Pielęgniarki: Problemy kadrowe szpitali nie mogą obciążać pielęgniarek.

5 min czytania
Aktualności


Sąd: To pracodawca winien zapewnić właściwą obsadę pielęgniarską

Z uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego (fragment):

Należy jednocześnie podkreślić, że Sąd I instancji całkowicie pominął zeznania świadka B.S., która zeznała, że w przypadku różnych sytuacji istnieje możliwość pracy pielęgniarek w godzinach nadliczbowych i bywa także, że pielęgniarki są ściągane z urlopów. A zatem niewątpliwie już wcześniej zdarzały się takie sytuacje. Nadto Sąd I instancji, wbrew zebranemu w sprawie materiałowi dowodowemu, wskazał, że zbyt mała obsada pielęgniarska była jedynie „problemem powódki”, zaś wystarczyło dokonać zamiany z koleżanką, żeby uniknąć całej sytuacji. W pierwszej kolejności należy zważyć, że zbyt mała obsada pielęgniarska jest przede wszystkim problemem pracodawcy, który powinien tak zorganizować pracę swojego personelu, żeby nie dochodziło do sytuacji, w których do opieki nad salą z czterema pacjentami jest wyznaczona tylko jedna pielęgniarka, zwłaszcza jeżeli według wielu procedur do wykonania określonych czynności niezbędne są dwie osoby. Sąd rozumie problemy kadrowe szpitali, jednak nie mogą one w żaden sposób obciążać w takiej sytuacji jak niniejsza – pielęgniarki, która chce zapewnić pacjentom właściwą opiekę. Oczywiście zachowania takie jak powódki nie powinny mieć miejsca, ale niewątpliwie nie mogą być one również uznane za rażąco naruszające zasady współżycia społecznego.

To pracodawca winien zapewnić właściwą obsadę pielęgniarską i nie wydaje się dziwne zdenerwowanie powódki w sytuacji, gdy na zmianie nocnej tą konkretną salą opiekowały się dwie pielęgniarki przy trzech pacjentach, zaś na zmianie dziennej, po dojściu czwartego pacjenta, miała się salą zajmować tylko powódka. Trudno też nie zauważyć, że powódka kierowała się dobrem pacjentów. Bo wbrew twierdzeniu zawartym w uzasadnieniu Sądu Rejonowego zgoda powódki na zamianę sal nie rozwiązałaby problemu opieki tylko jednej pielęgniarki na całą 4-osobową salę. To z kolei mogłoby stanowić znaczne utrudnienie, zwłaszcza przy działaniach, które zgodnie z procedurami winny być wykonywanie przez dwie
pielęgniarki, a tym samym narazić życie i zdrowie pacjentów, które jest niewątpliwie dobrem nadrzędnym w tej sytuacji. (…) Czytaj ciąg dalszy w styczniowym numerze Gazety…


Tematy w styczniowym wydaniu:

 1. Stawki płac lekarzy i pielęgniarek ostro negocjowane Szacuje się, że ceny usług medycznych w roku 2020 wzrosną o 12 procent. Drożej będzie w firmach abonamentowych, bo i tam brakuje lekarzy, o których trzeba walczyć, podnosząc im wynagrodzenia. Na ogłoszenia o wakatach nikt nie odpowiada, a szpitale coraz częściej podkupują sobie pracowników.

 2. W Sejmie dyskusja o 1200 PLN do podstawy od 1 kwietnia 2020 – Komisja Zdrowia, obradująca pod przewodnictwem posła Tomasza Latosa (PiS), przewodniczącego Komisji, rozpatrzyła projekt planu pracy Komisji na okres od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r.

 3. Kontrola ministerstwa: pielęgniarki rozdają posiłki – Na wniosek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Organizacji Zakładowej w Ciechanowie przeprowadzono kontrolę obejmującą m.in. normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w poszczególnych oddziałach szpitalnych.

 4. Rząd obiecuje: do 2025 roku "dodatkowy wymiar urlopu wypoczynkowego" dla pielęgniarek – Rada Ministrów w dniu 25 października 2019 roku zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, przedłożoną przez Ministra Zdrowia. (…)

 5. Orzecznictwo – pielęgniarka nie przyjęła dyżuru – W ocenie Sądu zeznania powódki co do przebiegu dyżuru w dniu 10 lutego są wiarygodne w przeważającym zakresie, gdyż korespondują z relacjami pozostałych świadków. Powódka otwarcie przyznała, że jej działanie stanowiło szantaż w stosunku do p. Oddziałowej. (…).

 6. Bezpłatne konferencje o leczeniu ran dla pielęgniarek w Chełmie i Rzeszowie – Już od 4 lat wydawnictwo Evereth Publishing organizuje cykl bezpłatnych konferencji dla pielęgniarek pod hasłem „Postępowanie z raną przewlekłą”. W tym roku zaplanowanych jest aż 15 takich spotkań w różnych miastach w całej Polsce. Pierwsze z nich odbędą się 13 lutego w Chełmie i 27 lutego w Rzeszowie.

 7. Problemy kadrowe szpitali nie mogą obciążać pielęgniarek – "(…) Należy jednocześnie podkreślić, że Sąd I instancji całkowicie pominął zeznania świadka B.S., która zeznała, że w przypadku różnych sytuacji istnieje możliwość pracy pielęgniarek w godzinach nadliczbowych i bywa także, że pielęgniarki są ściągane z urlopów. A zatem niewątpliwie już wcześniej zdarzały się takie sytuacje."

 8. Płace w ochronie zdrowia – salowa zarobi więcej niż pielęgniarka – Podniesienie najniższego wynagrodzenia z 2250 PLN do 2600 PLN musi spowodować wzrost płac pracowników wykwalifikowanych, w tym także pielęgniarek i położnych.

 9. Poseł pyta ministra zdrowia o zarobki pielęgniarek i położnych względem najniższego wynagrodzenia… – Interpelacja nr 747 do ministra zdrowia w sprawie wzrostu wynagrodzeń ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych i pracowników administracyjnych szpitali w 2020 r.

 10. … Ministerstwo odpowiedziało, podając płace w podziale na trzy grupy z siatki płac –  "(…) Wynagrodzenie zasadnicze pracownika objętego przepisami ww. ustawy na dzień 1 lipca 2020 r. powinno być podwyższone co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym docelowym dla tego roku wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym danego pracownika."

 11. Manifestacja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie – Publikujemy treść wystąpień podczas manifestacji zorganizowanej przez Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Manifestacja odbyła się w dniu 18 stycznia 2020 roku. Treść wystąpień podajemy w oryginalnym brzmieniu.

 12. List Dyrektora do pracowników Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie – "(…) Groźby, szantaż, ultimatum nie są formą dialogu i nigdy nie będzie to akceptowane. Dyrekcja jest otwarta na merytoryczny dialog z pracownikami, szczególnie dlatego, że obecnie prowadzona jest restrukturyzacja w Szpitalu."

 13. Normy zatrudnienia, porozumienia ładnie wyglądają na papierze. Warunki pracy nadal fatalne! – Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w 2018 r.), przedłożoną przez ministra zdrowia.

 14. 1200 PLN do podstawy od 1 kwietnia 2020 – W porozumieniu z dnia 9 lipca 2018 roku pomiędzy związkiem i izbą pielęgniarek a ministrem zdrowia i prezesem NFZ, w którym wprowadzono mechanizm finansowy 1100 zł do podstawy, a następnie kolejne 100 zł, zapisano: 5. Strony przystąpią do prac nad projektem ustawy, który zastąpi regulacje zawarte w rozporządzeniach dotyczących ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w zakresie określonym w § 1 ust. 1, w marcu 2019 r.

Przeczytaj te tematy w styczniowym wydaniu!


Zobacz także:

Bzdura roku? Pielęgniarki kontraktowe nie mogą być wliczane do wskaźnika zatrudnienia.

Pielęgniarki: Dysproporcje zarobkowe w zawodzie pielęgniarki mogą sięgać nawet 2 000 zł PLN.

Ministerstwo: pielęgniarka z licencjatem, czy pielęgniarka absolwentka LM, są to równoważne tytuły!


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8320 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 7 z pensją grupy 8.

2 min czytania
Senator pyta ministra zdrowia o interpretację siatki płac pielęgniarek Posiedzenie senatu w dniu 21 września 2021 roku. Senator Janusz Pęcherz: Moje oświadczenie…
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Komentarze