O pielęgniarkach głos dyletanta.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
O pielęgniarkach głos dyletanta.

Głos w sprawie pielęgniarek – z radosnym podejściem i wazeliną

Z dużą satysfakcją przytaczamy opinię przedstawioną w komentarzu na profilu pielegniarki.info.pl. Okazuje się, że są osoby, które chętnie zabierają głos w sprawach wynagradzania pielęgniarek i położnych nie mając podstawowych informacji w zakresie zasad wynagradzania pracowników, w kontekście Kodeksu pracy, orzecznictwa sądowego – krajowego oraz europejskiego – a także ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych.

Z poniżej cytowanej wypowiedzi wynika, że działalność pielęgniarza odcinkowego Mariusza Mielcarka powoduje, że sądy orzekają odszkodowania dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Mało tego, powyższa aktywność powoduje, że szpitale nie szeregują pielęgniarek do grupy drugiej. Ponadto pielęgniarki, które były przez pracodawców zaszeregowane do grupy drugiej, na skutek „szerzącego nienawiść” Mariusza Mielcarka są przeszeregowane do grupy niższej siatki płac.

Pierwsza uwaga – proszę nie wypowiadać opinii, które ociekają wazeliną! Nie jestem w stanie uwierzyć, że moja skromna osoba ma tak przemożny wpływ na sądy oraz podmioty lecznicze. Jestem realistą. Dlatego proszę kolejnym razem w swojej wypowiedzi nie wyolbrzymiać moich zasług w zakresie podnoszenia świadomości personelu pielęgniarskiego w temacie łamania praw pracowniczych.

Druga uwaga – teza zawarta w przedmiotowym komentarzu: „uważam, że płaca powinna uwzględniać nakład pracy i pieniędzy pracownika w podnoszenie swoich kwalifikacji tak jak to jest w nowoczesnym świecie i pielęgniarstwie w innych cywilizowanych krajach”, jest bez pokrycia.

Informuję, że wyższe wynagrodzenie „w nowoczesnym świecie” nie jest powiązane JEDYNIE ze zdobyciem wyższego wykształcenia ale także szerszym zakresem kompetencji zawodowych. Konsekwencją tego są: szerszy zakres obowiązków oraz odpowiedzialności zawodowej. Mam nadzieję, że wykazałem subtelną różnicę pomiędzy tym co głosi autor komentarza a realiami w zakresie kształtowania wynagrodzeń „w cywilizowanych krajach”.

Trzecia uwaga – popieram postulat „pisania do Naczelnej Izby Pielęgniarskiej o wyjaśnienie dlaczego Izba nie potrafi zatrudnić prawników broniących naszych praw w sądach na takich rozprawach”. Z małą uwagą. Postulat powinien dotyczyć także związku pielęgniarek – OZZPiP. O pozytywnym przykładzie w powyższym aspekcie pisaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – brawo dla zakładowej organizacji związku pielęgniarek.

Czwarta uwaga – w komentarzu pada „pomóżmy sobie nawzajem”. Śpieszę poinformować, że pomagam zarówno pielęgniarkom z grupy 5 i 6 ale także osobom z kwalifikacjami grupy 2. Od 2017 roku… Całe wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych nr 2/2023 zostało poświęcone sytuacji pielęgniarek z grupy 2, którym pracodawcy odmówili uznania posiadanych kwalifikacji. Cieszę, się z każdego wyroku sądowego, który jest zwycięstwem pielęgniarek nad łamaniem praw pracowniczych. Wyrazem tego są liczne artykuły np. Brawo pielęgniarki z grupy 2 oraz Pielęgniarki z grupy 5. Obudźcie się! i Apel do pielęgniarek: nie słuchajcie tego pana.

Piąta uwaga – jakże fałszywa jest teza: „walczmy wspólnie o prestiż naszego zawodu i walczmy z próbami dyskredytacji naszego wykształcenia i naszej pracy w to włożonej”. Poważnie, prestiż zawodu? Jak można pisać o prestiżu zawodu, kiedy jedna pielęgniarka wykonująca te same zadania i ponosząca taką samą odpowiedzialność zawodową zarabia 3,5 tys. mniej…

Dzielenie pielęgniarek na lepsze i gorsze nie wpłynie na budowanie prestiżu. Wręcz go osłabia. W sytuacji kiedy i tak sięgnął już dna…

Poniżej cytujemy w oryginalnym brzmieniu komentarz, który stał się przyczynkiem do powyższego artykułu redakcyjnego Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Jeszcze jedna uwaga a zarazem prośba do czytelników pielegniarki.info.pl. Prosimy o ocenę niniejszego artykułu redakcyjnego poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarz na pielegniarki.info.pl

Jeśli są tu osoby z mgr i specjalizacją co mają problemy z uzyskaniem ustawowego wynagrodzenia to bardzo proszę o banowanie takiego portalu i zgłaszanie go jako szerzącego nienawiść. Pan Mielcarek, zarządzający tym portalem od długiego czasu podburza starsze koleżanki bez wykształcenia, żeby wstępowały na drogę sądową i niestety, już zapadają wyroki o odszkodowania za nierówne traktowanie w pracy pielęgniarek.

Efektem są przeszeregowania lub w ogóle brak w danej jednostce zaszeregowanie osób z mgr i specjalizacją do grupy 2 i kategoryzacja ich do najniższych grup czyli 5 lub 6 w wielu szpitalach i innych placówkach w Polsce.

Nie pozwólmy temu Panu na dalsze jątrzenie i skłócanie naszego środowiska. Uważam, że płaca powinna uwzględniać nakład pracy i pieniędzy pracownika w podnoszenie swoich kwalifikacji tak jak to jest w nowoczesnym świecie i pielęgniarstwie w innych cywilizowanych krajach.

Poza tym zacznijmy pisać do Naczelnej Izby Pielęgniarskiej o wyjaśnienie dlaczego Izba nie potrafi zatrudnić prawników broniących naszych praw w sądach na takich rozprawach.

Pomóżmy sobie nawzajem.

Walczmy wspólnie o prestiż naszego zawodu i walczmy z próbami dyskredytacji naszego wykształcenia i naszej pracy w to włożonej. Celem jest dobro pacjenta, nie zapominajmy o tym. My też chcemy godnie zarabiać a nie tylko ciągle dorabiać i pracować ponad siły zapominając o przedmiocie naszej pracy, czyli człowieku. Chcemy żeby nas, zawód był szanowany i ceniony. A tamten portal i ten Pan robi wszystko żeby to zniszczyć. Pomóżmy sobie nawzajem.

Dane autora korespondencji do wiadomości redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 201

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarka skarży szpital – co musi uprawdopodobnić przed sądem.