Pielęgniarki żądają potępienia ich upokorzenia przez władze izby pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki żądają potępienia ich upokorzenia przez władze izby pielęgniarek.

Sprawa zdecydowanego stanowiska izby wobec nierównego traktowanie pielęgniarek w zatrudnieniu

Władze izby pielęgniarek poparły projekt ustawy autorstwa związku pielęgniarek. Takie działanie izby było szokiem dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Zobacz skalę dyskryminacji pielęgniarek z grupy 5 i 6 przez związek pielęgniarek, przedstawiła skutki przyjęcia przez sejm ustawy zaproponowanej przez OZZPiP.

Zatem sprawdźmy jakie wynagrodzenia zasadnicze miały by obowiązywać według OZZPiP od 1 lipca 2023 roku.

Grupa 2 – 8 186 PLN
Grupa 5 – 7 551 PLN
Grupa 6 – 6 917 PLN

Jakie miałoby to skutki finansowe dla poszczególnych grup kadry pielęgniarskiej? W skali 12 miesięcy – 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024 roku?

W przypadku grupy 5 – różnica względem grupy 2 wynosi miesięcznie 635 PLN. Rocznie 7 620 PLN.

Natomiast w przypadku 6 – różnica względem grupy 2 wynosi miesięcznie 1 270 PLN. Rocznie 15 240 PLN.

Powyższa sytuacja ukazuje dobitnie, w jaki sposób związek pielęgniarek postępuje wobec pracowników wykonujących takie same zadania oraz ponoszących taką sama odpowiedzialność zawodową!

I taką propozycję sposobu wynagradzania personelu pielęgniarskiego poparła izba pielęgniarek(!).

Na taki stan rzeczy nie ma zgody…

Zobacz także:

Wobec powyższego pielęgniarki z grupy 5 i 6 żądają od władz izby pielęgniarek przyjęcia uchwały NRPiP w sprawie potępienia skutków finansowych nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek.

Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia projekt stosownej uchwały rady naczelnej izby pip.

Uchwała nr …..

Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

z dnia ….

w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek.

§ 1

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych w zdecydowany sposób potępia nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek wykonujących taki sam

zakres obowiązków oraz podlegających takiej samej odpowiedzialności zawodowej.

§ 2

Powyższe doprowadziło do horrendalnych różnic w wysokości wynagrodzenia, co jest ewidentnym pogwałceniem zasad określonych w Kodeksie pracy.

§ 3

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych uważa za skandaliczne postępowanie ministra zdrowia, który nie określił zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych, przypisanych do różnych grup w siatce płac, natomiast zróżnicował ich wynagrodzenia.

§ 4

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych żąda od ministra zdrowia podjęcia działań legislacyjnych w celu zaprzestania dalszego upokarzania oraz odzierania z godności zawodowej nierówno traktowanych w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych.

Przyjęcie powyższej uchwały w sposób definitywny ukaże skrzywdzonym pielęgniarkom, że mają oparcie w izbie pielęgniarek.

Ponawiamy prośbę do czytelników pielegniarki.info.pl. Prosimy o ocenę treści powyższego artykułu redakcyjnego poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 117

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

List Otwarty pielęgniarek w sprawie sytuacji płacowej.