Odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 5 i 6. Imponujące.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 5 i 6. Imponujące.

Odszkodowania dla pielęgniarek za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2024

W artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – odszkodowanie 70 tys. PLN. Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiliśmy wyliczenia dla odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 6 za okres 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2023.

Natomiast w artykule pt. Pielęgniarki z grupy 5. Obudźcie się!, z dnia 25 października 2023 roku kwestię odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu poruszyliśmy w kontekście sytuacji pielęgniarek z grupy 5. Wysokość rekompensaty z tytułu zaniżonego wynagrodzenia zasadniczego względem pielęgniarek z grupy 2 wynosi ponad 33 tys. Natomiast do tej kwoty należy doliczyć samo odszkodowanie oraz utracone zarobki z tytułu dodatków: stażowego, pracę w porze nocnej oraz w niedzielę i święta.

Kolejną kwestią jest wysokość należnego odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 5 i 6 za okres 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024. W tym okresie dochodzi do dalszego zwiększenia horrendalnych różnic w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych wykonujących takie same obowiązki oraz ponoszących równą odpowiedzialność zawodową.

Zatem sprawdźmy jakie są obecne różnice w wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy grupą 5 i 6 względem podstawy osób z grupy 2.

Grupa 5 – podstawa 6 473,07 PLN, a grupa 2 – 8 186,53 PLN. Różnica – 1 713 PLN.

Grupa 6 – podstawa 5 965,38 PLN, a grupa 2 – 8 186,53 PLN. Różnica – 2 221 PLN.

Zatem za powyższy czas pielęgniarka z grupy 5 będzie miała przyznaną rekompensatę przez sąd za utracone zarobki w wysokości 20,5 tys. PLN, natomiast osoba z grupy 6 – 26,6 tys. PLN.

Podkreślamy, że powyższe kwoty nie obejmują rekompensaty z tytułu utraconych zarobków za pracę w nocy i niedzielę oraz świata a także dodatku stażowego.

Podsumujmy: odszkodowanie za nierówne traktowanie pielęgniarek z grupy 6 za okres 3 lat wyniesie zdecydowanie powyżej 100 tys. PLN (pierwsze dwa lata także z tytułu pochodnych, trzeci rok tylko z tytułu pensji zasadniczej). Natomiast pielęgniarek z grupy 5 – ponad 50 tys. (to kwota bez samego odszkodowania i bez pochodnych od wynagrodzenia zasadniczego).

Tak na marginesie zdumiewające jest, że ministerstwo zdrowia kompletnie ignoruje skutki finansowe powyższej sytuacji dla finansów systemu ochrony zdrowia. Tylko lubością wylicza ile to pielęgniarki zyskały finansowo za rządów PiS. Cała ta sytuacja kapitalnie oddaje sposób funkcjonowania państwa przez 8 dłuuuuugich lat rządzenia PiS. Jak można było w pompować miliardy PLN w system ochrony zdrowia i jednocześnie podeptać godność zawodową pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6. Z drugiej strony – paradoksalnie – pielęgniarki i położne nigdy nie zarabiały tak dobrze. Zarobki pielęgniarek za czasów PO, PSL oraz Lewicy sięgały dna.

Dlatego posłanka Józefa Szczurek-Żelazko powinna napisać podręcznik pt. Jak wydając miliardy złotych upokorzyć dziesiątki tysięcy pielęgniarek i położnych. I wydać kolejne miliardy na odszkodowania.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 70

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek – bezpłatne specjalizacje 2023.