Płace pielęgniarek w 2024 roku.

Zobacz wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek w grupie 6 i 5 oraz 2 według propozycji związku pielęgniarek

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nadal promuje swój autorski projekt ustawy, który o ironio zwie się obywatelski.

Jest on dyskryminujący obywateli, którzy wykonują zawód pielęgniarki i położnej, gdyż zawiera regulacje sprzeczne z zasadami Kodeksu Pracy oraz nierówno traktuje w zatrudnieniu pracowników wykonujących ten sam zakres czynności.

Zobacz także:

Niestety żyjemy w trudnych czasach. Coraz trudniej o oryginał…

Jak to możliwe, że powyższy projekt ustawy do sejmu – na własnych rękach – zaniosła pani przewodnicząca związku zawodowego OZZPiP? Jak to możliwe, że prawnik – współautor zapisów w ustawie, publicznie w sejmie przyznaje:

„Nie mamy przeprowadzonej procedury zmiany kompetencji, (…) pielęgniarka i położna, która kończyła dawne szkoły może wykonywać to, to, to i to, natomiast osoba, która ma magistra i ma specjalizację (…)może wykonywać dodatkowo to, to, to i to, to wtedy moglibyśmy w jakiś sposób uzasadniać – dobrze, ja pracuję na stanowisku gorzej płatnym, ale w zamian za to nie wykonuję części obowiązków. Osoba, która jest w 2 grupie ma większą odpowiedzialność, ma większe obowiązki”.

Dlatego związek pielęgniarek powinien zakończyć działalność w tym zakresie i… wycofać projekt ustawy z sejmu.

Natomiast skoro jesteśmy już przy bublu prawnym wniesionym przez OZZPiP do sejmu, to pokażmy środowisku pielęgniarskiemu „wszystkie walory” radosnej twórczości związkowców.

Sprawdźmy zatem jakie skutki finansowe będzie miał projekt związkowy gdyby nowy sejm przyjął regulacje zawarte w „obywatelskim” projekcie.

Płaca zasadnicza pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2024 roku zgodnie z propozycją związku OZZPiP wynosić będzie, w podziale na grupy siatki płac:

grupa 2 – 9 159 PLN
grupa 5 – 8 449 PLN
grupa 6 – 7 739 PLN

Do wyliczenia powyższych kwot posłużono się danymi przyjętymi w artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia 18 października 2023 roku pt. Wynagrodzenia pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku.

Podsumujmy: OZZPiP promuje taki sposób ustalania najniższego wynagrodzenia w grupach siatki płac, którego skutkiem będzie zróżnicowanie płac zasadniczych pomiędzy pielęgniarkami na poziomie 1 410 PLN. Piszemy teraz tylko o wynagrodzeniu zasadniczym! Pomiędzy pielęgniarkami wykonującymi takie same zadania zawodowe. Czy propozycja związku pip jest rozwiązaniem, które prowadzi do zniwelowania nierównego traktowania w zatrudnieniu?

Odpowiedź jest oczywista… Związkowy projekt łamie prawa pracownicze pielęgniarek i położnych. Do tego powyżej cytowana wypowiedź prawnika – współautora zapisów ustawy i mamy ukazane „całe dobro” działaczy związkowych skierowane do upokorzonych i odartych z godności zawodowej pielęgniarek z grupy 5 i 6.

Dlatego argumentacja związku OZZPiP, że projekt ustawy skierowanej do sejmu zmniejsza różnice w wynagrodzeniach jest… prawdziwa. Natomiast dyskryminacja zawarta w obecnej siatce płac pielęgniarek i położnych musi zostać zlikwidowana, a nie tylko zmniejszona, gdyż to prowadzi do sytuacji, że propozycja związkowa tylko zmniejsza skalę dyskryminacji lecz jej nie likwiduje. Natomiast większa lub mniejsza dyskryminacja jest zawsze DYSKRYMINACJĄ.

To nie jest ani prawe ani sprawiedliwe. Dlatego 3,3 tys. osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok z protestem w sprawie zapisów związkowego projektu ustawy.

Prosimy o ocenę treści powyższego artykułu poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 403

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8118 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ostrzegały. Ale Zespół Trójstronny wiedział lepiej.

2 min czytania
Dobrze, że te słowa padły… gdyż ukazują role jaką odegrał Zespół w lansowaniu radosnej twórczości legislacyjnej w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek, której skutkiem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – radość posła z powodu uchwalenia przez Sejm ustawy zapewniającej podwyżkę wynagrodzeń pielęgniarek.