Pielęgniarki – wiekopomna propozycja nowej specjalizacji.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – wiekopomna propozycja nowej specjalizacji.

Minister zdrowia powołuje zespół, który ma opracować zmiany w szkoleniach pielęgniarek i położnych

Minister zdrowia powołał zespół, który ma „opracować zmiany w wykazie dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne”.

Przedmiotowy zespół ma przedstawić propozycje zmian w wykazie specjalizacji oraz kursów kwalifikacyjnych, które mogą odbywać pielęgniarki i położne.

Zdaniem redakcji pielegniarki.info.pl zespół ten powinien przede wszystkim ocenić bieżącą sytuację w zakresie poruszanego zagadnienia i odpowiedzieć na zasadnicze pytanie.

Jaki jest realny efekt odbywania szkoleń specjalizacyjnych przez pielęgniarki i położne w kontekście uprawnień zawodowych osób z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa?

Odpowiedź na to pytanie powinna być na tyle jasna i konkretna aby dawała obraz w kwestii zasadniczej: jakich uprawnień nie posiada pielęgniarka i położna nieposiadająca tytułu specjalisty? Co może wykonać TYLKO specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa?

Odpowiedź na to pytanie jest do przewidzenia…

Sytuację w zakresie powyższego zagadnienia redakcja pielegniarki.info.pl starała się ukazać w artykułach zamieszczanych w dziale: uprawnienia zawodowe pielęgniarek.

Co ciekawe minister zdrowia zdecydował, że:

Członkowie Zespołu oraz osoby, o których mowa w § 2 ust. 3, są obowiązani do zachowania poufności informacji związanych z działalnością Zespołu.

Można powyższe podsumować jednym słowem: KURIOZUM.

Prace zespołu powinny być jawne! Protokoły z jego posiedzeń publikowane na stronie ministerstwa zdrowia. Dlaczego? Członkowie zespołu powinni ponosić odpowiedzialność za wygłaszane opinie i składane wnioski. Dlaczego „kapturowy zespół” ma decydować o ważnej kwestii dotyczącej personelu pielęgniarskiego?

Specjalizacje pielęgniarek. Ministerstwo zdrowia pracuje nad projektem nowej specjalizacji…

W sierpniu 2023 roku odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu powołanego przez ministra zdrowia. Więcej informacji w sprawie zamieściliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – pierwsze posiedzenie zespołu do spraw specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych.

Należy zdecydowanie podkreślić, że ministerstwo zdrowia w zakresie specjalizacji pielęgniarek i położnych w ostatnich latach podejmuje bardzo kontrowersyjne decyzje. Konia z rzędem temu kto uzasadni zlikwidowanie przez ministerstwo specjalizacji: diabetologicznej, neurologicznej, kardiologicznej. W jaki sposób argumentowano aby zlikwidować specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa… ratunkowego. To samo dotyczy specjalizacji z pielęgniarstwa operacyjnego, którą zamierzano włączyć w specjalizację chirurgiczną.

Teraz ministerstwo jak „Filip z konopi” startuje z pomysłem nowej specki. W kontekście wyżej przedstawionych informacji to brzmi jak jakaś farsa.

Otóż chodzi o specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa… genetycznego. To nie pomyłka – GENETYCZNEGO. Czy naprawdę jest konieczność odbywania z tej dziedziny specjalizacji przez pielęgniarki? Czy nie wystarczą szkolenia?

Do sprawy powrócimy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Z drugiej strony należy się spodziewać nowej specki z pielęgniarstwa kosmicznego, gdyż kolejny Polak ma lecieć w kosmos.

Zapraszamy użytkowników pielegniarki.info.pl do zamieszczania opinii w przedmiotowej sprawie i jednocześnie zachęcamy do oceny artykułu – poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 40

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarstwo w interdyscyplinarnej opiece zdrowotnej