Pielęgniarki zarażone. Przekazano płyn do dezynfekcji.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Pielęgniarki zarażone. Przekazano płyn do dezynfekcji.


Dwie pielęgniarki zarażone

Sklep Pielęgniarek – Maska ochronna wielokrotnego użytku.

1). 4 mieszkanki i 5 pracowników DPS w Zamościu jest zarażonych koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

2.) Udało się zapewnić dodatkowe wsparcie personelu, potrzeba jednak płynów do dezynfekcji powierzchni, fartuchów ochronnych i kombinezonów

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Albin Mazurek odpowiedział na wystąpienie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur z 14  kwietnia 2020 r. w sprawie sytuacji w Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zamościu. W zawiązku z doniesieniami medialnymi, KMPT pytał o działania podjęte w ramach epidemii.

6 kwietnia jedna z mieszkanek DPS trafiła do szpitala w Tomaszowie Lubelskim z gorączką i dreszczami. Na miejscu został wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik był dodatni. Dzień później kobieta zmarła. Od tego momentu sanepid w Zamościu nałożył kwarantannę na wszystkich mieszkańców i pracowników DPS. 8 kwietnia o sytuacji został powiadomiony wojewoda. Tego dnia kolejne dwie mieszkanki zostały przewiezione do szpitala zakaźnego.

– Bezzwłocznie został przekazany płyn do dezynfekcji. Zapewniono także współpracę z lokalną firmą, która podjęła się szycia fartuchów i kombinezonów. Przekazano również personelowi przyłbice. Zorganizowano dowóz posiłków – podkreślił Albin Mazurek.

10 kwietnia przebadano 48 mieszkanek na obecność koronawirusa. W 4 przypadkach wynik był pozytywny. U pracowników potwierdzono 5 przypadków – u 2 opiekunek, 2 pielęgniarek i magazyniera. Tylko jedna z tych osób przebywała w kwarantannie domowej, pozostali obywali ją na terenie DPS. Zakażeni pracownicy zostali przewiezieni do szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

– W związku z tym pojawił się problem z obsadą personelu do opieki nad mieszkankami. Władze miasta  podjęły działania zmierzające do zapewnienia opieki. Nawiązano współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy i Izbą Pielęgniarek i Położnych, wystosowano apel do jednostek, których działalność została zawieszona – wskazał przedstawiciel urzędu wojewódzkiego.

Czytaj dalej poniżej…

W efekcie działań do pomocy zgłosiła się jedna osoba. Ponadto przełożona Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi delegowała trzy siostry z Warszawy i dwie z Łabuń. Gotowość do pracy zgłosiły kolejne 4 osoby. Dla osób, które zostały zatrudnione, miasto zorganizowało hostel w bursie, gdzie mogą przebywać po zakończonej pracy w DPS.

Od 12 kwietnia rozpoczęto ozonowanie wszystkich pomieszczeń DPS. Codziennie dezynfekowane są pomieszczenia Placówki. Przeprowadzono też dezynfekcję ulic, przystanków terenu wokół DPS. Władze placówki podkreśliły, że dzięki szybkiej reakcji wielu osób i instytucji mają zapasy środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki jednorazowe, maseczki. Potrzeba natomiast płynów do dezynfekcji powierzchni, fartuchów ochronnych i kombinezonów. Kończą się też zapasy naczyń jednorazowych (kubków, talerzy, sztućców) i worków. Obiady są przygotowywane w ramach cateringu na zewnątrz, a dowożone są przez wojsko.

Aktualnie opiekę 44 mieszkankom DPS zapewnia personel – 13 osób przy ul. Żdanowskiej (31 mieszkankom) i 2 osoby w Filii, przy ul. Radzieckiej (13 mieszkankom – sprawniejszym, niewymagającym pomocy w czynnościach dnia codziennego, a jedynie motywowania i nadzoru). W tej sytuacji nie było konieczności wydawania polecenia delegowania pracowników spoza DPS do pracy w jednostce.

Wojewoda Lubelski wydał też starostom i prezydentom miast polecenie podjęcia działań zapewniających natychmiastowe wsparcie domów pomocy społecznej, w których występują problemy kadrowe ze sprawowaniem opieki nad mieszkańcami. Wsparcie kadrowe powinno opierać się na pracownikach m.in. z placówek wsparcia dziennego, dziennych domów i klubów seniora, oraz środowiskowych domów samopomocy.

– Służby Wojewody Lubelskiego monitorują na bieżąco sytuację Domu Pomocy Społecznej w Zamościu. Wydział Polityki Społecznej LUW jest z jednostką i Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym. WPS na bieżąco monitoruje też sytuacje w pozostałych domach pomocy społecznej województwa lubelskiego – podkreśla Albin Mazurek.

źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich 

Czekamy na kolejne wiadomości od pielęgniarek i położnych w sprawie warunków pracy i zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej. Informujcie nas o bieżącej sytuacji w Waszych zakładach pracy. Kontakt: [email protected]

Zobacz także: Pielęgniarki piszą jak jestZobacz także:

Położna: Zostałam wytypowana do skierowania do pracy przy pandemii.

Ministerstwo o płacach pielęgniarek po studiach pomostowych.

Od 16 kwietnia obowiązek zasłaniania twarzy.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze