Pielęgniarki z grupy 6 złożyły pozew. Zobacz jakie wynagrodzenie zaproponował szpital w negocjacjach.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki z grupy 6 złożyły pozew. Zobacz jakie wynagrodzenie zaproponował szpital w negocjacjach.

Ustawa oraz podmioty lecznicze dyskryminują płacowo pielęgniarki z grupy 6. Pielęgniarki mają dość upokorzenia i walczą o godność zawodową w sądach

Media informują o pielęgniarkach i położnych, które składają do sądów pozwy o odszkodowania za nierówne traktowanie przez podmioty lecznicze.

Sprawa jest banalnie prosta. Pracodawca nie ma prawa różnicować wynagrodzenia tylko na podstawie posiadanego przez pracowników wykształcenia. Może wypłacać wyższe wynagrodzenie ale musi to być powiązane z nowym zakresem obowiązków oraz odpowiedzialności.

Natomiast minister zdrowia podsunął sejmowi do uchwalenia taką siatkę plac, która idealnie wypełnia definicję nierównego traktowania w zatrudnieniu. Dlaczego? Podmioty lecznicze, które wprowadziły w życie rozwiązania płacowe zawarte w siatce płac pielęgniarek i położnych wypłacają osobom zaszeregowanym do grupy 6 wynagrodzenie 30% mniejsze niż pielęgniarkom zaszeregowanym do grupy 2.

Użytkowników pielegniarki.info.pl zainteresowanych powyższa problematyką zapraszamy do lektury miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych. Numer pierwszy gazety z 2023 roku został w całości poświęcony zagadnieniom dotyczącym dyskryminacji osób z grupy 6 oraz odszkodowaniom za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. W tym numerze opublikowaliśmy treść wyroku sądowego, który przyznał pielęgniarce odszkodowanie. Link do tego wydania gazety poniżej.

Natomiast nr 3 wydania branżowego pielegniarki.info.pl to numer specjalny. Zawarto w nim informator dotyczący przebiegu procesu o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Informator został opracowany przez Kancelarię Adwokacką. W tym wydaniu gazety także sporo informacji o sytuacji pielęgniarek i położnych z grupy 6 w kontekście polityki płacowej. Link do tego wydania gazety poniżej.

Upokorzone pielęgniarki z grupy 6 składają pozwy. Nie przyjęły propozycji wynagrodzeń złożonych przez szpital

Portal radioeska.pl w dniu 26 maja 2023 roku informuje o sytuacji personelu pielęgniarskiego w szpitalu w Starachowicach.

W artykule pt. Pielęgniarki starachowickiego szpitala idą do sądu. Będą walczyć o podwyżkę, redaktor BM cytuje słowa starosty Piotra Ambroszczyka.

„W tej chwili pielęgniarki dyplomowane otrzymują wynagrodzenie na poziomie 5 600 zł. brutto, a postulują o wzrost wynagrodzenia do poziomu 7 300 zł. brutto co załamało by nam, lub znacząco utrudniło sytuację budżetową w szpitalu.”

Zaproponowaliśmy podwyżkę do poziomu 6 300 zł, której pielęgniarki nie przyjęły. Zaproponowaliśmy też, żeby zamroziły pozew, który jest złożony i w przypadku kiedy nie byłyby zadowolone z wyniku negocjacji, mogłyby sobie ten pozew odwiesić w sądzie.

Starosta Piotr Ambroszczyk

Pan Starosta dodaje, że pielęgniarki nie zgodziły się, nie przyjęły tej kwoty 6 300 zł brutto, więc „ustaliliśmy, że idą ze swoim pozwem do sądu. Sąd albo przyzna im postulowana kwotę 7 300 zł i będziemy musieli zapłacić, albo uzna nasze racje i wtedy nie dostaną nic. Tak się rozstaliśmy z takimi ustaleniami”.

źródło: eska.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Postępowanie pielęgniarek i położnych w powyższym szpitalu jest jak najbardziej słuszne. Natomiast szpital zachowuje się w taki sposób jakby chciał pielęgniarkom powiedzieć: minister zdrowia was upokorzył i odarł z godności zawodowej przyznając wynagrodzenia mniejsze o 30% niż innym pielęgniarkom ale my wam pomożemy i trochę mniej będziemy was upokarzać i odzierać z godności zawodowej.

Na taki stan rzeczy nie może być zgody. Ministerstwo zdrowia wiele lat lekceważyło pielęgnairki i położne. I to bez względu na to jaka opcja polityczna była przy władzy. Natomiast PiS upokorzyło prawie 200 tys. pielęgniarek i położnych i odarło z godności zawodowej. Zrobiło to rękami wiceministra zdrowia – pielęgniarki – pani Józefy Szczurek-Żelazko.

Pielęgniarkom i położnym ze szpitala w Starachowicach gratulujemy uporu w walce o godność zawodową i życzymy wyroku sądowego, który uzna, że szpital stosuje praktykę nierównego traktowania w zatrudnieniu osób wykonujących ten sam zakres obowiązków.

Pielęgniarki i położne! Nie dajcie się zwieść…

Warto jeszcze dodać, że związek zawodowy pielęgniarek skierował do sejmu ustawę, która dotyczy wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego. Można uznać, że związek też działa według zasady: „minister zdrowia was upokorzył i odarł z godności zawodowej przyznając wynagrodzenia mniejsze o 30% niż innym pielęgniarkom ale my wam pomożemy i trochę mniej będziemy was upokarzać i odzierać z godności zawodowej.

Jest całkowicie niezrozumiałe dlaczego związek OZZPiP uważa, że osoby z grupy 6 mają zarabiać 2 tys. PLN mniej niż inne pielęgniarki. Dodatkowo izba pip poparła ten projekt.

Dlatego nadal zbieramy podpisy pod petycją do pani Krystyny Ptok, którą podpisało ponad 3200 osób.

Pielęgniarka: dosyć dzielenia pielęgniarek na lepsze i gorsze!

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej.

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 118

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Została ukarana. Poszła do sądu.

3 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Jakie zarzuty postawił pielęgniarce pracodawca… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
AktualnościPraca w Norwegii

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

3 min czytania
Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z pielęgniarkami wyjeżdżającymi za granicę. Na podstawie dziewięciu lat pracy w Open Europe, specjalizując…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pracodawca zarzucił pielęgniarce "dezorganizację pracy w oddziale".

6 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru Z uzasadnienia (fragment) wyroku Sądu Okręgowego:  Bezpośrednią przełożoną powódki była M. K., która pełni obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej. Przełożoną wszystkich pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.