Starsza pielęgniarka LM będzie mentorem młodszego asystenta oraz starszej pielęgniarki.

2 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Starsza pielęgniarka LM będzie mentorem młodszego asystenta oraz starszej pielęgniarki.

Minister zdrowia zmienia przepisy w zakresie wymogów kwalifikacyjnych na stanowiskach pielęgniarskich

Dotychczasowe wymagania kwalifikacyjne wobec osób na stanowisku młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Natomiast w dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym kwestię wymogów kwalifikacyjnych na stanowiskach pielęgniarek uregulował w odmienny sposób.

W nowym rozporządzeniu uregulowano także wymogi kwalifikacyjne stanowiska starsza pielęgniarka.

W artykule z dnia 10 sierpnia 2023 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła informacje w powyższym aspekcie. Szczegóły po kliknięciu w poniższy link.

Teraz przeanalizujmy w jaki sposób nowe uregulowanie powyższego zagadnienia skutkuje dla personelu pielęgniarskiego.

Otóż, z nowego taryfikatora kwalifikacyjnego wynika, że pielęgniarka z tytułem magistra w dziedzinie pielęgniarstwa może być zatrudniona nie na stanowisku „pielęgniarka” ale starsza pielęgniarka. Tylko na tym stanowisku. Bez wymogu jakiegokolwiek stażu zawodowego.

Rozporządzenie reguluje, że pielęgniarka np. z 30 letnim stażem zawodowym, może być także zatrudniona na stanowisku „starszej pielęgniarki”.

Mamy w takim razie sytuację, że dwie pielęgniarki, w tym jedna bez jakiegokolwiek stażu zawodowego oraz druga z 30 letnim stażem zawodowym mają być zatrudnione na stanowisku starsza pielęgniarka.

Podkreślamy: jedna z nich nie wykonała jeszcze ani jednego świadczenia zdrowotnego samodzielnie. Natomiast minister zdrowia uznaje, że ma kompetencje do zatrudnienia na stanowisku starsza pielęgniarka.

Czyli pielęgniarka – bez żadnego doświadczenia zawodowego, która jest wprowadzana przez inną pielęgniarkę – z 30-letnim stażem, ma być zatrudniona na równorzędnym stanowisku pracy. Tak uznało ministerstwo zdrowia.

Minister Niedzielski uznał, że praca tych pielęgniarek nie jest równej wartości.

W kontekście zapisów obowiązującej siatki płac personelu pielęgniarskiego – starsza pielęgniarka bez stażu zawodowego ma większe wynagrodzenie zasadnicze od starszej pielęgniarki z 30-letnim stażem zawodowym.

Dlaczego? Bowiem pierwsza z nich spełnia kryteria kwalifikacyjne dla grupy 5 siatki płac. Druga z ogromnym stażem do grupy 6.

Jak powyższe przekłada się na konkretne kwoty wynagrodzenia? Otóż pielęgniarka, która będzie pełnić rolę mentora dla pielęgniarki z tytułem magistra, będzie miała niższe wynagrodzenie zasadnicze o kwotę 507,69 PLN.

Dokładnie takie same uwarunkowania mają miejsce w kontekście starszej pielęgniarki z 30-letnim stażem pracy, względem pielęgniarki bez jakiegokolwiek stażu zawodowego zatrudnionej na stanowisku – młodszy asystent pielęgniarka. Więcej informacji w sprawie stanowiska młodszy asystent pielęgniarka po kliknięciu w poniższy link.

Z powyższego wynika, że minister zdrowia nie wyciągnął żadnych wniosków z sytuacji płacowej w ochronie zdrowia. W poprzednich latach dokonał upokorzenia oraz odarcia z godności zawodowej absolwentów LM oraz SM.

Prowadzi politykę deprecjacji zawodu pielęgniarki. Jak bowiem ocenić działania ministra zdrowia, kiedy osoby bez żadnego stażu zawodowego mają obejmować stanowiska – starsza pielęgniarka oraz młodszy asystent pielęgniarka.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 5 września 2023 roku.

Redakcja pielegniarki.info.pl prosi o ocenę powyższego artykułu. Poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 180

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szok. 7,5 tys. pielęgniarek zainteresowanych królową specjalizacji pielęgniarek.