Poseł do ministra zdrowia: "Bywają sytuacje, w których na oddziałach szpitalnych odnotowuje się 35 pacjentów, którym zapewniona jest opieka zaledwie dwóch pielęgniarek, a już za niespełna pięć lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej".

1 min czytania
Aktualności

 

Interpelacja poselska w sprawie opieki pielęgniarskiej w Polsce

Jak wskazują badania rynku pracy sukcesywnie maleją zasoby wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej.

Niemalże każdy szpital w Polsce spotyka się z problemem braku personelu pielęgniarskiego.
Bywają sytuacje, w których na oddziałach szpitalnych odnotowuje się 35 pacjentów, którym zapewniona jest opieka zaledwie dwóch pielęgniarek. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, iż jest to stanowczo za mało. Na brak personelu pielęgniarskiego narzekają pacjenci, same pielęgniarki i ich pracodawcy.

Na oferty pracy dla pielęgniarek odpowiada coraz mniejsza liczba chętnych. Średnia wieku pielęgniarek w Polsce dziś to 48 lat, a na tysiąc mieszkańców przypada 5,2 przedstawicielek tego zawodu, podczas gdy w Czechach współczynnik ten wynosi 8,1, w Niemczech 11,2, a w Szwajcarii 16.

Według szacunków Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych już za niespełna pięć lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej.

W związku z powyższym zwracam się uprzejmie do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia w celu poprawienia warunków pracy pielęgniarek, tak aby miały możliwość kontynuowania swojej ścieżki zawodowej w Polsce?

Jakie programy przeznaczone dla pielęgniarek zamierza wprowadzić Ministerstwo Zdrowia w celu poprawienia warunków pracy?

Poseł Krzysztof Brejza

1 kwietnia 2016 roku 

 

 

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8990 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepiona pielęgniarka straci pracę?

4 min czytania
Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych Premier Mateusz Morawiecki w dniu 27 lipca 2021 roku powiedział: Jest część Rady Medycznej,…
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze