Polskie pielęgniarki o plusach i minusach migracji do pracy za granicę.

2 min czytania
Aktualności
Polskie pielęgniarki o plusach i minusach migracji do pracy za granicę.

Badania wśród pielęgniarek

W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy artykuł pt. Wyniki badania w zakresie relacji: pielęgniarka – opiekun medyczny. który przedstawia wyniki badań pielęgniarki Karoliny, dotyczące pracy pielęgniarki i współpracy z opiekunem medycznym.

Poniżej przytaczamy fragment pracy magisterskiej pielęgniarki, z wypowiedziami pielęgniarek z Polski, które postanowiły wyjechać do pracy za granicę.

Pielęgniarki o pracy za granicą

Wypowiedź pielęgniarki z Norwegii przebywającej na migracji 1 rok, ze stażem pracy 10 lat na co dzień pracującej w szpitalu:

„Wyjazd był słuszną decyzją, ponieważ teraz mam więcej czasu dla siebie, jestem wypoczęta nie mam powodów do stresu, czuję się doceniona w pracy i nie muszę martwić się o finanse. Jednym minusem jest rozłąka z rodziną i przyjaciółmi ale wystarczająca liczba wolnych dni pozwala na przyjazd do Polski do rodziny”.

Kolejna przytoczona wypowiedź pielęgniarka z Niemiec, staż pracy 20 lat, na migracji 6:

„.Zdecydowało samo życie, duże znaczenie miały kwestie finansowe, mając tą wiedzę i mniej lat wyjechałabym wcześniej. Namawiam do tego inne koleżanki. Standard pracy i życia jest nieporównywalny. Warto poświęcić trochę czasu na naukę języka i być odważnym..”.

Pielęgniarka z Londynu, Wielka Brytania, staż pracy 6 lat, pobyt na migracji 7 lat:

”Wyjazd za granicę decyzja słuszna, inne warunki zatrudnienia, wynagrodzenie i zakres obowiązków ..”.

Pielęgniarka z Irlandii staż pracy 9 lat, migracja 5 lat:

„Migracja to słuszna decyzja, nowe doświadczenie, które wiele nauczy. Pielęgniarki w Irlandii nie podejmują tak wielkiego ryzyka w wykonywaniu czynności medycznych, jak w Polsce. Często mimo posiadania certyfikatu proszą lekarza o założenie wenflonu, czy flebotomistę o pobranie krwi. Podanie niektórych leków musi być sprawdzone przez dwie pielęgniarki, które nie mogą nawet podać paracetamolu jeżeli nie jest zlecony przez lekarza.

W Norwegii utrudnieniem są bariery językowe oraz tamtejsza kultura o czym wspomina pielęgniarka z 22 letnim stażem, 8 lat na emigracji, która swoja emigracje rozpoczęła od nauki języka.

Pielęgniarka ze stażem pracy 8 lat, na emigracji 4 lata w Norwegii:

„Pod względem finansowym, poczuciu bezpieczeństwa, samozadowoleniu. Pracuje 14 dyżurów w miesiącu, w Polsce jestem minimum dwa razy w miesiącu na tydzień. Pomimo iż pracuje za granicą z mężem widuję się częściej niż jak pracowałam w Polsce na dwóch etatach. Odpoczywamy razem z mężem dwa razy za granicą latem egzotyczne kraje w zimie góry. Jestem zła na siebie z jednego powodu ..,że tak późno zdecydowałam się na wyjazd, to była najlepsza decyzja w moim życiu!!”

System ochrony zdrowia nie daje poczucia bezpieczeństwa pielęgniarkom

Odnosząc się do tematu migracji Polaków oraz wypowiedzi pozytywnych w tej kwestii wnioskować można, że system ochrony zdrowia w Polsce niestety nie jest odpowiedni i nie daje ludziom poczucia bezpieczeństwa ani pod względem zdrowotnym ani odpowiedniego funkcjonowania na poziomie przeciętnym.

Cały czas powstają nowe plany, nowe przemiany, ale niestety nie są one wdrażane i realizowane. Brak konsekwentnych i odpowiednich założeń programowych dążących do poprawy systemu ochrony zdrowia. Małe nakłady finansowe, ograniczenie dostępności świadczeń oraz zadłużenia placówek medycznych powodują, iż sytuacja nie jest najlepsza, a opieka zdrowotna w Polsce nie jest przyjazna dla pacjenta. Brak efektywnego wykorzystywania przez system ochrony zdrowia środków publicznych oraz wiele innych spraw które wpływają na sytuacje opieki medycznej.

źródło: praca magisterska mgr piel. Karoliny Urbaś, pt. „Pielęgniarka, a opiekun medyczny
zawody współpracujące czy konkurujące w myśl współczesnej medycyny.”

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

425 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki z grupy 6 nie muszą niczego uzupełniać.