Pielęgniarki: opiekun medyczny straci prawo do odłączenia wlewu kroplowego. Jedynie zamknie zacisk kontrolujący przepływ.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki: opiekun medyczny straci prawo do odłączenia wlewu kroplowego. Jedynie zamknie zacisk kontrolujący przepływ.

Wprowadzenie tej zmiany wynika z potrzeby zapewnienia  bezpieczeństwa realizacji procedur epidemiologicznych dotyczących postępowania z linią naczyniową, za które odpowiada pielęgniarka lub położna”…

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Wiele pielęgniarek jest zdegustowane faktem, że mają mieć ściągane rocznie 1 tys. złotych na organizację, która wypłaca swoim działaczom wyższe pensje niż wynagrodzenia prezydenta RP, Premiera czy ministrów. Jedna z pielęgniarek, która podpisała poniższą petycję opatrzyła swój podpis komentarzem:

Ja od pewnego czasu nie oglądam i nie czytam biuletynu izby pielęgniarek, bo nie mogę już czytać i patrzeć na obdarowywanie się bukietami.

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 30 września 2024 roku informowała czytelników o projekcie zmian w zakresie uprawnień zawodowych opiekuna medycznego. Zmiany mają nastąpić na wniosek ministerstwa zdrowia. Więcej informacji w sprawie w artykule pt. Pielęgniarki – opiekun medyczny bez prawa do odłączenia wlewu kroplowego? W artykule tym przedstawiliśmy bardzo krytyczne stanowisko Związku Powiatów Polskich co do zmian zaproponowanych przez ministra zdrowia.

W dniu dzisiejszym przekazujemy bardziej szczególowe informacje w zakresie zmian zapisanych w projekcie rozporządzenia – stan na 7.10.2024 roku. Pod artykułem zapraszamy czytelników pielegniarki.info.pl do sondy pt. Czy opiekun medyczny powinien stracić uprawnienia do odłączania wlewu kroplowego? Jesteśmy ciekawi waszego stanowiska…

W uzasadnieniu do zmiany rozporządzenia zapisano:

W projektowanym rozporządzeniu, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, nadano nowe brzmienie podstawie programowej kształcenia w zawodzie: opiekun medyczny.
Podstawa programowa w ww. zawodzie została zmieniona w zakresie:
1) piątego celu kształcenia pn. „5) wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe”, który otrzymał brzmienie: „5) wykonywania czynności z zakresu elementów gimnastyki ogólnousprawniającej”;
2) nazwy jednostki efektów kształcenia „MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe”, która otrzymała nowe
brzmienie: „MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji pacjentów leżących”, a co za tym idzie brzmienia wszystkich efektów kształcenia i kryteriów ich weryfikacji przyporządkowanych do tej jednostki;
3) części „Wyposażenie szkoły niezbędne do realizacji kształcenia w kwalifikacji MED.14. [świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej” w zakresie „Pracowni zabiegów pielęgnacyjnych oraz czynności opiekuńczych” przez dodanie dodatkowego wyposażenia umożliwiającego realizację zmienionych treści nauczania w zakresie jednostki efektów kształcenia „MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji pacjentów leżących”, tj. mat poślizgowych, desek do transferu pacjenta, podnośników pacjenta jezdnych oraz sufitowych, rotorów przyłóżkowych i przyborów służących do pełnego odciążenia kończyn oraz tułowia.

W uzasadnieniu napisano także: Opisane powyżej zmiany wynikają z potrzeby przygotowania słuchaczy do wykonywania zawodu opiekuna medycznego w zakresie aktywizacji i zwiększania samodzielności osób chorych i niesamodzielnych przez dostosowywanie form tej aktywizacji do ich stopnia sprawności i potrzeb. W dotychczasowej podstawie programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny wskazano konkretny rodzaj gimnastyki „osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D” oraz „metodą Hoppe”. Takie ograniczenie do jednej metody gimnastyki może budzić wątpliwości, czy jedna wskazana metoda pozwoli na przygotowanie opiekuna medycznego do aktywizacji osób chorych i niesamodzielnych w zależności od stopnia ich sprawno\ci i potrzeb. Tym bardziej, że na rynku wydawnictw  specjalistycznych brak jest dowodów naukowych wskazujących na efektywność i skuteczność wskazanej metody w procesie aktywizowania i zwiększania samodzielności osób chorych i niesamodzielnych.

I teraz najbardziej interesujący nas fragment z uzasadnienia do przedmiotowych zmian w zakresie uprawnień zawodowych opiekuna medycznego. Cytujemy:

„Ponadto, w podstawie programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny wprowadzono zmian w jednostce efektów kształcenia „MED.14.6. Wykonywanie wybranych czynności z zakresu opieki medycznej” w zakresie dziesiątego kryterium weryfikacji
przyporządkowanego do drugiego efektu kształcenia: „2) wykonuje określone zabiegi i czynności medyczne” przez zastąpienie jego dotychczasowego brzmienia: ,,wykonuje odłączenie wlewu kroplowego” nowym brzmieniem: ,,wykonuje zamknięcie zacisku kontrolującego przepływ infuzji”. Wprowadzenie tej zmiany wynika z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa realizacji procedur epidemiologicznych dotyczących postępowania z linią naczyniową”.

źródło: projekt rozporządzenia ministra edukacji – stan na 7 października 2024 roku.

Czy opiekun medyczny powinien stracić uprawnienia do odłączania wlewu kroplowego?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8456 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach

Pielęgniarki będą odchodzić hurtowo.

3 min czytania
34% pielęgniarek wykazywane w wieku emerytalnym może się zmienić, gdyby to przeliczyć na odpowiednik etatów… Podczas obrad sejmowej podkomisji stałej ds. organizacji…
Aktualności

„Pielęgniarki powinny mieć prawo nie tylko do urlopu zdrowotnego, ale także darmową rehabilitację.”

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek napisała: Pracując 15 lat na OIOM i dorobiłam się kręgosłupa, jak u 80-latki (słowa lekarza). 3…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: Pielęgniarki z grupy 2 nie wykonują takiej samej pracy jak z grupy 6, gdyż kalibrują glukometry.

5 min czytania
Dyrektor pozwanego szpitala zeznała, iż prace personelu pielęgniarskiego różnią się między sobą oraz, że osoby z tytułem magistra zostały przydzielone dodatkowe zadania…
Komentarze