Pielęgniarki dostają do podpisu aneksy. Gdzieniegdzie wyższe pensje wypłacone.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki dostają do podpisu aneksy. Gdzieniegdzie wyższe pensje wypłacone.

Jak przebiega realizacja ustawy podwyżkowej dla pielęgniarek i położnych

Pierwszy tydzień sierpnia to będzie bardzo gorący okres w zakresie wdrażania ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. W wielu placówkach podpisano porozumienia płacowe pomiędzy dyrektorem a związkami zawodowymi. W innych, gdy do takiego porozumienia nie doszło, dyrektorzy zgodnie z ustawą mają delegację do wydania zarządzenia, które ma uregulować zasady podziału środków finansowych na wzrost wynagrodzeń. Do decyzji dyrektora pozostaje sposób w jaki się odniesie do uregulowań zawartych w siatce płac, dotyczących wymaganego wykształcenia na danym stanowisku pracy.

Przykład jednego z takich zarządzeń redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała w artykule pt. Płace pielęgniarek – zobacz treść zaskakującego zarządzenia podwyżkowego, w dniu 25 lipca 2022 roku.

Z zapisów powyższego zarządzenia wynika, że pielęgniarka lub położna, która zostanie zaszeregowana przez pana dyrektora do grupy 2, z wynagrodzeniem zasadniczym 7304 PLN, nie będzie mogła pracować w systemie zmianowym. Musi zdecydować się na „ podstawowy lub równoważny system czasu pracy – od poniedziałku do piątku w porze dziennej”. Komentarz Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w przedmiotowej sprawie zamieściliśmy w artykule pt. Pielęgniarki z grupy 2 – dyrektor stawia takie warunki. Szok.

Dyrektor podmiotu leczniczego przypisuje współczynniki pracy według wykształcenia posiadanego przez pielęgniarkę

Bardzo duża grupa pielęgniarek i położnych, zgłasza na chwilę obecną, brak przedkładanych przez pracodawcę aneksów do umów o pracę. Ta sytuacja wprowadza dużo nerwowości w szeregi kadry pielęgniarskiej, gdyż pielęgniarki i położne w 2 miesiące po uchwaleniu ustawy nadal nie wiedzą jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego będzie ich udziałem.

Natomiast spora liczba osób informuje, że aneksy zostały przedłożone do podpisu. Z treści aneksów wynika, że dyrektor zaszeregował pielęgniarki i położne według podziału, który jest w tabeli zaszeregowania. Dotyczy to także osób z tytułem magistra i jednocześnie specjalisty. Wobec powyższego kwota wynagrodzenia zasadniczego tych pielęgniarek i położnych wyniesie od 1 lipca – 7304,66 PLN. Na marginesie należy wspomnieć, że część osób podkreśla, że w ich podmiotach leczniczych uznawana jest „specka kierunkowa”, zgodna z profilem oddziału.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt powyższej sprawy. Nieliczna grupa pielęgniarek i położnych informuje, że nie tylko zostały podpisane przez nie aneksy ale także pracodawca już wypłacił wyższe wynagrodzenia, zawierające wzrost wynagrodzenia zasadniczego wraz pochodnymi – np. dodatkiem za wysługę lat. Oczywiście dotyczy to tych zakładów pracy, gdzie wypłaty zgodnie z regulaminem wynagradzania, są przelewane na konta pracowników, do ostatniego dnia danego miesiąca.

Dyrektor podmiotu leczniczego przypisuje współczynniki pracy nie według wykształcenia posiadanego przez pielęgniarkę

Ten przypadek dotyczy wielu osób. Pielęgniarki piszą, że dyrektorzy motywują to tym, że nie potrzebują osób zaszeregowanych do grupy 2. Zastanawiający jest fakt, że wiele pielęgniarek np. z jednego dużego miasta informuje o takiej sytuacji. Może wynikać to ze „zmowy dyrektorów” lub odgórnych decyzji, które zapadają na poziomie organów założycielskich.

Opinie pielęgniarek i położnych wobec powyższych działań dyrektorów zamieściliśmy w artykule pt. Zarobki pielęgniarek. Pielęgniarka – dyrektor to mi powiedział. Masakra.

Podsumowując należy podkreślić, że powyższe sytuacje są pierwszymi symptomami powrotu do sytuacji, kiedy dyrektor podmiotu leczniczego był „księciem we własnym państewku”, w zakresie polityki wynagrodzeń.

Jeden kraj, jedna ustawa… I nieograniczona swoboda dyrektorów…

Tak to dyrektorzy piszą dalszy ciąg historii o podwyżkach – czytaj także: Pielęgniarz o historyczności historycznych historii o podwyżkach.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 76

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7450 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki - my to wykonujemy od lat bez specjalizacji.