Pielęgniarki – dodatkowa gratyfikacja wyrażeniem uznania ofiarności i poświęcenia.

3 min czytania
AktualnościDodatki
Pielęgniarki – dodatkowa gratyfikacja wyrażeniem uznania ofiarności i poświęcenia.

Przedstawiamy kolejną interpelację poselską w sprawie dodatków dla pielęgniarek i położnych za pracę w dobie pandemii. Grupa posłów zwraca uwagę, że na zakażenie narażeni są najbardziej ci na pierwszej linii walki – lekarze i lekarki, pielęgniarze i pielęgniarki, ratownicy i ratowniczki medyczne oraz personel niemedyczny pracujący w szpitalach. Pracownicy ochrony zdrowia ryzykują najbardziej. Poza podziwem, oklaskami i podziękowaniami ze strony społeczeństwa nierzadko spotykają się też z ostracyzmem, mową nienawiści, stają się ofiarami ataków. Są wypraszani ze sklepów, atakowani przez sąsiadów, członkowie rodzin pracowników medycznych wysyłani są na przymusowe urlopy z pracy.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – dodatek specjalny za pracę w pandemii

  • Grupa posłów składa interpelację do premiera w sprawie dodatku specjalnego dla pielęgniarek i położnych, które wykonują swoje obowiązki na pierwszej linii walki z pandemią.

  • Z danych udostępnionych przez głównego inspektora sanitarnego wynika, że co szósta osoba zakażona wirusem to właśnie pracownik ochrony zdrowia. Są wśród nich także ofiary śmiertelne. 

  • Posłowie w interpelacji podejmują także zagadnienie dotyczące wypłaty odszkodowania, które powinno wypłacić państwo polskie rodzinom pielęgniarek, które zamarły w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a byli zaangażowani w walkę z epidemią. 

Interpelacja do prezesa Rady Ministrów w sprawie specjalnego dodatku do wynagrodzenia dla przedstawicieli zawodów medycznych walczących z epidemią SARS-CoV-2

Szanowny Panie Premierze!

Każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Rośnie także liczba zgonów. Na zakażenie narażeni są najbardziej ci na pierwszej linii walki – lekarze i lekarki, pielęgniarze i pielęgniarki, ratownicy i ratowniczki medyczne oraz personel niemedyczny pracujący w szpitalach. Pracownicy ochrony zdrowia ryzykują najbardziej. Poza podziwem, oklaskami i podziękowaniami ze strony społeczeństwa nierzadko spotykają się też z ostracyzmem, mową nienawiści, stają się ofiarami ataków. Są wypraszani ze sklepów, atakowani przez sąsiadów, członkowie rodzin pracowników medycznych wysyłani są na przymusowe urlopy z pracy. Mimo to – pracownicy medyczni codziennie ratują ludzkie zdrowie i życie. Często kosztem własnego. Z danych udostępnionych przez głównego inspektora sanitarnego wynika, że co szósta osoba zakażona wirusem to właśnie pracownik ochrony zdrowia. Niestety są wśród nich także ofiary śmiertelne.

Państwo polskie, w tym trudnym czasie, szczególnie powinno zadbać o osoby walczące z koronawirusem. Nie możemy nagradzać ich wyłącznie oklaskami, muszą wiedzieć, że ich poświęcenie jest doceniane, że oni i ich rodziny mają zabezpieczenie finansowe, które pozwoli żyć w godnych warunkach. Dlatego, popierając apel Naczelnej Izby Lekarskiej z dnia 8 kwietnia 2020 r., zwracamy się do Pana Premiera z pytaniem: Czy rząd planuje podjęcie inicjatywy legislacyjnej, którą dla pracowników ochrony zdrowia wprowadzony zostanie dodatek do wynagrodzenia za pracę przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej chorym na COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2? Taka dodatkowa gratyfikacja byłaby wyrażeniem uznania dla ich ofiarności i poświęcenia.

Ponadto zwracamy się do Pana Premiera z pytaniem: Czy planowane jest wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających dzieciom i rodzinom pracowników ochrony zdrowia, którzy zmarli w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a byli zaangażowani w walkę z epidemią, natychmiastową wypłatę odszkodowania od państwa polskiego za utratę bliskiej osoby? Odszkodowanie takie nie ukoi bólu, ale pozwoli przynajmniej przetrwać najtrudniejszy czas. Takie rozwiązanie było już stosowane – po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., w której zginęło 96 osób, w tym między innymi Pan Prezydent Lech Kaczyński. Wtedy rodzinom ofiar wypłacono rekompensaty za śmierć bliskich. A nie ma wątpliwości, że wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, walcząc z epidemią koronawirusa, służą państwu i jego obywatelom. Zatem odszkodowanie, jako rekompensata za śmierć na służbie, powinno być obligatoryjnie wypłacane dzieciom i rodzinom zmarłych w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pracownikom ochrony zdrowia.

Z poważaniem

Posłowie na sejm RP: Hanna Gill-Piątek, Monika Falej, Robert Obaz, Katarzyna Kotula, Katarzyna Ueberhan, Paweł Krutul, Maciej Kopiec, Marek Rutka, Anita Kucharska-Dziedzic, Franciszek Sterczewski, Rafał Adamczyk, Przemysław Koperski, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Magdalena Biejat, Krzysztof Piątkowski, Andrzej Szejna, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Daria Gosek-Popiołek, Marcin Kulasek, Wanda Nowicka, Katarzyna Kretkowska

22 maja 2020 roku 

Zobacz także:

Dodatki dla pielęgniarek

Pielęgniarki – praca w jednym miejscu

Rekompensaty dla pielęgniarekZobacz także:

Pielęgniarki – NFZ wypłacił pierwsze rekompensaty. W jakiej wysokości?

Informacja w sprawie obniżki wynagrodzeń pielęgniarek.

Pielęgniarki – lipcowa regulacja płac a dodatek zembali.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8330 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
Komentarze