Pielęgniarki – nowy taryfikator kwalifikacyjny nie obliguje dyrektora.

2 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Pielęgniarki – nowy taryfikator kwalifikacyjny nie obliguje dyrektora.

Nowy taryfikator kwalifikacyjny pielęgniarek nie obliguje pracodawcy…

W dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym uregulowano wymogi kwalifikacyjne wobec kadry pielęgniarskiej.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 5 września 2023 roku.

Szczegółowe informacje w zakresie nowego taryfikatora kwalifikacyjnego pielęgniarek publikujemy w artykułach redakcyjnych zamieszczonych w aktualnościach w dziale pt. Wymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie.

W dotychczasowych artykułach w nowym dziale publikujemy informacje dotyczące nowych wymogów kwalifikacyjnych od osób na stanowiskach pielęgniarki oddziałowej oraz jej zastępcy. Informujemy o znacznych kontrowersjach w przedmiocie kwalifikacji wymaganych na stanowiskach: starsza pielęgniarka oraz młodszy asystent pielęgniarka. Odnosimy się także do braku wymogu posiadania stażu pracy przez pielęgniarki, na wybranych stanowiskach.

Zapewne wielu dyrektorów podmiotów leczniczych oraz samych pielęgniarek zastanawia się czy nowy taryfikator kwalifikacyjny stanowisk pracy pielęgniarek wymusza tworzenie w podmiotach leczniczych nowych stanowisk pracy oraz czy w konsekwencji dojdzie do przenoszenia pielęgniarek na wyższe stanowiska pracy?

Otóż, okazuje się, że nic bardziej złudnego…

Odpowiedź na powyższe zagadnienia przynosi uzasadnienie do omawianego rozporządzenia datowane na 26 czerwca 2023 roku. Poniżej przytaczamy stosowany fragment tego dokumentu.

„Proponowane zmiany powinny stworzyć warunki do większego zainteresowania pracą przez stworzenie ścieżki awansu zawodowego i umożliwienie szerszego dostępu do poszczególnych stanowisk pracy.

Ponadto podjęte działania powinny przyczynić się do zwiększenia zatrudniania w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami profesjonalnej kadry medycznej, i tym samym skutkować wyższym poziomem bezpieczeństwa zdrowotnego przez poprawę jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych.

Nie oznacza to jednak obowiązku tworzenia w każdym podmiocie leczniczym stanowisk pracy, dla których określone będą wyższe niż obecnie wymagania kwalifikacyjne pozostawiając to w gestii kierownika podmiotu leczniczego, który zdecyduje jakie stanowiska pracy spośród wskazanych w projekcie rozporządzenia utworzyć.

Ministerstwo zdrowia – 26 czerwca 2023 roku

Projektowane przepisy nie obligują pracodawcy do przenoszenia pracowników na wyższe stanowiska zgodnie z posiadanym wykształceniem, czy też długością doświadczenia zawodowego, zatem projektowane przepisy nie spowodują konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przenoszeniem pracowników spełniających wymogi określone dla nowych stanowisk pracy.

Ministerstwo zdrowia – 26 czerwca 2023 roku

Intencją projektowanych przepisów jest zagwarantowanie, by po ich wejściu w życie na poszczególnych stanowiskach pracy były zatrudniane wyłącznie osoby spełniające określone w tym rozporządzeniu wymogi kwalifikacyjne, natomiast osoby obecnie zatrudnione na danych stanowiskach i spełniające ustanowione dla nich wymagania kwalifikacyjne mogły w dalszym ciągu być zatrudnione na dotychczas zajmowanych stanowiskach.

źródło: mz.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.7 / 5. Ilość głosów: 23

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze
×
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Pielęgniarki - dyrektor zdecyduje na jakim stanowisku zatrudni daną pielęgniarkę.