Pielęgniarki – dyrektor zdecyduje na jakim stanowisku zatrudni daną pielęgniarkę.

2 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Pielęgniarki – dyrektor zdecyduje na jakim stanowisku zatrudni daną pielęgniarkę.

Decyzja należy do dyrektora w zakresie zatrudnienia pielęgniarki na danym stanowisku pracy

W dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym uregulowano wymogi kwalifikacyjne wobec personelu pielęgniarskiego.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 5 września 2023 roku.

Okazuje się, że krytykowane przez pielęgniarki rozwiązania w zakresie wymogów kwalifikacyjnych na stanowiskach pielęgniarskich zostały wprowadzone przez ministra zdrowia na wniosek izby oraz związku pip. Szczegóły w tym zakresie opublikowaliśmy w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – tak chciała izba i związek pielęgniarek.

Co zdecyduje o zatrudnieniu pielęgniarki – absolwenta studiów magisterskich na jednym z dwóch stanowiskach pracy?

W dzisiejszym artykule redakcyjnym odkrywamy kolejne niuanse nowego taryfikatora kwalifikacyjnego personelu pielęgniarskiego.

W przypadku kiedy do danego podmiotu leczniczego, po 5 września 2023 roku, zwróci się o zatrudnienie absolwentka studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo, to dyrektor zgodnie z taryfikatorem kwalifikacyjnym może tę pielęgniarkę zatrudnić na jednym z dwóch stanowiskach pracy:

  • starsza pielęgniarka lub
  • młodszy asystent pielęgniarka.

Należałoby zatem zadać pytanie zarówno ministrowi zdrowia oraz władzom izby oraz związku pip od czego będzie zależne na jakim stanowisku zatrudni dyrektor podmiotu leczniczego absolwentkę studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo.

Może to będzie rozstrzygane poprzez castingi? Jednak wydaje się, że takie postawienie sprawy w zakresie kwalifikacji pielęgniarek na poszczególnych stanowiskach pracy ma swoje drugie dno, o którym będziemy pisać na pielegniarki.info.pl. Zdaje się, że jednak wracamy do czasów kiedy dyrektor podmiotu leczniczego był panem i władcą… względem pracowników. Teraz decyduje do jakiej grupy siatki płac zaszereguje pielęgniarkę z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2 siatki płac. I to w jego kompetencji będzie… Ale o tym później.

Powyższa sytuacja jest kuriozalna w kontekście braku określenia przez ministra zdrowia zakresu obowiązków i uprawnień pielęgniarek na poszczególnych stanowiskach pracy. Dodatkowo należy stwierdzić, że zapisy nowego taryfikatora kwalifikacyjnego nijak się mają do podziału pielęgniarek na grupy w obowiązującej siatce płac, w której różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek wynosiły 3,5 tys. PLN, a ta różnica uległa zwiększeniu od 1 lipca 2023 roku…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 36

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Duże zainteresowanie pielęgniarek szkoleniem specjalistycznym.