Pielęgniarki w sprawie kontroli na szpitalnych oddziałach.

5 min czytania
AktualnościNowe normy zatrudnienia pielęgniarek.
Pielęgniarki w sprawie kontroli na szpitalnych oddziałach.


Kontrole na oddziałach będą liczyć pielęgniarki i łóżka

 

Uwaga! Czy leci z nami izba pielęgniarek? Opiekun (niemedyczny!) podaje leki, wstrzykuje insulinę. 

7 października 2019 r. odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Rozmowy dotyczyły prawidłowego wdrożenia i respektowania norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych.

Wspólnym stanowiskiem, Prezydia OZZPiP i NRPiP, podjęły decyzję o powołaniu w województwach Zespołów Kontrolnych mających na celu monitorowanie spełniania przez poszczególnych świadczeniodawców obowiązujących norm zatrudnienia w zakresie lecznictwa szpitalnego.

źródło: strona Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych 

Powstaną Wspólne zespoły kontrolne 

STANOWISKO

Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

z dnia 7 października 2019 r.

w sprawie powołania na poziomie województw wspólnych Zespołów Kontrolnych
w zakresie prawidłowej realizacji Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia
11 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. z 2018 r. poz.2012 ze zm.),

  1. Działając na podstawie Porozumienia z dnia 9 lipca 2018 r. i dokumentu ,,Polityka wieloletnia Państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych postanawiają o powołaniu na poziomie województw wspólnych Zespołów Kontrolnych, działających w celu monitorowania spełniania norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych przez poszczególnych świadczeniodawców.

​Czytaj całe stanowisko w artykule pt.: Pielęgniarki: kontrole na oddziałach będą liczyć pielęgniarki i łóżka.

Komentarze pielęgniarek

Jeśli zespół kontrolny będzie z tej samej placówki to nic to nie zmieni, powinien być z innego województwa. Na 43 pacjentów na dyżurze nocnym tylko jedna pielęgniarka bez salowej i opiekunki.Ciekawe .

Kontrole powinny stwierdzać nie tyko stan obecny ilości, a przede wszystkim kategoryzację pacjentów na oddziale, ale wgląd do statystyki (albo raportu) jak było wczoraj itd.

Właśnie! Nie ilość, a jakość, stan fizykalny, kategoria powinny się liczyć. Można mieć 30 i luz, a można mieć 15 pacjentów i padać na twarz i inne części ciała!

Dlaczego nie powołają jakiejś Izby żeby wywalczyła pielęgniarkom podwyżki dobry sprzęt komputerowy, żebyśmy mogły normalnie pracować, a nie tylko kontrola na oddziałach, zapraszamy na dyżur popracować 12h

No niech liczą… Jestem ciekawa jakie będą ich wnioski pokontrolne..I dalej – czy to liczenie coś zmieni..

Ciekawa jestem jak to będzie wyglądać? Bo jeżeli kontrola skończy się na wizycie w kadrach i Szanowne Panie dostaną listy z liczbą pielęgniarek na danym oddziale to nic to nie da. W moim miejscu pracy przed akredytacją, były przesunięcia pielęgniarek z innych oddziałów, ale tylko na papierze.

Wielu dyrektorów wypowiedziało się że szans na utrzymanie norm nie ma. I w sumie mają to w d…. Wolą zapłacić karę niż zatrudniać dodatkowy personel (za lepszy pieniądz, a jak nowym da więcej to starzy pracownicy też muszą dostać więcej bo odejdą i koło się zamyka) bo im to się zwyczajnie opłaca. Łóżek w salach jest tyle ile ma być a reszta leży po korytarzach, żeby ściemę walić, że normy się pilnuje.

Wystarczyłaby analiza raportów – ilość personelu jest, stan pacjentów jest, ile przyjęć, konsultacji…

Co chcą teraz zobaczyć jakie są niedobory pielęgniarek może w końcu przestaną udawać że pracują tylko rękawiczki i do pampersów damy.

O będzie trzeba zwiększyć składki znów żeby zapłacić tym co będą robić kontrolę. A i tak nie nic nie wyniosą bo szpital się wykpi że nie ma chętnych do pracy

Kto będzie przeprowadzał taką kontrolę, liczył pielęgniarki i łóżka?

Po co komisja, jakie normy, pielęgniarek nie ma, młodzież ucieka z zawodu, a jak już są zatrudnione to są zwalnianie jak urodzą dziecko bo dla szpitala nie opłaca się blokowanie etatu a większość zaraz będzie na emeryturze. Komisja ! Źle się kojarzy.

Stwórzcie odpowiednie warunki do pracy, umundurowania i ilość zmiany mundurków! Potem kontrolujcie……same kupujemy używane z zza granicy….. bo 2 na zmianę to jest porażka……..ktoś zakrwawi lub zwymiotuje na pielęgniarkę lekarza …….gdzie jest zmiana to jest jakieś nieporozumienie……..zakażenia wewnątrz szpitalne…… porażka…….wszystko jest nie tak!!!!!!

I co z tych kontroli wyniknie to większość pielęgniarek dokładnie wie i nie trzeba być jasnowidzem żeby znać ich wynik bez wydawania pieniędzy bo w końcu pracować charytatywnie nie będą . Zapowiedziane wizytacje ? Znam to jeszcze z podstawówki – ,,koń by się uśmiał , kobyla by się zryła"

Normy zatrudnienia to priorytet, bo pielęgniarek jest tak mało że przy obecnie wolnej amerykance szybko taki pracownik wyeksploatuje się. Skutki działań są przewidywalne. Przy braku tych norm personel pielęgniarski szybko będzie topniał.

Proszę sprawdzać normy zarówno w dzień jak i w nocy. Bo na dniu jest ok a w nocy połowę mniej.

Kontrolujcie, popołudniu i w nocy to zobaczycie jak pracują dziewczyny, dźwigają, np. na chirurgii po zabiegu we dwie pielęgniarki muszą odebrać z bloku na wózku leżącym, przewieść i przenieść na łóżko, żadne ślizgi itd. Tylko siła własnych rąk, same nikt nie pomoże. To tak w skrócie. Dziewczyny na innych oddziałach jest podobnie. A czasem i gorzej.

Kto będzie przeprowadzał taką kontrolę? Panie z izb zaprzyjaźnione z Panią naczelną? To smutne i nie zmieni panujących na oddziałach praktyk.

Po co liczenie łóżek? Wystarczy porównać liczbę zgłoszonych łóżek w NFZ ze stanem pacjentów w raporcie a grafik dyżurów z listą obecności z uwzględnieniem stażu pracy.

Przy okazji tych kontroli proszę o sprawdzenie jak placówki są wyposażone w sprzęt potrzebny do przenoszenia chorych a jeśli trafi się taki w szpitalu to proszę zapytać pielęgniarki i położne pracujące no odcinku gdzie się znajduje i jak go używa.

A kogo z zarządzających obchodzą wyeksploatowane pielęgniarki i to ,że szybko powiększają one grono chorych i generują koszty społeczne. Każdy decyzyjny wąsko patrzy na własną działkę i gdy się jakaś sztuka nie nadaje do roboty , dalszej eksploatacji i wyzysku , to wypad. . A dzięki zakupieniu 2 kawałków śliskiej szmaty można byłoby znacznie więcej zaoszczędzić, niż stracić . Żeby tak było ,potrzebna jest nie tylko świadomość czy wiedza ale przede wszystkim dobra wola, często odwaga a najczęściej , chyba jednak szacunek do ludzi (podwładnych). Ale to są raczej przymioty dobrych szefów a z pewnością takich, których podwładni szanują i cenią.

Zobacz więcej komentarzy w artylule pt.: Pielęgniarki: kontrole na oddziałach będą liczyć pielęgniarki i łóżka.

Zachowano oryginalne brzmienie komentarzy

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN.

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7612 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze