Podwyżki pielęgniarek – pielęgniarka naczelna dostała pismo od dyrektora.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podwyżki pielęgniarek – pielęgniarka naczelna dostała pismo od dyrektora.

Podwyżki dla pielęgniarek i położnych – skutki indolencji ministra zdrowia

Od kilku tygodni redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza zagadnienia dotyczące wzrostu wynagrodzeń zapisane w ustawie o wynagrodzeniach. Siatka płac podmiotów leczniczych, uchwalona w dniu 26 maja 2022 roku weszła w życie z dniem 1 lipca.

W dniu dzisiejszym pielęgniarka lub położna, która uda się do dyrektora i zapyta: ile ja dostanę podwyżki od 1 lipca br. zapewne uzyska odpowiedź: nie wiem, nie mam informacji jakie środki finansowe otrzyma nasza placówka od NFZ na funkcjonowanie od 1 lipca 2022 roku.

Zapewne kierownicy podmiotów leczniczych są już zmęczeni i poirytowani wycieczkami pracowników, którzy dopytują o wysokość wzrostu wynagrodzeń oraz o termin pierwszej wyższej wypłaty. Chcą wiedzieć kiedy na ich konta wpłyną wyższe pobory.

Z drugiej strony nie można dziwić się pracownikom, którzy z wielu medialnych doniesień, dowiadywali się jakie to „historyczne” podwyżki wynagrodzeń będą ich udziałem.

Podsumowując, pierwszym skutkiem indolencji ministra zdrowia w zakresie sposobu wprowadzania podwyżek w ochronie zdrowia jest chaos informacyjny, skutkujący podwyższeniem atmosfery niepokoju w podmiotach leczniczych. Część pracowników nie przyjmie do wiadomości powyższych obiektywnych wyjaśnień i obarczy odpowiedzialnością nie ministra zdrowia tylko kierowników podmiotów leczniczych. To prosta droga do skłócenia personelu z kadrą zarządzadząjacą.

Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek – wiadomo że nic nie wiadomo

Pracownicy od tygodni zadają sobie pytanie: ile dostanę podwyżki. Dla uzyskania odpowiedzi na to pytanie muszą wiedzieć do jakiej grupy zaszeregowania zostanie przypisane ich stanowisko pracy w siatce płac. Tak, nie dany pracownik lecz jego stanowisko pracy.

Możliwości interpretacyjnych jest bardzo wiele. Pielęgniarki i położne mogą być teoretycznie zaszeregowane do 3 grup. Jedno jest tylko pewne: pielęgniarka i położna od 1 lipca 2022 roku nie może mieć niższego wynagrodzenia zasadniczego od kwoty – 5 tysięcy 322 zł. Tyle wynosi najniższe wynagrodzenie w grupie 6. Co do pielęgniarek i położnych w grupie 5 i 6 sprawa jest otwarta. Kierownik podmiotu leczniczego może uznać, że w jego podmiocie leczniczym nie ma stanowisk pracy, na których jest wymagane wykształcenie określone w grupie 2 oraz 5 siatki płac.

To tylko jedne z licznych uwarunkowań, które wzniecają nerwową atmosferę w podmiotach leczniczych. Powodem tego stanu rzeczy jest indolencja ministra zdrowia, który miał 8 miesięcy na wprowadzenie podwyżek.

I znowu urzędnicy ministerstwa zdrowia mogą powiedzieć pracownikom podmiotów leczniczych: Chcieliśmy jak najlepiej, a wyszło jak zawsze… A może o to właśnie chodziło? Więcej w tej sprawie w redakcyjnym artykule pt. Podwyżki dla pielęgniarek – NFZ o terminach podwyżkowych.

Kierownik podmiotu leczniczego – nadal nie wiem jakimi środkami finansowymi będę dysponował od 1 lipca 2022 roku

Mimo, że do dzisiaj powinno zostać podpisane porozumienie podwyżkowe pomiędzy kierownikiem podmiotu leczniczego a związkami zawodowymi nadal nie ma wiedzy w zakresie fundamentalnego zagadnienia – jakimi środkami finansowymi będzie dysponował dany podmiot leczniczy od 1 lipca br.

W lipcu zeszłego roku sprawa była znacznie prostsza. Podmiot leczniczy otrzymał środki na wzrost wynagrodzeń. Były to pieniądze znaczone i można je było wydać tylko na podwyżki. Znaczone PESEL pracownika.

W tym roku sytuacja jest zupełnie nowa. Dyrektor dostanie pieniądze na funkcjonowanie jednostki w jednym worku. Z tego worka pieniędzy będzie musiał opłacić rachunki za prąd, gaz, wodę, leki… Które wzrosły niebotycznie. Także wypełnić zapisy ustawy o podwyżkach od 1 lipca 2022 roku. Przecież gołym okiem widać, że oszczędzając na podwyżkach kierownik podmiotu leczniczego będzie miał więcej środków na opłacenie rachunków np. za media.

Kierownik podmiotu leczniczego pisze do pielęgniarki naczelnej

Powyższa sytuacja powoduje, że kierownicy podmiotów leczniczych już wykonują działania mające na celu zaoszczędzenie środków finansowych w dziale pt. wynagrodzenia. Jeszcze pielęgniarki i położne nie otrzymały podwyżek a już dyrektor jednego z podmiotów leczniczych „wstrzymuje wypłatę dodatków”.

Poniżej publikujemy treść przedmiotowego pisma…

Kraków, 8 lipca 2022 r.
DF.0710.34.2022

Szanowna Pani
Mgr Maria Szymaczek
Naczelna Pielęgniarka
Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

W związku z wejściem w żucie ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1352), Szpital Uniwersytecki od dnia 01 lipca 2022 r. jest zobowiązany do podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych m.in. pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych zatrudnionych w podmiocie leczniczym.

Z uwagi na fakt, że Pracodawcy nie jest znany mechanizm finansowania wzrostu wynagrodzeń i kosztów z tym związanych, a także z uwagi na trudną sytuację finansową Szpitala Uniwersyteckiego, od dnia 01 lipca 2022 r. Szpital Uniwersytecki wstrzymuje wypłatę dodatku “preferencyjnego” w wysokości od 200-500 zł miesięcznie oraz dodatku “współczynnikowego”, wprowadzonego zarządzeniem Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego nr 223/2021, uzupełnionego następnie porozumieniem zawartym z organizacją związkową w dniu 3 grudnia 2021 r.

Zgodnie z art. 85 Kodeksu Pracy, Pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia za pracę. Należy wskazać, że wysokość wynagrodzenia zasadniczego ustalona ustawą z dnia 26 maja 2022 r. jest co do zasady wyższa niż łączna kwota dotychczasowego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych, z uwzględnieniem wskazanych powyżej dodatków.

Zobowiązuję Panią do przekazania powyższej informacji pielęgniarkom oddziałowym i koordynującym, w celu poinformowania podległego personelu.

Z poważaniem,
DYREKTOR
Szpitala Uniwersyteckiego
w Krakowie
mgr Marcin Jędrychowski

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 85

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7448 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni opiekuna medycznego. Zobacz wynagrodzenie.