Pielęgniarki – tak chciała izba i związek pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Pielęgniarki – tak chciała izba i związek pielęgniarek.

Zmiany w zakresie wymogów kwalifikacyjnych na stanowiskach pielęgniarskich na wniosek związku i izby pip

W dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym uregulowano wymogi kwalifikacyjne wobec personelu pielęgniarskiego.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 5 września 2023 roku.

Zdecydowanie oburzenie pielęgniarek spowodował fakt, że od absolwentów studiów magisterskich nie będzie wymagany żaden staż pracy aby zostali zatrudnieni na stanowiskach: starsza pielęgniarka lub młodszy asystent pielęgniarka.

Publikujemy wybrane komentarze użytkowników pielegniarki.info.pl w powyższej sprawie. Natomiast w artykułach redakcyjnych informowaliśmy szczegółowo o zapisach rozporządzenia w powyższym zagadnieniu.

Pielęgniarki komentują zapisy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 10 lipca 2023 roku w kontekście stanowiska starszej pielęgniarki oraz młodszego asystenta pielęgniarka

– Kto pracuje w ochronie zdrowia…to już nie musi chodzić do cyrku…..

– Porażka

– To wszystko jest chore

– To jest kabaret

– Ręce opadywują

– Ło matko, co jeszcze wymyślą

– Żenada!

– Katastrofa…

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Kto wnioskował do ministra zdrowia o opisane rozwiązania w zakresie wymogów kwalifikacyjnych dla starszej pielęgniarki oraz młodszego asystenta pielęgniarka?

Odpowiedź przynosi uzasadnienie z dnia 26 czerwca 2023 roku do projektu omawianego rozporządzenia.

Poniżej cytujemy wybrany fragment uzasadnienia:

(…) W projektowanym rozporządzeniu dokonano również zmian w zakresie stanowisk pracy zajmowanych przez osoby wykonujące zawód pielęgniarki lub położnej.

Mając na uwadze problemy występujące w polskim pielęgniarstwie i położnictwie, w tym m.in. zmniejszającą się liczbę pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej, Minister Zdrowia dnia 21 kwietnia 2017 r. powołał Zespół, który w grudniu 2017 r. opracował dokument pn. „Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”, który stanowił podstawę do przygotowania rządowego dokumentu pn. „Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w roku 2018)”.

Dokumenty te określają ustalone wspólnie ze środowiskiem pielęgniarek i położnych kierunki działań i zmian jakie należy podjąć, aby zapewnić wysoką jakość, bezpieczeństwo i dostęp do opieki pielęgniarskiej dla pacjentów.

Minister Zdrowia podejmując decyzje dotyczące organizacji i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – w szczególności w obszarze pielęgniarstwa i położnictwa – będzie uwzględniał propozycje działań określonych w tych dokumentach. Jednym z kluczowych działań przewidzianych w ww. dokumentach jest ustalenie ścieżki awansu zawodowego pielęgniarek i położnych.

Ścieżka awansu zawodowego pielęgniarki i położnej jest ustalana obecnie przez pracodawcę m.in. na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Z ww. dokumentów wynika, że jedną z możliwości uregulowania kwestii awansu zawodowego pielęgniarek i położnych jest wprowadzenie zmian w ww. rozporządzeniu.

Projektowane przepisy zakładają dwie grupy stanowisk: dla asystentów pielęgniarek lub położnych i specjalistów pielęgniarek lub położnych.

Stanowiska te określają ścieżkę awansu zawodowego pielęgniarek i położnych posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa lub położnictwa w zależności od stażu pracy i posiadania tytułu specjalisty.

Jest to również realizacja wniosku przedstawicieli związków zawodowych pielęgniarek i położnych oraz samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, umożliwiająca pielęgniarkom i położnym posiadającym tytuł magistra pielęgniarstwa lub położnictwa, zdobycie awansu na stanowisko:

a) asystent pielęgniarka lub położna – (staż 3 lata),

b) młodszy asystent pielęgniarka lub położna – (bez wymaganego stażu),

c) starsza pielęgniarka i starsza położna – (bez wymaganego stażu). (…)

źródło: mz.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.9 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Przegląd białych ubrań medycznych dla pielęgniarek i położnych.