Pielegniarki: 50 mln PLN na rotacyjny system pracy.

2 min czytania
Aktualności


Pielęgniarka/Pielęgniarz – rotacyjny system pracy

Interpelacja nr 5738
do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

w sprawie wprowadzenia rotacyjnego systemu pracy w domach pomocy społecznej

Szanowna Pani Minister!

Dnia 29 kwietnia bieżącego roku podczas konferencji prasowej minister zdrowia pan Łukasz Szumowski zapowiedział, że domy pomocy społecznej oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze mają rozpocząć pracę w trybie rotacyjnym. Dodatkowo została przekazana informacja o tym, że na ten cel z budżetu państwa wydzielono 50 mln zł. W ramach tej kwoty mają również być przyznawane dofinansowania dla pracowników i pracownic. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej póki co milczy w kwestii szczegółów. Po domach pomocy społecznej rozniosła się już jednak wieść i zapanował niepokój.

Dlatego, działając na podstawie art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu oraz art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Na czym dokładnie polega zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rotacyjny system pracy w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych? Proszę o przedstawienie założeń.

2. Czy założenia rotacyjnego systemu pracy w DPS-ach i ZOL-ach będą dopasowane do placówek, w których kadra pielęgniarsko-opiekuńcza jest bardzo nieliczna? Jeśli tak, w jaki sposób będzie organizowana praca w tego typu placówkach – czy dojdzie do skierowania dodatkowych osób do pracy, skrócenia długości trwania jednej zmiany? Jakie rozwiązania tego problemu proponuje MRPiPS?

3. Czy MRPiPS dysponuje danymi dotyczącymi stanu zatrudnienia pielęgniarek i pielęgniarzy oraz opiekunów i opiekunek w DPS-ach i ZOL-ach w Polsce i jest w stanie określić, w których placówkach mogą wystąpić problemy z wprowadzeniem rotacyjnego systemu pracy?

4. Czy rotacyjny system pracy będzie obligatoryjny tylko dla ośrodków typu domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-lecznicze?

5. Czy rotacyjny system pracy zostanie wprowadzony jako obowiązek czy rekomendacja?

6. Czy MRPiPS przekaże środki finansowe wojewodom i starostom na zapewnienie wyżywienia i miejsc do odpoczynku dla personelu pozostającego z podopiecznymi w placówce? Jeśli tak, jaka to będzie kwota?

7. Czy MRPiPS zapewni środki finansowe i możliwość przeprowadzania regularnych testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w odniesieniu do pracowników i pracownic domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych? Jeśli tak, jaka to będzie kwota?

8. Na jakiej zasadzie i w jakiej wysokości będzie przyznawane dofinansowanie płac pracowników i pracownic domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych?

Pomysł rotacyjnego trybu pracy w tego typu ośrodkach opieki całodobowej jest słuszny – wprowadziły go dotąd na własną rękę, z pomocą starostw, DPS-y w powiecie opatowskim (województwo świętokrzyskie) oraz DPS w Miechowie (województwo małopolskie). Jednak nawet dobre rozwiązanie nie będzie wystarczające, jeśli odpowiednio go nie uregulujemy i nie ustalimy odgórnych, uszczegółowionych wytycznych. Dlatego też prosimy o niezwłoczne podjęcie działania w tej kwestii i udzielenie odpowiedzi na postawione przez nas pytania.

Z wyrazami szacunku

Daria Gosek-Popiołek, Paulina Matysiak
poseł na Sejm RP

źródło: strona internetowa SejmuZobacz także:

Pielęgniarki: Śluzy to wydzielone folią malarską zasłony.

Pielęgniarki: rekompensata także bez posiadania dodatkowego zatrudnienia!

Pielęgniarka: w oczach dyrekcji, oddziałowych, wojewodów, jestem jak mięso armatnie.


Przeczytaj najnowszy numer Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze