Pielęgniarki: urlop wytchnieniowy, limity pracy w kombinezonach.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Pielęgniarki: urlop wytchnieniowy, limity pracy w kombinezonach.


Warunki pracy pielęgniarek i położnych

Warunki pracy pielęgniarek w dobie pandemii często są dużo gorsze niż na wojnie. Wiele godzin w jednym kombinezonie, zwiększona liczba pacjentów przypadających na jedną osobę z personelu pielęgniarskiego. Dochodzą głosy ze środowiska zawodowego zapowiadające możliwy strajk. O co chcą walczyć polskie pielęgniarki? O tym w programie Dzień Dobry TVN mówiła Halina Peplińska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

40 pacjentów na jedną pielęgniarkę

Faktem jest, że liczba pracujących pielęgniarek już przed pandemią była niewystarczająca, teraz po prostu brakuje rąk do pracy, liczba pacjentów przypadających na jedną osobę wynosi często ponad 40. Ze względu na zawieszenie przestrzegania norm zatrudnienia czy limitów czasu pracy w kombinezonie, zdrowie psychiczne jak i fizyczne personelu pielęgniarskiego może bardzo mocno ucierpieć.

Strach odbiera motywację

Poza licznymi zakażeniami, czy nawet zgonami, pandemia mocno odbija się na zdrowiu psychicznym. Ich codziennej pracy towarzyszy wzmożony stres, strach o życie swoje i swoich bliskich. To pogłębia proces wypalenia zawodowego. Ciągła obawa przed kontaktem z wirusem odbiera motywację i chęć do pracy.

Aż 28 zgonów pielęgniarek w listopadzie!

Wg. danych z ok. 60% placówek medycznych, zakażonych jest ponad 5 tys. pielęgniarek, około 1300 odbywa kwarantannę, z czego 57 w szpitalu a 8 w stanie ciężkim. W samym listopadzie odnotowano aż 28 zgonów pielęgniarek z powodu COVID-19, co stanowi więcej niż w ciągu pozostałych miesięcy tego roku. Dodatkowo niekorzystny jest fakt, iż większość pielęgniarek i położnych ma ponad 50 lat, co sprawia, że znajdują się one w grupie podwyższonego ryzyka.

Bardzo często osoby ze środowiska wspominają o planowanym strajku. Przesądzającym bodźcem do działania było odebranie im dodatkowych pieniędzy za pracę przy COVID-19. Co zamierzają wywalczyć strajkujący? Jest to kilka postulatów, takich jak:

• zapewnienie bezpieczeństwa pielęgniarkom i położnym,

• pełna dostępność do środków ochronnych, które zapobiegają zarażeniu SARS-COV-2,

• przywrócenie norm zatrudnienia,

• urlop wytchnieniowy,

• czasowe limity pracy w kombinezonach,

• zwiększony limit odpoczynku,

• jasne zasady i procedury postępowania w pandemii.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7535 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Jestem pielęgniarką w wieku 67 lat. Do pracy chodzę na 80 godzin.

1 min czytania
Pielęgniarka o realiach wykonywania zawodu Przytaczamy jeden z komentarzy na pielegniarki.info.pl do artykułu pt. Ile pielęgniarek zmarło w 2022 roku? Zgadzam się,…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i położne o konsekwencjach nocnych dyżurów.

2 min czytania
Dyżury nocne pielęgniarek i położnych Zapytaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na Facebooku, jak czują się pielęgniarki i położne, gdy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Do 12 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prestiżowa Klinika Medycyny Estetycznej z siedzibą we Wrocławiu, w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje do pracy pielęgniarek. umowa…
Komentarze