Pielęgniarki mają specjalizacje, mają kursy, ale z tego nic nie wynika!

5 min czytania
Aktualności


W sejmie o szkoleniu podyplomowym pielęgniarek

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 15 października 2019 roku

Poseł Elżbieta Gelert (PO-KO):

Bardzo dziękuję.

Właściwie moje słowa kieruję do pana ministra, miałabym bardzo wielką prośbę. Ponieważ praktycznie bardzo mało pan skonkretyzował, w którym kierunku ta organizacja służby zdrowia… o tym powinniśmy mówić. Powinniśmy przestać tutaj rozmawiać o poszczególnych szpitalach i o tym, że gdzieś jest dobrze, gdzieś jest źle i tak sobie wyciągać… Przecież my mamy zajmować się ogółem a nie szczegółem.

Miałabym więc prośbę do pana ministra, ponieważ – tak jak zaczęłam – właściwie bardzo mało pan przedstawił, do czego będziecie dążyli w tej chwili. Głównie będzie to dążenie do tego, żeby były porady specjalistyczne bez ograniczeń. To ma być w tej chwili państwa celem nadrzędnym, czyli porady specjalistyczne bez ograniczeń. Jednak, to zbyt mało, bo tak naprawdę to reforma ochrony zdrowia powinna sięgnąć zdecydowanie głębiej.

Tak jak było tu już mówione – nie wracajmy do tego, że teraz będzie nam pan przedstawiał, ilu więcej wykształciliśmy a ilu więcej przyjęliśmy na roku, bo jest to już – po prostu – nudne. Bardziej chciałoby się dyskutować na temat tego, czy to kształcenie, które jest w tej chwili, jest właściwe, czy ta liczba specjalizacji, te akredytacje, z którymi szpitale bardzo często się borykają, żeby dostać akredytację na szkolenia, bo są różnego rodzaju warunki i są one piętrzone i te szpitale nie mogą potem specjalizować lekarzy, czyli jest ograniczona liczba miejsc specjalizacyjnych… czyli, dyskutując powiedzieć całkowicie na temat szkolenia podyplomowego zarówno pielęgniarek…

Bardzo słusznie tu pan zauważył, że pielęgniarki mają specjalizacje, mają kursy, ale z tego nic nie wynika, więc najprawdopodobniej do tego też trzeba wrócić. W przypadku lekarzy również należałoby się tym zająć, czy taka forma szkolenia, czy na pewno te sześć lat, czy na pewno potem rok stażu, czy nie wrócić do innego systemu. Wszystko się zmienia a pan jest taki nowoczesny w tych systemach informatycznych. Ja myślę, że szkolenie też się zmieniło a u nas jakby tego nie widać, na przykładzie chociażby szkolenia lekarzy. Buduje się centra dydaktyczne symulacyjne itd. a szkolenia dalej są, jakie są. Może więc należałoby się nad tym wszystkim zastanowić, czy tu też nie należałoby dokonać pewnych zmian.

Ja natomiast mam prośbę do pana, żeby skończyło się ręczne sterowanie ceną poszczególnych punktów. Nie może być tak, panie ministrze. Potem się dyskutuje, czy dany menedżer jest dobry, czy niedobry, a w trakcie danego roku finansowego czy danej umowy okazuje się, że wyrostek kosztuje o 3% więcej w szpitalu powiatowym pierwszego poziomu, drugiego poziomu – o 5% więcej, w szpitalach pediatrycznych – o 20% więcej a szpitalu wojewódzkim zostaje na poziomie 1. Takie jest sterowanie ręczne.

Jeżeli ktokolwiek rozpoczyna u nas protesty, państwo od razu próbują coś z tym zrobić, tylko tak systemu się nie naprawi. Nie naprawi się systemu tylko pilotażami a w tej chwili ochrona zdrowia pilotażami stoi. Wytycza się… tu gdzieś szpital, tam gdzieś szpital i bardzo często procedury, które znane są w świecie od dawna, którymi pacjentów się leczy, tak jak endowaskularne zaopatrywanie tętnic mózgowych, państwo traktują jako pilotaż. Chyba z tymi pilotażami trochę przesadzamy, bo gdzieś są już na to gotowe recepty, które można wprowadzić a niektóre zadania wcale nie są takie nowoczesne i nowe.. . może tu, u nas. To są pieniądze, które są gdzieś wykorzystywane, dawane. Tak samo jak było z centrami leczenia niepłodności – wyposaża się kliniki w duży sprzęt, ale – jakie są z tego efekty. Kto te efekty zna? Jak właśnie ten wydatek jest liczony do tego przychodu, do tego uzysku, do zysku z tego?

Na pewno jest mnóstwo tematów, które w naszej ochronie zdrowia wymagają zmiany. Sieć szpitali na pewno nie jest najlepszą metodą, więc może należałoby się zastanowić, co ewentualnie innego. Ograniczenia w sieci, ryczałty, to przecież jest tragedia. Państwo tutaj mówią o zamykaniu szpitali, usuwaniu łóżek. Po co mi tyle łóżek, jeśli mam taki ryczałt, że przekraczam go kilkakrotnie i nie mam co z tymi łóżkami robić? Po co mi one, jeżeli można wykonać zdecydowanie więcej procedur a tych procedur nie można wykonać, bo nie ma ryczałtu. I tak kółko się zamyka.

Ja nie w sensie krytyki, tylko w sensie takim, że jeżeli to się nie sprawdza…

Zrobili państwo pilotaż sieci. Proszę bardzo, pilotaż trwał długo, ryczałty trwały długo. Jeżeli to się nie sprawdza to może należałoby się zastawić, w którym kierunku pójść, żeby to zmienić.

Oczywiście, puściliście na żywioł zaćmę i endoprotezy. Faktycznie kolejki się zmniejszyły – i chwała, ale to są zaledwie dwie jednostki chorobowe, a co z resztą? Jeśli jest ostry wyrostek to wiadomo, że pacjenta szybko się weźmie, ale są pewne procedury, na które pacjenci czekają miesiącami, bo tego ryczałtu – po prostu – nie ma, a on przyrasta powoli… Apeluję o to, abyśmy nad tą organizacją zastanowili się trochę głębiej a nie przerzucali w kółko, że właśnie o 5 tys. więcej wykształciliśmy. Co z tego, kiedy dalej brakuje? Jednak nie w tym rzecz, bo na pewno w takim systemie nigdzie daleko nie zajdziemy.

Wielka prośba, żeby naprawdę nie zmieniać ciągle tej wyceny, proszę państwa. Jeżeli ją zmieniać to od początku roku. Dlaczego teraz znowu daliście szpitalom pierwszego i drugiego stopnia możliwość wzrostu ryczałtu od stycznia, ale wojewódzkim tylko od lipca i to na wybrane procedury? Gdzie jakaś logika w tym wszystkim? Jeżeli za każdym razem będziemy to tylko sztukować to nigdy nie naprawimy tej organizacji służby zdrowia. Może nie należy jej sztukować, tylko wziąć ją trochę…

Może jeszcze jedno powiem.

Jeśli chodzi o te poradnie to nie raz apelowaliśmy, żeby znowu został przesunięty czas na kontraktowanie nowych poradni, bo oczywiście wiem, że jest bardzo duża trudność, żeby zrobić konkurs ofert, ale ciągle nie znaleźliśmy sposobu na to, żeby otworzyć chociażby nowe poradnie szpitalne. Na to zawsze jest sposób i możliwość, żeby to naprawdę zrobić tam, gdzie można zrobić a nie…

Przepraszam, bo trochę się już zakręciłam w szczegółach a nie o to mi chodziło, żeby mówić o szczegółach, tylko że faktycznie należałoby może przedstawić jakąś zmianę organizacji, bo służba zdrowia dalej tak nie pociągnie.

Dziękuję.

 

źródło: sejm.gov.pl 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8320 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek o ryczałcie za udział w Białym Miasteczku.

1 min czytania
Uchwała nr 83/CI/2021Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku ZawodowegoPielęgniarek i Położnychz dnia 16.09.2021 r. w sprawie ustalenia zasad rekompensaty kosztów udziału członka OZZPiP w…
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 7 z pensją grupy 8.

2 min czytania
Senator pyta ministra zdrowia o interpretację siatki płac pielęgniarek Posiedzenie senatu w dniu 21 września 2021 roku. Senator Janusz Pęcherz: Moje oświadczenie…
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
Komentarze