Po czym rozpoznać alergię na roztocza?

2 min czytania
Aktualności
Po czym rozpoznać alergię na roztocza?

Alergolodzy często mówią, że uczulenie na roztocza to jedno najczęściej występujących schorzeń tego typu. Należy ono również do wyjątkowo uciążliwych, ponieważ nie pozwala unikać kontaktu z czynnikiem alergizującym i towarzyszy niemal przez cały rok. Nie oznacza to jednak, ze chorzy są pozbawieni pomocy. W naszym tekście przeczytasz o tym, jak rozpoznać uczulenie oraz jak pomóc chorym.

Jak objawia się alergia na roztocza?

Charakterystyką objawów alergii na roztocza jest to, że pojawiają się one najczęściej w nocy oraz rano. Jest to związane z faktem, że drobne pajęczaki, które uczulają, bardzo licznie występują w łóżkach i stąd tak nasilone symptomy. Do najczęściej spotykanych zalicza się zespół objawów podobnych do przeziębienia. Jest to zatem zatkany nos lub wodnisty katar, duszności i kaszel, pogorszenie węchu, a także swędzenie i nabrzmienie nosa. Objawom potrafi też towarzyszyć ból głowy. Oprócz tego objawy czasem dotykają też oczu, które stają się napuchnięte, swędzące, zaczerwienione i łzawiące. Stosunkowo rzadko pojawia się też wysypka lub inne zmiany skórne.

Jak nasilone mogą być symptomy alergii?

Objawy mogą nie zmieniać się przez wiele lat i cały czas być praktycznie ledwo zauważalne, przez co trudno jest zauważyć, że cokolwiek jest złego. Zatkany nos może być na przykład spowodowany zbyt małą wilgotnością powietrza, a kaszel może towarzyszyć mieszkaniu w okolicy ze smogiem. Czasami jednak objawy nasilają się wraz z upływem czasu, a w niektórych przypadkach doprowadzają wręcz do rozwinięcia się astmy oskrzelowej. Jest to groźna choroba, dlatego z niepokojącymi objawami warto udać się do lekarza. Sygnałem do interwencji powinno być to, że objawy nie przechodzą nawet po zażywaniu leków na katar.

W jaki sposób diagnozuje i leczy się alergię?

Diagnozę zawsze stawia alergolog. Jest ona poprzedzona przede wszystkim wywiadem, ale też testami. Najczęściej przyjmują one formę skórną – w oznaczone miejsca wprowadzana jest niewielka dawka skoncentrowanego alergenu, a następnie obserwowane są reakcje organizmu. Jeśli na skórze pojawią się wykwity, wysypka czy pokrzywka, stwierdzana jest alergia i przepisuje się leki. Opierają się one na działaniu antyhistaminowym, czyli blokującym uporczywe objawy. Oprócz tego chore osoby mogą pomagać sobie za pomocą domowych sposobów.

Jak alergicy mogą samodzielnie sobie pomagać?

Ważną kwestii w codziennej higienie alergików powinno być utrzymywanie temperatury około 20-22 stopni Celsjusza w domu, zaś wilgotności w okolicy 45%. Stworzy to bowiem nieprzyjazne dla roztoczy warunki. Oprócz tego kurze powinny być jak najczęściej ścierane mokrą szmatką, a cały dom odkurzany kilka razy w tygodniu odkurzaczem z filtrem HEPA. Pościel należy jak najczęściej prać i codziennie wietrzyć, najlepiej zimą w czasie mrozu i słonecznej pogody. Oprócz tego warto używać filtra powietrza i stosować specjalne środki roztoczobójcze.

Alergia na roztocza nie należy do łatwym w funkcjonowaniu, jednak da się z nią żyć. Pamiętając o szybkiej diagnozie i kilku zasadach wszystko jest znacznie łatwiejsze.

W artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/alergia-na-kurz-i-roztocza-jak-z-nia-walczyc/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1051 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Szpital – pielęgniarki z grupy 2 zorganizowały piknik, dlatego powinny więcej zarabiać...

4 min czytania
Szpitale uzasadniając zasadność ogromnego zróżnicowania wynagrodzeń pielęgniarek uciekają się do egzotycznych argumentów… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje…
Aktualności

Młode pielęgniarki nie są winne, że mamy taki system kształcenia.

2 min czytania
Kształcenie pielęgniarek Nieustannie toczą się dyskusje na temat obecnego kształcenia młodych pielęgniarek, wprowadzania ich do zawodu oraz dysproporcji w wynagrodzeniach. Poniżej cytujemy…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – będą przepisy przejściowe w siatce płac pielęgniarek.

5 min czytania
W sejmie o okresie przejściowym w przepisach kształtujących siatkę płac pielęgniarek… Poniżej przedstawiamy kolejny fragment dyskusji na posiedzeniu specjalnej podkomisji sejmowej. Ministerstwo…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka nie powinna być od wszystkiego.