Pielęgniarki – wymiar krzywdy finansowej w projekcie pani Krystyny Ptok.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – wymiar krzywdy finansowej w projekcie pani Krystyny Ptok.

Skutki finansowe dla pielęgniarek z grupy 6 zapisów w projekcie ustawy związku pielęgniarek

W artykule redakcyjnym z dnia 11 lutego 2024 roku podaliśmy wysokości wynagrodzeń zasadniczych, które mają obowiązywać od 1 lipca 2024 roku w podmiotach leczniczych. Informacje oczywiście dotyczą grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Przybliżone kwoty pensji zasadniczej podawaliśmy na portalu już… 18 października 2023 roku. Nasze wyliczenia sprawdziły się w 100%. Szczegółowe informacje w przedmiotowej sprawie są dostępne w artykule pt.  Pielęgniarki – dysproporcje płacowe pomiędzy pielęgniarkami osiągną 4250 PLN.

Natomiast w artykule pt. Pielęgniarka: kominy płacowe pomiędzy pielęgniarkami wzrosną do 27.1%, ukazujemy skutki ustawy autorstwa pani Józefy Szczurek-Żelazko, która zachwalała ustawę jako antidotum na kominy płacowe, które występowały pomiędzy pielęgniarkami i położnymi w 2018 roku. Do czego doprowadziła radosna twórczość legislacyjna pani Józefy Szczurek- Żelazko pokazujemy w powyższym artykule redakcyjnym.

Natomiast w dzisiejszym artykule możemy z dokładnością 100% podać jaka krzywda spotka pielęgniarki z grupy 6 w przypadku uchwalenia przez sejm ustawy w brzmieniu zaproponowanym przez związek pielęgniarek i położnych – OZZPiP. Krzywda tym boleśniejsza gdyż spowodowana działaniami związku zawodowego. Tym boleśniejsza, że propozycja wynagradzania pielęgniarek autorstwa pani Ptok uzyskała poparcie izby pielęgniarek.  

Przejdźmy do szczegółów…

Gdyby siatka płac zaproponowana przez panią Krystynę Ptok weszła w życie z dniem 1 lipca, to wynagrodzenie zasadnicze w poszczególnych grupach zaszeregowania personelu pielęgniarskiego wynosiłoby odpowiednio:

  • Grupa 2 – 9 230,57 PLN
  • Grupa 5 – 8 515,02 PLN
  • Grupa 6 – 7 799,47 PLN

Zatem podsumujmy: związek pielęgniarek z poparciem izby proponuje takie rozwiązanie płacowe, którego skutkiem będzie nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6, które wykonują takie same zadania jak pielęgniarki z grupy 2. Różnica ma wynieść na samej pensji podstawowej… 1 431,1 PLN.

Powyższa różnica wynika tylko ze zróżnicowania wynagrodzenia zasadniczego! Natomiast różnica na  wynagrodzeniu (zasadniczym wraz z pochodnymi) pomiędzy pielęgniarkami z grupy 2 i 6 osiągnie  2 432,87 PLN. Powyższa różnica została wyliczona zgodnie z danymi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – raport o wynagrodzeniach pracowników podmiotów leczniczych.

Dlatego projekt ustawy skierowany przez związek OZZPiP jest szkodliwy dla personelu pielęgniarskiego gdyż nie przyczyni się do rozwiązania konfliktów płacowych na poziomie podmiotów leczniczych. Jest niezgodny z zasadami Prawa pracy gdyż nierówno traktuje w zatrudnieniu pracowników wykonujących takie same zadania. Odziera z godności zawodowej pielęgniarki  z ogromnym doświadczeniem zawodowym. Doprowadzi do dalszego skłócenia kadry pielęgniarskiej.

Szokujący jest fakt, że to pielęgniarki napisały ten dyskryminujący projekt ustawy i zabiegają w sejmie o jego uchwalenie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 314

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
Aktualności

Izba pielęgniarek - zdrowie, uroda i seks - konferencja dla pań pielęgniarek i położnych.