Pielęgniarki oddziałowe ułożenie grafiku kosztuje dużo zdrowia.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki oddziałowe ułożenie grafiku kosztuje dużo zdrowia.

Pielęgniarki oddziałowe o układaniu grafiku pracy personelu pielęgniarskiego

12 marca 2023 r. na Facebooku Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy poniższy post.

Poniżej publikujemy kilka wybranych komentarzy, które zwracają uwagę na trudna rolę pielęgniarek oddziałowych w kwestii układania grafików.

A ile zdrowia kosztuje pielęgniarkę oddziałową ułożenie grafiku, żeby każda koleżanka była zadowolona. Logiczne, że nie wszystkim koleżankom da radę spełnić prośby. Niektórzy wypisując prośby układają sobie prawie połowę grafiku. Gdy większość koleżanek tak robi to niestety gdyby uwzględnione były te prośby to jednego dnia na dyżurze byłoby 5 ,6 ,7 pielęgniarek a drugiego dnia była by 1 lub wcale. Nie może być też tak że niektóre koleżanki układają sobie prośby, żeby pracować systemem a pozostałe mają tzw. dyżury skakane. Wszystko zależy od ludzi. Przecież jesteśmy i pracujemy w zespole a nie jako jednostka.

I jeszcze trzeba po równo podzielić godziny nocne i świąteczne w miarę możliwości oczywiście.

To wszystko odbywa się kosztem zdrowia. Grafik powinien, być ustalany systemem. Wtedy nie byłoby jednego dnia wolnego po nocy, byłaby równa ilość dyżurów nocnych i świątecznych. Można by było zaplanować życie rodzinne, bo każdy by wiedział jak pracuje w następnych miesiącach i nie oczekiwał na grafik.

Proszę Pani artykuł dotyczy nie dogadzaniu wszystkim i uszczęśliwianiu wszystkich tylko o równym traktowaniu i byciu po prostu człowiekiem.

A ile zdrowia kosztuje pielęgniarkę oddziałową ułożenie grafiku i sprostanie wszystkim wymogom i prośbom pielęgniarek?

Jakbyś nie ułożyła grafiku zawsze znajdą się pielęgniarki, którym nie będzie on odpowiadać. Każdemu się nie dogodzi

Ja zawsze uwzględniałam wszystkie prośby i dopasowania bo pielęgniarki pracowały w innej pracy, bo dojazdy i wiele innych rzeczy, a i tak nieraz było źle. Ułożenie grafiku to naprawdę trzeba się na siedzieć i na główkować, żeby było dobrze i zdążyć wcześniej a nie na ostatnią chwilę.

Rola oddziałowej to bardzo odpowiedzialne stanowisko. Musi sprostać wymaganiom przełożonych i podwładnych, to oczywiste! Przygotowując grafiki należy zachować bezstronność w stosunku do pielęgniarek odcinkowych. Wypośrodkować liczbę dyżurów, nigdy jednak nie będzie idealnie. Co do dyżurów „na zastępstwo” pielęgniarka musi być o tym zawiadomiona z wyprzedzeniem. Zdarza się też „na cito” i to też za zgodą. Odnośnie zamian to też da się zrobić jeżeli ekipa jest zgodna. Porozumiewają się między sobą i zawiadamia się oddziałową i sprawy nie ma!

Wszystko można pod warunkiem, że w granicach rozsądku i za porozumieniem stron!

Wskazana wyrozumiałość i wzajemny szacunek!

To działa też w drugą stronę, rwie włosy z głowy jak ułożyć grafik uwzględniając prośby a potem okazuje się, że tu gdzie koleżanka napisała prośbę o wolne bo ,,prawie koniec świata,, to właśnie zamieniła się z inną koleżanką.

źródło: Facebook pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek i położnych przystąpi do egzaminu specjalizacyjnego.