Pielęgniarki i położne podnoszą kwalifikacje zawodowe.

4 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki i położne podnoszą kwalifikacje zawodowe.

Szkolenia pielęgniarek i położnych w ramach kształcenia podyplomowego

Poniżej przedstawiamy przegląd szkoleń pielęgniarek i położnych w roku 2019r., opracowany na podstawie sprawozdania opublikowanego przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Do form kształcenia podyplomowego zaliczamy: szkolenia specjalizacyjne, kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne oraz kursy dokształcające. Łącznie, w 2019 roku odbyło się 2 101 kursów i szkoleń, które ukończyło 51 575 osób, w tym 42 515 pielęgniarek i 9 060 położnych.

Specjalizacje pielęgniarek i położnych

Szkolenia specjalizacyjne, czyli tzw. specjalizacje to rodzaj kształcenia, który zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 479 i 1559) ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytułu specjalisty w tej dziedzinie.

W roku 2019 szkolenia specjalizacyjne ukończyło 11 935 osób (w tym 10 194 pielęgniarek i 1 741 położnych), z czego 8 194 osób zrobiło to przed końcem maja 2019 r, a więc do egzaminu państwowego przystąpiło w sesji jesiennej 2019 r. Pozostałe 3 570 pielęgniarek i położnych, które ukończyły szkolenia w późniejszym terminie mogły przystąpić do egzaminu w sesji wiosennej 2020 r.

Szkolenia specjalizacyjne z największa liczbą edycji

Najczęstszym kierunkiem kształcenia pielęgniarek i położnych w zakresie szkoleń specjalizacyjnych w roku 2019 było pielęgniarstwo internistyczne, które ukończyło 2 246 osób.

Następnym szkoleniem, pod względem liczby uczestników było pielęgniarstwo chirurgiczne, które z kolei ma przygotować pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych dowodami naukowymi. Tę specjalizację ukończyło 1 742 osoby.

Trzecie miejsce przypadło specjalizacji z zakresu pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki – 1 725 osób.

Natomiast najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się specjalizacje z zakresu ochrony zdrowia pracujących (22 osoby), pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych (184 osoby) oraz pielęgniarstwa geriatrycznego (196 osób).

Kursy kwalifikacyjne pielęgniarek i położnych

Kurs kwalifikacyjny to rodzaj kształcenia, który zgodnie z art.71 ust.1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 479 i 1559) ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Łącznie w 2019 r. zrealizowano 207 kursów, które ukończyło 4 010 osób (w tym 3 483 pielęgniarki i 527 położnych).

Największą liczbę edycji (52) miały kursy z dziedziny pielęgniarstwa rodzinnego dla pielęgniarek, które ukończyły 1042 osoby. Celem takiego kursu jest uzyskanie przez pielęgniarkę kwalifikacji do wykonywania świadczeń w zakresie edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia oraz świadczeń opiekuńczych, wychowawczych, diagnostycznych, pielęgnacyjnych, leczniczych i rehabilitacyjnych.

Natomiast 914 osób ukończyło kursy z pielęgniarstwa anestezjologicznego oraz intensywnej opieki. Każdy z 37 kursów miał przygotować pielęgniarki do objęcia kompleksową opieką pacjenta w stanie zagrożenia życia.

Najpopularniejszą trójkę spośród kursów kwalifikacyjnych zamyka pielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowania. Z tej dziedziny 18 kursów ukończyło 335 osób. Po ukończeniu tego kursu, pielęgniarka ma być przygotowana do sprawowania opieki profilaktycznej nad uczniem w środowisku nauczania i wychowania, a także do współpracy z rodzicami i społecznością szkolną oraz lokalną.

Najmniej popularne natomiast okazały się kursy z zakresu pielęgniarstwa kardiologicznego (7 osób), pielęgniarstwa neonatologicznego (10 osób) oraz pielęgniarstwa ratunkowego (13 osób).

Kursy specjalistyczne dla pielęgniarek i położnych

Kurs specjalistyczny to rodzaj kształcenia, który zgodnie z art.72 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 479 i 1559) ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do wykonywania określonych czynności zawodowych przy udzielaniu świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych lub rehabilitacyjnych.

W 2019 r. kursy specjalistyczne stały się najczęściej realizowanym rodzajem kształcenia. Ukończyło je 32 279 osób (w tym 26 604 pielęgniarki i 575 położne). Poniżej wykaz kursów specjalistycznych z największa liczbą uczestników:

  • Kurs z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej – 254 kursy; ukończyło 6 209 osób.
  • Kurs uczący zbierania wywiadu i badania fizykalnego – 213 kursów; ukończyło 5 674 osoby.
  • Kurs z zakresu wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych – 219 kursów; ukończyło 5 319 osób

Kursy dokształcające pielęgniarek i położnych

W 2019 r. zrealizowano 134 kursy dokształcające, które ukończyło 3 351 osób. Najpopularniejszym ich tematem były porty naczyniowe – 47 kursów – ukończyło 1 197 osób. Kolejnymi, pod względem liczby uczestników kursami były: karmienie piersią – standard w opiece okołoporodowej (16 kursów – 618 osób) oraz podstawowe zabiegi reanimacyjne z użyciem AED (11 kursów – 299 osób).

Do kursów z najmniejszą liczbą uczestników można zaliczyć: kurs z zakresu pobierania rozmazów cytologicznych w skryningu raka szyjki macicy (1 kurs – 3 osoby); kurs technik szycia krocza (1 kurs – 4 osoby) oraz efektywnej komunikacja z pacjentem (1 kurs – 7 osób).

źródło: ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.7 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

13 artykułów

O autorze

Redaktor, publikuje treści związane z sytuacją społeczną oraz warunkami wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Płace pielęgniarek - ufam pani minister, będzie sprawiedliwie.

2 min czytania
„Minister zdrowia zrobi to tak, że będzie sprawiedliwie” W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment wywiadu, którego udzieliła posłanka…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Płaca: 7300–8500 zł brutto/mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowoczesna placówka medyczna o ugruntowanej pozycji na rynku usług medycznych poszukuje od zaraz do pracy pielęgniarki. W Przychodni…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka oddziałowa zeznała w sądzie: pielęgniarki z grupy 2 są kierowane do cięższych przypadków.

4 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie organizacji personelu pielęgniarskiego w szpitalu W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

Dodatki dla pielęgniarek. Zmiana zasad.