Pielęgniarki – anatomia upokorzenia pielęgniarek oddziałowych.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – anatomia upokorzenia pielęgniarek oddziałowych.

Siatka płac pielęgniarek a sposób wynagradzania pielęgniarek oddziałowych

W artykule redakcyjnym z dnia 5 listopada 2023 roku pt. Pielęgniarki – sąd o patologii płacowej. Przełożeni zarabiają mniej niż nowo zatrudnione pielęgniarki, poruszyliśmy sprawę dotyczącą patologicznego sposobu wdrażania ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych przez placówki ochrony zdrowia.

Błędna interpretacja ustawy prowadzi do kuriozalnych sytuacji na poziomie konkretnych np. szpitali. Co jeszcze jest bardziej zaskakujące to to, że związek pielęgniarek OZZPiP przesłał do sejmu projekt ustawy, który według związkowców jest „kołem ratunkowym” dla polskiego pielęgniarstwa. A projekt ten zawiera krytykowane przez sąd zasady wynagradzania

W przytoczonym powyżej artykule cytujemy uzasadnienie do wyroku Sądu Rejonowego, który wykazał kuriozalność zasad polityki płacowej podmiotów leczniczych, które ślepo trzymają się tzw. „wymagań wymaganych od danej pielęgniarki” a nie zapisanych w ustawie „wymagań wymaganych na danym stanowisku pracy”.

Co szczególnie zabolało personel pielęgniarski? Poparcie dla projektu związkowej ustawy przez… izbę pielęgniarską.

Według sądu postępowanie podmiotów leczniczych prowadzi do patologicznych sytuacji, kiedy to „w skrajnych przypadkach przełożona pielęgniarek, ze średnim wykształceniem i specjalizacją, miałaby prawo do znacznie niższego wynagrodzenia zasadniczego aniżeli jej np. nowo zatrudniane podwładne, pracujące na stanowiskach pielęgniarek, nie posiadające doświadczenia lecz mające tytuł magistra i specjalizację”.

Sąd ma „oczywiście oczywistą” rację. Dlatego ponownie zwracamy uwagę czytelników pielegniarki.info.pl na kuriozalne zasady wynagradzania pielęgniarek oddziałowych, w niektórych podmiotach leczniczych. Poniżej linki do dwóch artykułów, w których już poruszaliśmy omawianą problematykę.

Przejdźmy zatem do ukazania absurdalności stosowania zapisów siatki płac wobec stanowisk kierowniczych w pielęgniarstwie. Niektóre podmioty lecznicze w zakresie kształtowania polityki płacowej zachowują się jak „słoń w składzie porcelany”.

Podmioty te uznały, że wynagrodzenie np. pielęgniarki oddziałowej będzie w wysokości zapisanej w siatce płac. Konsekwencją tak ustalonych kryteriów pielęgniarki oddziałowe mają przypisaną podstawę w zależności od posiadanego wykształcenia.

Skutki takiego rozwiązania są opłakane. Pielęgniarka oddziałowa z długoletnim stażem zawodowym ma niższe wynagrodzenie zasadnicze niż pielęgniarka odcinkowa z tytułem magistra.

W przypadku kiedy pielęgniarka oddziałowa z ogromnym doświadczeniem posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa to jej wynagrodzenie zasadnicze jest równe wynagrodzeniu pielęgniarki z tytułem magistra, która rozpoczyna pracę w zawodzie.

Czy można bardziej upokorzyć pracownika, który jest zatrudniony na kierowniczym stanowisku?

Powyższe ewidentnie prowadzi do obniżenia prestiżu pielęgniarstwa jako zawodu oraz kierowniczych stanowisk w pielęgniarstwie.

Pytanie: gdzie w tej sytuacji jest związek OZZPiP oraz izba pielęgniarek.

Zachęcamy pokrzywdzone pielęgniarki na kierowniczych stanowiskach do przesyłania informacji na [email protected] w zakresie poruszanego zagadnienia. Zapewniamy oczywiście anonimowość w zakresie autora informacji oraz jakiego podmiotu leczniczego dotyczy informacja.

Do sprawy powrócimy wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jeszcze jedna uwaga a zarazem prośba do czytelników pielegniarki.info.pl. Prosimy o ocenę niniejszego artykułu redakcyjnego poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 43

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki, które przechorowały SARS-CoV-2 mają prawo do orzeczenia choroby zawodowej.