Pielęgniarki pytają ministra zdrowia o miliardy złotych.

1 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki pytają ministra zdrowia o miliardy złotych.

Skutki radosnej twórczości związku pielęgniarek oraz ministra zdrowia

Środa Wielkopolska, 14 czerwca 2023 r.

Pan
Adam Niedzielski
Minister Zdrowia

W związku z akceptacją przez pana ministra jednego z trzech wariantów sposobu sfinansowania wzrostu wynagrodzeń w podmiotach leczniczych od 1 lipca 2023 roku, przygotowanym przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zwracam się z wnioskiem o wyjaśnienia.

W 2017 roku ministerstwo zdrowia sugerując się podziałem pielęgniarek i położnych zaproponowanym przez związek pielęgniarek OZZPiP, dokonało błędnego podziału personelu pielęgniarskiego na grupy. Podział ten spowodował nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek zaszeregowanych w grupie 6 względem osób zaszeregowanych do grupy 2. Potwierdzeniem powyższego są wyroki sądowe nakazujące wypłatę odszkodowań z tytułu nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Wobec powyższego zwracam się zapytaniem czy w wybranym przez pana ministra wariancie sfinansowania wzrostu wynagrodzeń w podmiotach leczniczych zapewniono środki finansowe na pokrycie kosztów odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu oraz nakazanie przez sąd zaszeregowania pielęgniarki z grupy 6 do grupy 2.

Należy podkreślić, że wysokość odszkodowania za okres od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2023 roku, o jakie może wystąpić pielęgniarka może wynieść, na samym wynagrodzeniu zasadniczym – około 45 tys. PLN. Przy liczbie pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 6 – kwota zasądzonych odszkodowań może wynieść ponad 8 miliardów PLN. Dodatkowo wzrośnie liczba pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 2, co zdecydowanie wpłynie na wzrost kosztów wynagrodzeń w podmiotach leczniczych.

Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

Redaktor Naczelny
pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 57

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8297 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla dwóch pielęgniarek. Do 110 zł brutto/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Ośrodek Medical Concierge Centrum Medyczne prowadzi badania kliniczne II i III fazy. Aktualnie ośrodek poszukuje do pracy dwóch…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2026 r.

1 min czytania
Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku W artykule zamieszczonym w lipcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Liczba pielęgniarek zaszeregowanych do grupy drugiej siatki płac.