Pielęgniarki – za każde 5 lat pracy współczynnik pracy wyższy o 0,1.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – za każde 5 lat pracy współczynnik pracy wyższy o 0,1.

Plusy i wady siatki płac zaproponowanej przez związek pielęgniarek

Pod postem na Facebook dotyczącym projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego jeden z internautów zamieścił poniższy komentarz. Wymienił plusy i minusy projektu autorstwa związku OZZPiP.

Jak zwykle od złej strony!

Plusy:

+ Za zamianę z wymaganych na posiadane kwalifikacje

+ Za chęć podniesienia współczynników bo są żenująco niskie, w każdej grupie powinny pójść o 0,5

Minusy:

  • za spłaszczenie płac, ci którym chciało się uczyć muszą być nobilitowani…
  • oczywiście powinniśmy cenić doświadczenie ale zamiast kombinować przy różnicach we współczynnikach należy wprowadzić do nich obligatoryjny dodatek stażowy…za każde 5 lat aktywnego PWZ + 0,1 do współczynnika! Koleżanki z 30 letnim stażem dostaną +0,6.
  • nadal tylko pielęgniarki i położne ze wszystkich zawodów ze studiami I i II stopnia musimy posiadać magisterkę zawodową… co jest bardzo niesprawiedliwe bo wiele osób ma ze zdrowia publicznego, pedagogiki, edukacji zdrowotnej, zarządzania czy innego kierunku medycznego! Natomiast ratownik medyczny, elektroradiolog, endokrynolog po mgr ze zdrowia publicznego jest w najwyższej grupie, a pielęgniarka z tym samym magistrem już nie!

Zachowano oryginalną treść komentarza.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

W powyżej cytowanym komentarzu napisano przy minusach projektu ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok:

Zdecydowanie to fałszywa teza. Jednak jak się pięknie wkomponowuje w tezę, że redakcja portalu jest przeciwnikiem osób, które posiadają wyższe wykształcenie. Osoby z drugiej grupy w akcie desperacji próbują udowodnić, że trwa nagonka na osoby z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2 siatki płac. Nic takiego nie ma miejsca.

Nic nam do tego, że ktoś ma wyższe wykształcenie. Bo jest ono bez znaczenia w kontekście kształtowania wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego – prawidłowego kształtowania(!) zgodnie z zasadą Kodeksu pracy: jednakowa płaca za jednakową pracę.

Wykształcenie wyższe nie może być JEDYNYM czynnikiem wpływającym na zróżnicowanie wynagrodzenia osób wykonujących te same czynności zawodowe. Tak stanowią orzeczenia sądowe oparte na krajowych i europejskich regulacjach prawnych.

Niestety o tym zapomniał związek pielęgniarek tworząc własny projekt siatki płac, który skierował do sejmu w marcu 2023 roku

UWAGA! Wobec powyższego kiedy pielęgniarka posiada wyższe wykształcenie a inne pielęgniarki wykonujące te same zadania – NIE, to pracodawca nie ma prawa na zróżnicowanie wynagrodzeń. Wtedy złamał by zasadę Kodeksu pracy o jednakowym wynagrodzeniu.

Chyba, że… pielęgniarka z wyższym wykształceniem będzie miała inny zakres czynności i odpowiedzialności zawodowej. Czyli inne uprawnienia zawodowe! W tym przypadku nikt nie ma prawa się czepiać a tym bardziej podnosić zarzut o dyskryminacji.

Czy to jest tak trudne do zrozumienia? Wobec powyższego teza, że minus za „za spłaszczenie płac, ci którym chciało się uczyć muszą być nobilitowani”, jest totalnym nieporozumieniem.

Nikt nie jest przeciwny zdobywaniu wyższego wykształcenia przez pielęgniarki. Natomiast nie może być ono pretekstem do degradacji i dyskryminacji pielęgniarek wykonujących te same zadania, ale nie posiadających wyższego wykształcenia.

Kropka. Tu nie ma miejsca na dyskusje. Skomlenie, że „się uczyłam, traciłam czas, który mogłam spędzić z rodziną, nie miałam wolnych sobót i niedziel a inni w tym czasie leżeli i się nudzili” jest obrazą zdrowego rozsądku. Nie przystoi osobie z wyższym wykształceniem.

Zatem wyższe wynagrodzenie dla pielęgniarek z wyższym wykształceniem pod jednym warunkiem: kiedy jest powiązane z szerszym zakresem odpowiedzialności zawodowej.

Odszkodowania dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

W innym przypadku pracodawca naraża się na zarzut nierównego traktowania w zatrudnieniu a sąd przyzna pielęgniarce odszkodowanie. Więcej szczegółowych informacji w tym zakresie zostało przedstawionych w informatorze – Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Informator został przygotowany przez Kancelarię Adwokacką.

Ponad tysiąc pielęgniarek podpisało petycję w sprawie weta do ustawy pani Krystyny Ptok

Pielęgniarki z grupy 5 i 6 muszą skutecznie zaprotestować przeciwko dyskryminacji i degradacji. Temu ma służyć petycja skierowana na ręce pani Krystyny Ptok.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na petycjeonline.com utworzyła petycję do autorów projektu ustawy zmieniającej zasady wynagradzania personelu pielęgniarskiego- OZZPiP.

Dzisiejszy dzień – 19 marca 2023 – jest 8 dniem, kiedy pielęgniarki i położne podpisują petycję, która jest wyrazem sprzeciwu wobec projektu ustawy, która nie niweluje obecnie obowiązujących absurdalnych i niesprawiedliwych zasad polityki płacowej.

Co ciekawe znaczny odsetek osób podpisujących petycję – Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego, korzysta z opcji anonimowego podpisania sprzeciwu. Jak skorzystać z tej możliwości, którą daje profesjonalny portal petycjeonline.com?

Wystarczy po podaniu danych (w tym adresu e-mail) przy wyborze opcji „Pokaż mój podpis publicznie online” – wybrać NIE. To w przypadku osoby pragnącej zachować anonimowość podpis zostanie zaliczony ale wykazie osób, które podpisały petycję będzie widnieć adnotacja – „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie.”

Po zaznaczeniu TAK lub NIE przy kolejnych opcjach: „Proszę o powiadamianie mnie mailowo o aktualizacjach tej petycji” oraz „Mam ukończone 16 lat i akceptuję zapisy polityki prywatności” wystarczy kliknąć PODPISZ.

Aby zakończyć procedurę podpisania petycji należy w skrzynce mali, której adres podaliśmy przy danych osobowych, kliknąć w link, który zostanie wysłany automatycznie z portalu petycjeonline. Po kliknięciu w link nasz podpis zostanie zaliczony i uwidoczniony na liście osób, które podpisały petycję. Oczywiście, w przypadku zaznaczenia opcji NIE przy „Pokaż mój podpis publicznie online” bez danych osobowych – anonimowo.

W ten sposób procedura podpisania petycji zostanie zakończona a nasz podpis zaliczony. W przypadku braku kliknięcia w link potwierdzający podpisanie petycji, nasz podpis nie zostanie zaliczony.

Gdzie podpisać petycję? Na profesjonalnym portalu petycjeonline, klikając w poniższą grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 41

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Torba Eighties Blue dla pielęgniarek i położnych.