Pielęgniarkom po LM i SM zostanie zlewanie moczu?

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarkom po LM i SM zostanie zlewanie moczu?

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych o kompetencjach zawodowych

Izba pip informuje na stronie internetowej: Trwają prace nad określeniem kompetencji pielęgniarek i położnych. Dlaczego jest to tak istotne i jakie są oczekiwania środowiska pielęgniarek i położnych w tym zakresie.

Wypowiedzi udzieliła w powyższej sprawie pani Mariola Łodzińska, Wiceprezes NRPiP:

To prawda. Zaczęły się te prace w ministerstwie zdrowia spotkaniem takim, na razie roboczym z Panią Dyrektor Gadomską i również współpracownikami, gdzie spotkaliśmy się i dyskutowaliśmy jak miałyby być określone te kompetencje i z pewnością będzie to niezwykle trudna praca do określenia z tego względu, że mamy pielęgniarki, które były kształcone w różnym systemie kształcenia, czyli pielęgniarki po liceach medycznych, nasze koleżanki pielęgniarki i położne, które były kształcone w systemie pomaturalnym czyli uczyły się w pomaturalnych studiach.

Kompetencje zawodowe pielęgniarek w kontekście ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych

Natomiast mamy też pielęgniarki, które są kształcone już według nowego systemu czyli pielęgniarki po licencjacie pielęgniarstwa i położnictwa i magisterki pielęgniarstwa, a także pielęgniarki, które ukończyły specjalizację.

Dla nas jest to niezwykle istotna kwestia, aby określone były te kompetencje chociażby w aspekcie ustawy o płacy minimalnej, która wiemy, jak została wdrożona jeśli chodzi o pielęgniarki i położne o tę grupę zawodową, w związku z czym będzie nam na pewno łatwiej później domagać się od pracodawców uwzględnienia tych kompetencji.

Izba pielęgniarek: przepracowaliśmy taryfikator kwalifikacyjny stanowisk pielęgniarek i położnych

Chcemy je oczywiście również połączyć z taryfikatorem kwalifikacyjnym na poszczególnych rodzajach stanowisk, który tak naprawdę był przepracowany, ale jeszcze nie znalazł się w pracach legislacyjnych, nie mieliśmy go przedstawionego do zaopiniowania, w związku z czym też chcielibyśmy iść dwutorowo.

Pierwsze spotkanie było z ministerstwem zdrowia, natomiast następnego dnia mieliśmy spotkanie w Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych, w którym uczestniczyły dwie komisje – Komisja Prawa i Legislacji, którą mam przyjemność opiekować się i Komisja Nauki i Rozwoju, którą opiekuje się Pan Wiceprezes Jerzykowski i też dyskutowaliśmy jak miałoby wyglądać opracowanie tych kompetencji.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych: chcemy zdążyć przed 1 lipca 2023

W spotkaniu również, z takim głosem doradczym wzięła udział Pani profesor Gaworska-Krzemińska, która mówiła jak to wygląda w innych krajach, jak opracowany został raport ICN w tym zakresie, w związku czym teraz trwa burza mózgów, jak to opracować, aby to było czytelne nie tylko dla naszych koleżanek, ale też dla naszej kadry kierowniczej, która ewentualnie będzie te kompetencje później w jakiś sposób starała się zaszeregować w poszczególnych grupach. Także tak… to jest początek prac, musimy przyspieszyć ponieważ nowelizacja ustawy będzie obowiązywała od 1 lipca, w związku z czym dla nas jest to tak istotne, aby zdążyć przed 1 lipca.

Linki i śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: nipip.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

To kolejna wypowiedź wysokiego działacza izby pielęgniarek, który potwierdza, że do tej pory izba i związek pielęgniarek a także minister zdrowia nie zdołali od wielu lat określić kompetencji zawodowych poszczególnych grup pielęgniarek i położnych. Grup – w kontekście ukończonego kształcenia w zawodzie pielęgniarki i położnej.

Pielęgniarką lub położną jest osoba, która ukończyła Liceum Medyczne lub Studium Medyczne. Studia licencjackie. Pielęgniarki zdobywają również tytuł specjalisty.

Słowa działaczki izby będą idealnym załącznikiem do pozwu o odszkodowanie z tytułu nierównego traktowanie w zatrudnieniu. Ze słów wiceprezesa izby wynika, że obecnie kompetencje wszystkich pielęgniarek i położnych są takie same. Izba zapowiada ich określenie.

Zatem rodzi się pytanie: na jakich przesłankach minister zdrowia podzielił pielęgniarki i położne w siatce płac, skoro wykonują pracę tej samej wartości, gdyż posiadają te same zakresy obowiązków w ramach tych samych kompetencji zawodowych.

Powyższe niech posłuży pielęgniarkom i położnym jako oś pozwu o nierówne traktowanie w zatrudnieniu i uzyskanie odszkodowania od pracodawcy. Więcej informacji w sprawie procedury uzyskania odszkodowania zamieszczono w informatorze opracowanym przez Kancelarię Adwokacką. Informator pt. Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu – zawiera praktyczne informacje, które w czytelny sposób wyjaśniają drogę do zasądzenia przez sąd odszkodowania. Kliknięcie w poniższa grafikę przeniesie na stronę specjalnego wydania gazety pielegniarki.info.pl.

Na jakiej podstawie podzielił pielęgniarki i położne związek OZZPiP

Wobec powyższego należy postawić sobie kolejne pytanie skierowane tym razem do związku pielęgniarek. Konkretnie do autorki – pani Krystyny Ptok – nowego projektu ustawy zmieniającego ustawę o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego.

Projekt ten dzieli pielęgniarki na grupy oraz horrendalnie różnicuje wynagrodzenia. Na jakich przesłankach uczynił to związek skoro pielęgniarki mają obecnie ten sam zakres uprawnień zawodowych?

Jest to niesprawiedliwy, dyskryminujący i degradujący projekt ustawy, który wymaga sprzeciwu pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6.

Tak już się dzieje. Ponad 1000 osób podpisało sprzeciw w powyższej sprawie. Dzisiaj jest 10 dzień zbierania podpisów pod petycją.

Zobacz treść petycji. Zobacz w jaki sposób podpisać petycję? Jak prawidłowo zakończyć procedurę podpisania petycji.

Kliknij w poniższą grafikę i dowiedź się więcej… i podpisz petycję.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 4 988 PLN. Liczne bonusy.