Pomysł na płace pielęgniarek – protestował w białym miasteczku. Został dyrektorem.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pomysł na płace pielęgniarek – protestował w białym miasteczku. Został dyrektorem.

Działacz związkowy zostaje dyrektorem. OZZPiP – jako dyrektor zupełnie zmienił swoją narrację

21 marca 2023 roku to dziesiąty dzień zbierania podpisów pod sprzeciwem pielęgniarek i położnych z grupy 6 siatki płac. Petycję podpisało ponad 1000 osób.

Zobacz więcej szczegółów klikając w poniższą grafikę.

Poniższy fragment rozmowy pochodzi z wywiadu zamieszczonego przez OZZPiP w styczniu 2023 roku. Rozmowę prowadziły: Dorota Romek, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego oraz Renata Krentusz, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Dorota Romek:

Szczególnie to jest dziwne, biorąc pod uwagę region, z którego pochodzisz – Śląsk, gdzie jest wiele schorzeń, chociażby wynikających z zanieczyszczenia środowiska, o którym się tak dużo mówi, o profilaktyce tych chorób. Dodatkowo, w Waszym województwie, z tego co wiem, jest duży deficyt pielęgniarek i położnych, więc powinien być szczególnie doceniony ten personel i powinien być postawiony nacisk na profilaktykę różnego typu chorób, no chociażby słyszy się ciągle o wypadkach w kopalniach, gdzie też wiadomo, że jesteście tym szczególnym regionem w skali kraju w tym zakresie.

Według moich informacji, osobą, która jest dyrektorem w Twoim podmiocie jest Pan Jarosław Madowicz, który był członkiem komitetu protestacyjno-strajkowego, wypowiadał się wielokrotnie o tym, jak ważne jest wynagrodzenie pracownika zgodnie z jego kwalifikacji, jak ważne jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowie, jest też ekspertem przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, a tymczasem zupełnie zmienił swoją narrację, zostając dyrektorem w podmiocie leczniczym. Jak Ty to oceniasz?

Renata Krentusz:

Na chwilę obecną nie chciałabym tego oceniać, wolałabym żeby ocenili to pracownicy i pacjenci.

źródło: Facebook.związek.pielegniarek

Pomysł dyrektora na płace pielęgniarek

Dyrektor szpitala zapowiadał jakiś czas temu, że pielęgniarki z grupy 2 zdegraduje do grupy 5 i 6. Takie zapowiedzi spotkały się z protestem części personelu pielęgniarskiego. Obecnie dyrektor sprecyzował swoje zamierzenia wobec płac w grupie zawodowej pielęgniarek.

Otóż zaproponował, że przeniesie pielęgniarki zaszeregowane obecnie w grupie drugiej do grupy 6. Ale uwaga. Z pensją zasadniczą w wysokości 7 300 PLN.

Bardzo to oryginalny pomysł. Autorzy ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych mogą być dumni, że ta ustawa kryje w sobie tyle możliwych sposobów jej realizacji.

Powyższe postępowanie dyrektora może mieć następujące przełożenie na zapowiadaną regulację płac w podmiotach leczniczych od 1 lipca 2023 roku.

Pielęgniarki z grupy 6 będą objęte podwyżką wynagrodzenia do poziomu 5 965 PLN. Czyli o około 650 PLN. Natomiast zdegradowane do grupy 6 pielęgniarki z tytułem magistra oraz specjalisty z wynagrodzeniem zasadniczym 7 300 PLN nie będą musiały zostać objęte podwyżką, gdyż 7300 będzie wyższe niż minimum (5 965 PLN) dla grupy 6.

Informator dla pielęgniarek: Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

To bardzo ciekawe rozwiązanie. Może pan dyrektor w ten sposób zamierza zgromadzić środki na odszkodowania dla pielęgniarek?

Bowiem nic pana dyrektora nie chroni przed wypłatą odszkodowań dla pielęgniarek z grupy 6 za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Więcej informacji o przedmiotowych odszkodowaniach można zasięgnąć w informatorze przygotowanym przez Kancelarię Adwokacką. Zakres tematyki Informatora pt. Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, dostępny po kliknięciu w poniższa grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 57

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 4 988 PLN. Liczne bonusy.