Pismo pielęgniarek do ministra zdrowia.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pismo pielęgniarek do ministra zdrowia.

Nowa siatka płac pielęgniarek weszła w życie

Od dnia dzisiejszego w podmiotach leczniczych obowiązuje siatka płac pielęgniarek i położnych, uchwalona ustawą z dnia 28 maja 2021 roku.
System wynagradzania, ustalony przedmiotową ustawą, wprowadza totalny chaos na wielu płaszczyznach. Jednym z obszarów, które na nowo definiuje ustawa to ogromne rozbieżności w wynagradzaniu. Bowiem, pielęgniarki i położne, posiadające te same kompetencje zawodowe: zakres obowiązków oraz uprawnień będą miały zróżnicowane wynagrodzenia. System wynagrodzeń, pielęgniarek i położnych został stworzony bez elementarnej znajomości realiów wykonywania praktyki zawodowej. Urąga nie tylko zasadom sprawiedliwości społecznej, ale także zdrowemu rozsądkowi.

Zobacz także: Płace pielęgniarek od lipca 2022. Różnice przekroczą 3 tys. PLN.

Ostrzegaliśmy od 2015 roku

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych ostrzegała. Wejście w życie w 2021 roku, docelowych stawek wynagrodzenia pielęgniarek i położnych wprowadzi totalny chaos. Zaskutkuje to w środowisku pielęgniarskim nieporozumieniami oraz konfliktami. 
Minister zdrowia miał okazję do naprawienia oczywistych nieprawidłowości w omawianej materii. Nie skorzystał z możliwości ich zlikwidowania. Natomiast przy współudziale prorządowego związku Solidarność jeszcze pogłębił nieprawidłowości.

Minister zdrowia zadowolony

Mimo to, minister zdrowia nie widzi problemów i z dumą zapowiada dzień 1 lipca. Ten dzień, według ministra, to wejście w życie nowych, korzystnych rozwiązań w zakresie polityki wynagradzania pielęgniarek i położnych.

Poniżej publikujemy pierwsze z pism do ministra zdrowia w zakresie nowej siatki płac pielęgniarek i położnych.

1 lipca 2021 roku 

Adam Niedzielski
Minister zdrowia

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która skutkuje różnicami sięgającymi 3 tysięcy złotych, pomiędzy pielęgniarkami i położnymi, posiadającymi ten sam zakres kompetencji zawodowych, proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

Na jakich przesłankach metodologicznych dokonano wyceny pracy pielęgniarek i położnych, skutkującą przedmiotową różnicą w wynagrodzeniach. 

Redaktor Naczelny pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 153

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
Aktualności

Minister o prawidłowej wycenie pracy pielęgniarek.