Pielęgniarki – ministerstwo zapowiada podwyżki wynagrodzeń.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek


Pielęgniarki w ustawie o najniższych wynagrodzeniach 

Sejmowa komisja zdrowia w dniu 11 lutego 2020 roku. 

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:

Szanowni państwo, bardzo serdecznie państwu dziękuję za tę bardzo merytoryczną dyskusję. Wiele tematów, które państwo poruszacie, postaramy się państwu wyjaśnić, jeśli nie dzisiaj, to w pracach podkomisji. Tych tematów jest bardzo dużo. Wiele państwa wypowiedzi dotyczyło spraw nie do końca związanych z projektem tej ustawy, bo wspominaliście państwo o wycenie świadczeń i nakładach na ochronę zdrowia, myślę więc, że nie będę się tutaj do tego ustosunkowywać. Powiem tyle, że obecny rząd konsekwentnie podejmuje działania, aby podnieść finansowanie świadczeń zdrowotnych. Jak państwo wiecie, jest ustawa 6-procentowa, która gwarantuje wzrost nakładów do 2024 r. Ta ustawa daje nam możliwość m.in. regulacji takich aktów prawnych, jakie państwu dzisiaj przedstawiamy, bo ten akt prawny niesie za sobą konsekwencje finansowe i dzięki temu, że rząd podjął tę ustawę, możemy dzisiaj rozmawiać o finansowaniu chociażby dodatkowych kosztów wynagrodzeń lekarzy specjalistów czy finansowaniu dyżurów medycznych.

Wielu z państwa w swoich wypowiedziach zahaczało o temat standardów udzielania świadczeń zdrowotnych. To jest zupełnie inna ustawa. My, dzięki temu, że mamy dodatkowe środki w systemie – tu odpowiem panu doktorowi – wprowadzamy do finansowania publicznego nowe procedury, nowe technologie, nowe programy lekowe, często wyprzedzając w tym zakresie nawet kraje Unii Europejskiej.

Państwa wypowiedzi dotykały też wynagrodzeń. Chcę podkreślić, że wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia są przedmiotem obrad czy dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Te wynagrodzenia reguluje ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, która będzie nowelizowana. Już na 24 lutego jesteśmy umówieni z Radą Dialogu Społecznego i będziemy dyskutować na temat wynagrodzeń, żeby usytuować je w taki sposób, aby rzeczywiście pracownicy merytoryczni nie musieli z Polski wyjeżdżać, tylko mieli godziwe wynagrodzenie w naszym kraju. Zresztą, w wielu sytuacjach już tak to wygląda.

Skoro już jestem przy wynagrodzeniach, to chcę od razu sprostować kwestię wynagrodzeń lekarzy – lekarzy stażystów i rezydentów. Rzeczywiście w tej chwili obowiązuje minimalne wynagrodzenie w wysokości 2600 zł, ale od 1 kwietnia lekarze stażyści już będą je mieli podwyższone, bo jest przygotowane rozporządzenie Ministra Zdrowia, do 2700 zł. Od 1 lipca tego roku wchodzi natomiast kolejna zmiana wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach zasadniczych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która będzie dawała możliwość, a wręcz obowiązek, podwyższenia tego wynagrodzenia przez dyrektorów podmiotów leczniczych do kolejnego pułapu. Będzie to około 2900 zł, a już uwalniamy kwotę bazową, więc należy się liczyć z tym, że sukcesywnie wynagrodzenia będą rosły. Mówię o wynagrodzeniach lekarzy stażystów, którzy nie są samodzielnymi pracownikami. Natomiast lekarze rezydenci są zupełnie inaczej wynagradzani. Najniższe wynagrodzenie lekarza rezydenta w tej chwili to bodajże 4084 zł, a najwyższe – maksymalne – wynagrodzenie to 5300 zł, oczywiście bez dyżurów. Tak to wygląda. To są te ogólne kwestie, które państwo poruszali.

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Lutowe wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarki i Położnej właśnie zostało wysłane do drukarni!  Poniżej prezentujemy okładkę, na której umieściliśmy kilka ważniejszych tematów tego wydania. Najnowszy numer w poniedziałek zostanie wysłany do prenumeratorów wersji papierowej  natomiast prenumeratorzy e-wydania otrzymali gazetę w piatek!  

Jeśli też chcesz przeczytać bieżące wydanie – wybierz którąś z opcji prenumeraty…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8165 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nie mam sumienia zwracać uwagi seniorom.

2 min czytania
Pielęgniarki o zwrotach „siostrzyczko” i „siostro” Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenie zgodne z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek na różnych oddziałach Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarki na cały etat na pulmonologię, endoskopię i blok…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – ministerstwo podało ile zarabiają.

3 min czytania
Resort zdrowia o obecnych zarobkach pielęgniarek… Artykuł redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia 26 marca 2024 roku pt. Pielęgniarki –…
Komentarze