Płace pielęgniarek z tytułem magistra z ultimatum dyrektora.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Płace pielęgniarek z tytułem magistra z ultimatum dyrektora.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych – dylematy kierowników podmiotów leczniczych

Już ponad tydzień mija od wejścia w życie nowej ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Nowa siatka płac jest obecnie wdrażana w poszczególnych zakładach pracy. Kierownictwo placówek ochrony zdrowia, dzięki ministerstwu zdrowia, sejmowi i senatowi oraz związkom zawodowym, ma niezły orzech do zgryzienia.

Problem, o którym mowa powyżej dotyczy, dotyczy jednej zasadniczej kwestii. Według jakiego klucza kierownik podmiotu leczniczego ma dokonać regulacji płacowej – wzrostu wynagrodzeń.

Zarządzający placówką medyczną ma w zasadzie dwa wyjścia.

Udajemy, że najważniejsza jest ustawa, a Kodeks pracy nie istnieje

Pierwsze – postępować według zapisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Co to znaczy w praktyce?

Przyznać poszczególnym pielęgniarkom i położnym najniższe wynagrodzenie zasadnicze, które zostało przypisane ustawą uchwaloną przez sejm w dniu 26 maja 2022 roku. Sprawa prosta technicznie. Trzy grupy. Zapisane w nowej siatce płac. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze, odpowiednio: 7 304,66; 5 775,78; 5 322,78 PLN.

Takie działanie kierowników podmiotów leczniczych będzie zapewne łatwe i przyjemne. Podpisze się porozumienie ze związkami zawodowymi, które przyklepią „historyczne podwyżki dla pracowników”. Związki puszczą pomiędzy pracowników informacje, że walczyły o każdą złotówkę i nikt nie będzie miał mniejszego wynagrodzenia zasadniczego, niż zapisane w ustawie.

Kierownik podmiotu leczniczego ma zapewne świadomość, ze takie podejście do tematu może jedynie zaskutkować, że jakaś pojedyncza pielęgniarka lub położna poda dyrektora do Sądu Pracy. Z jedną pielęgniarką przecież dyrektor sobie poradzi. Dyrektor ma asa w rękawie: podpisał ze związkami porozumienie.

Jest jeszcze jedno ale…

A może jednak… „Kodeks pracy jest ponad ustawą”

Związkowcy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wiedzą jedno: Kodeks pracy, jest świętością. Zapisów Kodeksu powinni bronić jak niepodległości. Czy staną na wysokości zadania i uświadomią zarządzającym podmiotami leczniczymi, że wprowadzanie wzrostu płac według opisanego powyżej schematu jest bezprawne.

Dlatego redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opracowała wzór pisma do zakładowych organizacji OZZPiP w sprawie porozumień płacowych, które zgodnie z ustawą mają być zawarte do 13 lipca 2022 roku.

Wszystkim jest znana rola związku pielęgniarek w dzieleniu pielęgniarek i położnych na lepsze i gorsze. Jest rzeczą karygodną, że związek w sytuacji braku określenia kompetencji zawodowych, po różnych formach kształcenia pielęgniarek i położnych, narzucił zróżnicowanie wynagrodzenia zasadniczego.

Wzór przedmiotowego pisma opublikowaliśmy 1 lipca br. w artykule pt. Pielęgniarki – kolejny wzór pisma podwyżkowego.

Obecnie podstawowym zadaniem zakładowych organizacji OZZPiP jest przeciwdziałanie dyskryminacji części pielęgniarek i położnych. Związek nie ma prawa podpisywać porozumienie legitymizującego dyskryminację płacową. Może nie podpisywać porozumienia. Prawo, w takiej sytuacji nadaje kompetencje, kierownikowi podmiotu leczniczego, do wydania stosownego zarządzenia.

źródło: fragment pisma do zakładowej organizacji OZZPiP

Teraz kierownik podmiotu leczniczego będzie wrogiem nr 1 związkowców. Dlaczego? Bo przestrzega Kodeksu pracy

W opisanej powyżej prawnej rzeczywistości, kierownik podmiotu leczniczego, dla którego najważniejsze będzie, przeprowadzenie regulacji płacowej, przestrzegając Kodeksu pracy, narazi się na totalną krytykę pracowników i związków zawodowych.

Już związkowcy z OZZPiP donoszą, że niektórzy z dyrektorów dają ultimatum pielęgniarkom z tytułem magistra: albo uznaje swoje kwalifikacje zawodowe jako pielęgniarki dyplomowanej, ale bez uwzględnienia tytułu magistra i specjalizacji, albo nie. Za odmowę grozi odsunięcie od dotychczasowego stanowiska pracy lub nawet zwolnienia.

źródło: rynekzdrowia.pl

Natomiast powyżej opisana sytuacja dowodzi, że kierownik podmiotu leczniczego przestrzega zapisów Kodeksu pracy – jednakowa praca, jednakowa płaca.

Związek pielęgniarek OZZPiP powinien wypowiedzieć się w jaki sposób rozwiązać ten węzeł gordyjski.

Polecamy jeszcze lekturę dwóch artykuły redakcji portalu, w których opublikowaliśmy jeszcze dwa wzory pism do dyrektorów podmiotów leczniczych.

Pismo nr 1 – Gorsza pielęgniarka napisała pismo do dyrektora.

Pismo nr 2 – Podwyżki dla pielęgniarek: minister o kwalifikowaniu pielęgniarki do tych podwyżek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 148

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7448 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Na stanowisku funkcyjnym.