Pielęgniarki z grupy 5. Obudźcie się!

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki z grupy 5. Obudźcie się!

Obecna sytuacja płacowa pielęgniarek z grupy 5 w kontekście nierównego traktowania w zatrudnieniu

Obecnie tworzy się linia orzecznicza w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 6. Sądy Pracy orzekają na korzyść pielęgniarek, miażdżąc nieudolną obronę podmiotów leczniczych przed zarzutem o nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Pielęgniarki z grupy 6 szczegółowe informacje w zakresie postępowań sądowych w sprawie odszkodowań znajdą w aktualnościach w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM.

Natomiast pielęgniarki z grupy 2 słusznie pozywają pracodawców o łamanie praw pracowniczych, w kontekście zaprzestania uznawania kwalifikacji zawodowych. Latami wykazywali do NFZ zestawienia, w których wykazywali, że posiadają stanowiska pracy na których jest wymagane posiadanie przez konkretną pielęgniarkę tytułu magistra pielęgniarstwa i jednocześnie tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Obecną sytuację pielęgniarek z grupy 2, którym pracodawcy zaprzestali uznawać kwalifikacji, można podsumować następująco: pracodawca zauważanie wykształcenia pielęgniarek warunkuje w zależności od sposobu finansowania jej wynagrodzenia. Doceniał je kiedy płacił NFZ. Gdy ma je opłacać „z własnej kieszeni” to już niekoniecznie.

Pielęgniarki z grupy 2 szczegółowe informacje w zakresie postępowań sądowych w sprawie łamania ich praw pracowniczych znajdą w aktualnościach w dziale pt. Pielęgniarki mgr skarżą szpitale.

Pielęgniarki z grupy 5. Obudźcie się!

W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawimy sytuację pielęgniarek z grupy 5 w zakresie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Od samego początku nieuzasadnionego wzrostu horrendalnego zróżnicowania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 i 2, redakcja pielegniarki.info.pl wskazywała na analogiczną sytuację pomiędzy pielęgniarkami z grupy 5 i 2.

Oczywistą oczywistością jest fakt, że sądy stwierdzają, że:

„Dowody zgromadzone w sprawie potwierdziły, że wszystkie osoby zatrudnione u pozwanego na stanowiskach pielęgniarek i/lub pielęgniarzy miały ten sam zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności”.

Każda praktykująca zawodowo pielęgniarka wie, że powyższe dotyczy także pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 5 siatki płac.

Wobec powyższego pielęgniarki z grupy 5 mają prostą drogę do uzyskania od sądów odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Pielęgniarki z grupy 5. Wysokość odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Zatem przyjrzyjmy się należnemu odszkodowaniu za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarce z grupy 5 względem pielęgniarek z grupy 2. Na razie tylko za różnice w wysokości wynagrodzenia zasadniczego.

Pierwszy okres: 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku

Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 5 – 4 185 PLN, wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 2 – 5 477 PLN.

Różnica wynosiła miesięcznie – 1 292 PLN.

Razy 12 miesięcy – 15 504 PLN.

Drugi okres: 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023 roku

Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 5 – 5 775 PLN, wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 2 – 7 304 PLN.

Różnica wynosiła miesięcznie – 1 529 PLN.

Razy 12 miesięcy – 18 343 PLN.

Razem pozycja pierwsza i druga to kwota 33 tys. PLN. Na samym wynagrodzeniu zasadniczym. To jest tylko część odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 5. Dlaczego?

Dalsze informacje w sprawie wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 143

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Czy pielęgniarka z grupy 6 może zastąpić pielęgniarkę z grupy 2?