Pielęgniarki: przyjęliśmy 7 zakażonych. Dodatków nie mamy.

3 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Pielęgniarki: przyjęliśmy 7 zakażonych. Dodatków nie mamy.

Interwencja w sprawie dodatków dla pielęgniarek

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie pozbawienia pielęgniarek z Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu pracy z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2

W ramach wykonywania mandatu posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej spotkałem się z pielęgniarkami Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, szpitala II poziomu, dedykowanego pacjentom z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem infekcyjnym, zakaźnym, a w obecnym okresie głównie koronawirusem SARS-CoV-2.

Pielęgniarki z kontaktem z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi

Ze względu na specyfikę szpitala pielęgniarki pracujące w izbie przyjęć uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i wykonują czynności medyczne w bezpośrednim, stałym (a nie incydentalnym) kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi. Ponieważ do Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego zgłaszają się również pacjenci dotknięci różnymi dysfunkcjami i przypadkami medycznymi, pracownicy izby są narażeni na dotykanie, kontakt z płynami ustrojowymi, a nawet na szarpanie przez pacjentów. W dużej części wykonywanych czynności medycznych nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu z pacjentem, co dodatkowo naraża pielęgniarki na ryzyko infekcji COVID-19.

W tej sytuacji niesprawiedliwe i nieadekwatne do trybu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki z Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy jest odebranie tym pracownikom od dnia 1 czerwca 2021 roku dodatkowego świadczenia pieniężnego dla osób wykonujących zawody medyczne.

Nadmieniam, że polska służba zdrowia boryka się obecnie z dużym i stale rosnącym zagrożeniem epidemicznym, szybko rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, szybko rosnącą liczbą zajętych łóżek covidowych oraz rosnącą liczbą zgonów, przy czym dane te w niektórych regionach Polski są już teraz wyższe niż w czasie poprzedniej fali pandemii. To zwiększa znacznie ilość pracy oraz stan zagrożenia dla wszystkich pracowników służby zdrowia, a zwłaszcza pracowników izb przyjęć, mających pierwszy kontakt z zakażonymi pacjentami.

Pielęgniarki: to nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością

Na przykład przed dwoma dniami, w dniu 3 listopada 2021 roku, Izba Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy przyjęła aż siedmiu zakażonych pacjentów. Jedna z osób zakażonych przebywała na izbie przyjęć prawie 5 godzin, ponieważ tyle czasu zajęło szukanie w innych szpitalach miejsca dla tej osoby w związku z tym, że w bydgoskim szpitalu nie było już wolnych miejsc.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z apelem o pilne przywrócenie dodatkowego świadczenia pieniężnego dla personelu izb przyjęć szpitali, uczestniczącego w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i wykonującego czynności medyczne w bezpośrednim, stałym kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi, w tym dla pielęgniarek Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy, wraz ze spłatą zaległych należności od dnia 1 czerwca 2021 roku. Proszę również o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Jaki jest powód odebrania dodatków pielęgniarkom:

1 – Dlaczego z dniem 1 czerwca 2021 roku odmówiono wypłat dodatkowego świadczenia pieniężnego należnego pielęgniarkom z Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy szpitala II poziomu udzielającym świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem zakażenia i zakażonymi wirusem SARS-CoV-2, czyli wykonującym pracę uprawniającą do otrzymywania tych świadczeń zgodnie z decyzją ministra zdrowia z 28 maja 2021 roku? Czy wynika to z błędnego rozeznania problemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia i błędnej opinii NFZ w tej sprawie, czy też z niedostatecznego opisu zakresu i sposobu udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki z izby przyjęć?

2 – Kiedy pielęgniarki z Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy mogą spodziewać się przywrócenia ww. świadczenia, wraz ze spłatą należności od 1 czerwca 2021 roku?

Z wyrazami poważania
Jan Szopiński
Poseł na Sejm RP
5 listopada 2021

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji portalu
źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8297 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla dwóch pielęgniarek. Do 110 zł brutto/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Ośrodek Medical Concierge Centrum Medyczne prowadzi badania kliniczne II i III fazy. Aktualnie ośrodek poszukuje do pracy dwóch…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2026 r.

1 min czytania
Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku W artykule zamieszczonym w lipcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 4-6 tys. PLN.