Pielęgniarki: ministerstwo o "zmianie możliwości wykonywania zawodu po zdobyciu tytułu licencjata".

1 min czytania
Aktualności


Podzespół problemowy ds. ochrony zdrowia RDS o pielęgniarkach

10 grudnia 2019 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Podzespołu problemowego ds. ochrony zdrowia, któremu przewodniczył Pan Lubomir Jurczak. Stronę rządową reprezentował Pan Wojciech Maksymowicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. W posiedzeniu wziął udział także przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia.

Uzgodniono, że dyskusja nad programem „Piątka dla zdrowia” odbędzie się w rozbiciu na poszczególne komponenty.

W dalszej części spotkania omówiono zagadnienie dotyczące kształcenia medycznego ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia lekarzy. Wiceminister Wojciech Maksymowicz zauważył, że główny problem dotyczy alokacji lekarzy, a nie ich bezwzględnej liczby. Wskazał na potrzebę wzmocnienia kierunku odwrotnego w emigracji lekarzy oraz przebudowę systemu dotyczącego szpitali powiatowych zgodnie z potrzebami społecznymi. Poinformował, że obecnie istnieje 11 uczelni kształcących lekarzy podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz 10 uczelni podległych Ministerstwu Zdrowia, a na studia medyczne rocznie przyjmowanych jest 2000 więcej studentów niż 4 lata temu. Zauważył, że w tym zakresie niezbędna jest współpraca Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Ministerstwem Zdrowia. Kolejnym wskazanym przez Wiceministra problemem jest niedostateczna liczba pielęgniarek. Jako rozwiązania wskazał zwiększenie liczby placówek kształcących pielęgniarki oraz zmianę dotyczącą możliwości wykonywania zawodu po zdobyciu tytułu licencjata.

Ostatni punkt posiedzenia dotyczył programu prac Podzespołu w I półroczu 2020 roku.

źródło: dialog.gov.pl 

Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek – izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Pielęgniarka jednozmianowa miała L4. ZUS wypłacił 7 tys. zasiłku. W drugim zakładzie według ZUS-u "świadczyła" pracę, powinna oddać zasiłek. Co na to Sąd?


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki w LM uczyły się nawet strzelać.

2 min czytania
Wspomnienia czasów LM przez pielęgniarki Jedna z pielęgniarek po Liceum Medycznym napisała: „Liceum Medyczne to była szkoła życia, dobrze nas przygotowała do…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek

Sąd: pielęgniarki z grupy 6 miały wyższe kompetencje niż pielęgniarki z grupy 2. Wynikało to z ich długoletniego doświadczenia. 

2 min czytania
Kuriozalne skutki siatki płac przedmiotem analizy sądu w sprawie o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6.  Wyrok Sądu Rejonowego z…
Aktualności

Pielęgniarki powinny mieć umiejętność zdystansowania się od pracy zawodowej.

1 min czytania
Pielęgniarka: czuję niemoc, zmęczenie Jedna z pielęgniarek napisała do nas poniższą wiadomość. „Mam 51 lat. Myślałam, że tylko ja tak mam: zmęczenie,…
Komentarze