Pielęgniarki – pensja to wynagrodzenie za pracę, a nie wykształcenie.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – pensja to wynagrodzenie za pracę, a nie wykształcenie.

„Czujemy się pokrzywdzone, poniżone i odarte z godności zawodowej…”

W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy apel pielęgniarek pracujących w szpitalu powiatowym. Poniżej cytujemy jego fragment. Całość wiadomości pielęgniarek dostępna w styczniowym wydaniu Gazety, na stronie 10.

My, pielęgniarki i położne pracujące w szpitalu powiatowym zwracamy się z ogromną prośbą o wysłuchanie i zapoznanie się z naszą sytuacją.

Wszystkie mamy za sobą długoletni staż, 30-40 lat pracy w tutejszym szpitalu, w miejscu najbardziej wymagającym, przy łóżku pacjenta i teraz gdy kariera zawodowa zbliża się do końca, gdy wiek coraz bardziej daje o sobie znać a wieloletnia praca w ciężkich warunkach powoduje kłopoty zdrowotne, zostałyśmy zdegradowane, poniżone i upokorzone.

Wykształcenie mamy różne. Niektóre z nas ukończyły liceum medyczne, medyczne studium zawodowe, studia licencjackie. Ukończyłyśmy wiele kursów, szkoleń, konferencji i nie ze względu na to, że byłyśmy do tego zmuszone, nie dlatego, że ktoś obiecał nam za to więcej pieniędzy i nie po to by móc chwalić się uzyskanymi tytułami, ale by lepiej wykonywać swoje obowiązki i pomagać tym, którym jest to najbardziej potrzebne – naszym pacjentom.

Mimo niezaprzeczalnej wiedzy, jaką zdobyłyśmy świadcząc pomoc na „pierwszej linii”, czyli przy łóżku pacjenta i ciągle się dokształcając, pomimo ogromnego doświadczenia zdobytego poprzez przepracowanie wiele razy sytuacji dramatycznych, skomplikowanych i wymagających często reakcji błyskawicznych, wręcz odruchowych, w ostatnim czasie spotkało nas coś poniżającego. Zostałyśmy zakwalifikowane jako te gorsze, bez kompetencji, bez wykształcenia. Każdy kto pracuje w tym zawodzie wie, że w sytuacji zagrożenia życia nie ma czasu na teoretyczne rozważania. Trzeba działać tu i teraz, w sposób przemyślany, ale szybko, adekwatnie i skutecznie. My to niezaprzeczalnie potrafimy.

Nie można tutaj pominąć roli empatii. My ją mamy, bo widziałyśmy już tyle ludzkiego nieszczęścia, tyle przypadków tragedii, mamy ze sobą taki bagaż własnych, często niełatwych doświadczeń, że doskonale rozumiemy prostą zasadę – pacjentowi trzeba pomóc, nie oglądając się na to kto jaki tytuł ma „w papierach”. (…)

Ciąg dalszy artykułu przeczytasz w styczniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Zachęcamy także do zaprenumerowania Gazety w wersji papierowej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 101

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1154 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jaki jest mechanizm uzależnienia od alkoholu?

2 min czytania
Uporanie się z alkoholizmem wymaga zrozumienia problemu uzależnienia i psychologicznych mechanizmów jego powstawania. Wiadomo, że alkoholizm wpływa nie tylko na ciało w…
Aktualności

Prawo do odszkodowania za dyskryminację pielęgniarek w kontekście prawa do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę

7 min czytania
W ostatnim czasie zauważalną stała się rosnąca świadomość pracowników w zakresie uprawnień jakie przyznają im przepisy Kodeksu pracy. Coraz częściej zgłaszają się…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – 12 tys. to nie jest dobra pensja dla pielęgniarki.

1 min czytania
„Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że pielęgniarki pracują w nocy, w niedziele, święta”… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wywiadu…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie: proponujemy trzy poziomy wykonywania praktyki.