Pielęgniarki – kiedy podniesienie współczynników dla grupy 5 i 6.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – kiedy podniesienie współczynników dla grupy 5 i 6.

Politycy z obecnej koalicji rządowej jeszcze w 2023 roku oraz wiosną 2024 obiecała pielęgniarkom z grupy 5 i 6 podniesienie współczynników pracy.

Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu pielęgniarek w nadchodzącym 2025 roku. Artykuły pt. Pielęgniarki – siatka płac od stycznia i lipca 2025, oraz Pielęgniarki – kominy płacowe osiągną 4,5 tys. złotych, wywołały dziesiątki komentarze. Część opinii pielęgniarek w przedmiotowym zagadnieniu opublikowaliśmy w dniu 2 stycznia 2025 roku, w artykule pt. Pielęgniarka pielęgniarce wilkiem jest. Dlaczego? Natomiast w dniu wczorajszym zamieściliśmy kolejną porcję ciekawych poglądów pielęgniarek na obecną sytuację płacową. Szczegóły w artykule pt. Pielęgniarka: Tragedia. Nigdy wcześniej bym nie przypuszczała…

W dniu dzisiejszym przedstawiamy czytelnikom pielegniarki.info.pl w jaki sposób ministerstwo zdrowia traktuje personel pielęgniarski. Z jakim tupetem podchodzi do spraw płacowych środowiska pielęgniarskiego. Obecne postępowanie ministra zdrowia jest szczególnie godne napiętnowania w kontekście obietnic wyborczych przed wyborami 15 października 2023 roku.

Otóż w jednej z interpelacji poselskiej zadano minister zdrowia konkretne pytanie:

Czy Ministerstwo Zdrowia planuje podwyższenie współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej, aby zapewnić większą stabilność i motywację do wykonywania tego zawodu?

Pytanie wydaje się nie być skomplikowane. Nie wymaga szczególnych umiejętności poznawczych. Natomiast ministerstwo zdrowia, które oszukało pielęgniarki – grając na zwłokę – powołując specjalną podkomisję w ramach sejmowej komisji zdrowia, na której przedstawiono konkretne propozycje podniesienia współczynników pracy pielęgniarek z grupy 5 i 6, niestety, dalej wykazuje się ignorancją wobec spraw płacowych kadry pielęgniarskiej.

Co napisało ministerstwo? Trudno nazwać to odpowiedzią na konkretne pytanie. Ale zacytujmy…

„W odpowiedzi na interpelację „w sprawie podniesienia współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, powiązania wynagrodzenia pielęgniarek i położnych z posiadanymi kwalifikacjami oraz działań mających na celu rozwiązanie problemu deficytu pielęgniarek i położnych” uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji…”.

W pierwszej części reakcji na powyższe zagadnienie ministerstwo zdrowia przytacza argumenty, z których ma wynikać ogrom dobra, którym nieustannie otacza środowisko pielęgniarskie. Pada także argument jakie to olbrzymie środki finansowe przeznaczono na podwyżki dla personelu pielęgniarskiego od 1 lipca 2024 roku.

W ostatnim akapicie w piśmie z dnia 21 grudnia 2024 roku ministerstwo zdrowia zauważa:

„W związku z zawartymi w interpelacji postulatami dotyczącymi podniesienia współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej oraz powiązania wynagrodzenia z posiadanymi kwalifikacjami a także natychmiastowego uwzględnienia nowych kwalifikacji w wynagrodzeniu trzeba zauważyć, że kwestie te dotyczą obszaru regulowanego przepisami ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Sposób realizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. stanowi stały punkt dyskusji prowadzonej na każdym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia”.

Z powyższego stanowiska ministerstwa zdrowia, które podpisał pan Jerzy Szafranowicz Podsekretarz Stanu, wynika jedna informacja – kwestie poruszone w interpelacji są uregulowane w ustawie. Naprawdę? To już nie jest tupet a kompletny brak szacunku dla posłów kierujących interpelację oraz pielęgniarek, których godność zawodowa została podeptana poprzez radosną twórczość autorów przedmiotowej ustawy.

Ostatnie zdanie wypocin Podsekretarz Stanu to już kuriozum:

„Sposób realizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. stanowi stały punkt dyskusji prowadzonej na każdym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia”.

Z powyższego wynika, że pan wiceminister jednoznacznie ukazał, że powołanie specjalnej podkomisji ds. ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych to perfidny wybieg, gra na zwłokę, gdyż podmiotem uprawnionym do inicjowania zmian w przedmiotowej ustawie jest… Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.

Wobec powyższego po co ta cała szopka ze specjalną sejmową podkomisją?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 210

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8576 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Izba pielęgniarek o uporządkowaniu wynagrodzeń.

3 min czytania
Wiceprezes izby pielęgniarek radośnie (czyli beztrosko) o płacach personelu pielęgniarskiego… Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie do 10 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Sieć prywatnych placówek medycznych, oferująca usługi z zakresu rehabilitacji, fizjoterapii, psychoterapii, konsultacji lekarskich zatrudni do pracy pielęgniarkę. Wynagrodzenie:…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka mobilna – racjonalność czy zagrożenie?

4 min czytania
Wielu się marzy aby pielęgniarka była pielęgniarką tzw. „mobilną”, dzisiaj pracuje na bloku operacyjnym, jutro pracuje na chirurgii, a pojutrze pracuje na…
Komentarze