Zobacz skalę dyskryminacji pielęgniarek z grupy 5 i 6 przez związek pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Zobacz skalę dyskryminacji pielęgniarek z grupy 5 i 6 przez związek pielęgniarek.

Skutki ustawy autorstwa związku pielęgniarek w zakresie dyskryminacji płacowej osób zaszeregowanych do grupy 5 i 6 siatki płac

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych otrzymuje coraz więcej zapytań od personelu pielęgniarskiego dotyczących zagadnień w zakresie odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Liczne telefony oraz korespondencja do tej pory zdecydowanie pochodziła od pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6 siatki płac. To oczywiste.

Jednak od jakiegoś czasu także pielęgniarki z grupy 5 pozywają pracodawców z powodu nierównego traktowania w zatrudnieniu względem pielęgniarek zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 2. Spowodowane jest to pierwszymi rozprawami w sądach, w których stroną skarżącą są pielęgniarki z grupy 5.

Wszystkie informacje dotyczące powyższej kwestii są dostępne w zakładce pt. Odszkodowania dla pielęgniarek.

Co ciekawe, także pielęgniarki z grupy 2 kontaktują się z redakcją pielegniarki.info.pl. To właśnie tym osobom pracodawcy zmieniają warunki pracy poprzez aneksowanie umów o pracę. Okazuje się, że podmioty lecznicze „olśniło”, że stanowiska pracy na których były zatrudnione pielęgniarki posiadające kwalifikacje określone w grupie 2 – teraz nie wymagają posiadania tytułu magistra i specjalisty. Wiele praktycznych informacji dla pielęgniarek, które doświadczyły powyższej sytuacji publikujemy w zakładce pt. Pielęgniarki mgr skarżą szpitale.

Kwoty odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 przekroczą kwotę 100 tys. PLN, natomiast osób z grupy 5 – kwotę ponad 50 tys. PLN. Po szczegóły odsyłamy do artykułu redakcyjnego pt. Odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 5 i 6. Imponujące. Kwoty dotyczą 3 lat. 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2024 roku.

Dzisiejszy artykuł redakcyjny poświęcimy skutkom placowym dla pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6, gdyby ustawa autorstwa związku pielęgniarek weszła w życie od 1 lipca 2023 roku. O to zabiegał związek, reklamując obywatelski projekt ustawy jako lek na cały chaos płacowy dotyczący wynagradzania personelu pielęgniarskiego.

Zatem policzmy…

Wynagrodzenia zasadnicze według OZZPiP powinny wynosić:

Grupa 2 – 8 186 PLN
Grupa 5 – 7 551 PLN
Grupa 6 – 6 917 PLN

Jakie miałoby to skutki finansowe dla poszczególnych grup kadry pielęgniarskiej? W skali 12 miesięcy – 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024 roku?

W przypadku grupy 5 – różnica względem grupy 2 wynosi miesięcznie 635 PLN. Rocznie 7 620 PLN.

Natomiast w przypadku 6 – różnica względem grupy 2 wynosi miesięcznie 1 270 PLN. Rocznie 15 240 PLN.

Powyższa sytuacja dla związku zawodowego nie jest nierównym traktowaniem z zatrudnieniu, wobec pracowników wykonujących takie same zadania oraz ponoszących taką sama odpowiedzialność zawodową!

Natomiast powyższe różnice (roczne) obejmują tylko wynagrodzenie zasadnicze. Gdyby przyjąć do wyliczeń wynagrodzenie brutto brutto (wraz z dodatkami: stażowy, za pracę w porze nocnej, niedzielę i święta oraz składki na ubezpieczenie społeczne) to przedmiotowa różnica wynosi dla grupy 5 – 13 tys. PLN, natomiast w przypadku grupy 6 – 26 tys. PLN.

Powyższe kwoty zawierają tylko rekompensatę za utracone zarobki. Nie obejmują odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Związek pielęgniarek OZZPiP nigdy nie zdradził na jakich przesłankach dokonał dyskryminującego podziału pielęgniarek i położnych, wykonujących tę samą pracę. Projekt poparła izba pip. O zgrozo! Pani Ptok szukała poparcia dla swojego projektu ustawy u… Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do sprawy ustawy związkowej wrócimy wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 53

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 5 i 6. Imponujące.