Poseł do ministra zdrowia: "Bywają sytuacje, w których na oddziałach szpitalnych odnotowuje się 35 pacjentów, którym zapewniona jest opieka zaledwie dwóch pielęgniarek, a już za niespełna pięć lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej".

1 min czytania
Aktualności

 

Interpelacja poselska w sprawie opieki pielęgniarskiej w Polsce

Jak wskazują badania rynku pracy sukcesywnie maleją zasoby wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej.

Niemalże każdy szpital w Polsce spotyka się z problemem braku personelu pielęgniarskiego.
Bywają sytuacje, w których na oddziałach szpitalnych odnotowuje się 35 pacjentów, którym zapewniona jest opieka zaledwie dwóch pielęgniarek. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, iż jest to stanowczo za mało. Na brak personelu pielęgniarskiego narzekają pacjenci, same pielęgniarki i ich pracodawcy.

Na oferty pracy dla pielęgniarek odpowiada coraz mniejsza liczba chętnych. Średnia wieku pielęgniarek w Polsce dziś to 48 lat, a na tysiąc mieszkańców przypada 5,2 przedstawicielek tego zawodu, podczas gdy w Czechach współczynnik ten wynosi 8,1, w Niemczech 11,2, a w Szwajcarii 16.

Według szacunków Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych już za niespełna pięć lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej.

W związku z powyższym zwracam się uprzejmie do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia w celu poprawienia warunków pracy pielęgniarek, tak aby miały możliwość kontynuowania swojej ścieżki zawodowej w Polsce?

Jakie programy przeznaczone dla pielęgniarek zamierza wprowadzić Ministerstwo Zdrowia w celu poprawienia warunków pracy?

Poseł Krzysztof Brejza

1 kwietnia 2016 roku 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8322 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Dodatek dla pielęgniarki za licencjat – 580,24 PLN.

2 min czytania
Związek pielęgniarek za siatką płac opartej na wykształceniu W dniu 10 września 2021 roku OZZPiP ogłosił kolejny projekt dokumentu, który zawiera uregulowanie…
Aktualności

Pielęgniarki – 200 milionów PLN na bezpłatne szkolenia.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wsparciu dla kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych W odpowiedzi interpelację nr 24981 Pani Barbary Dolniak – Posła na Sejm…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Rekompensata dla pielęgniarek za różnicę w zarobkach.

1 min czytania
Poseł pisze w sprawie pielęgniarek do ministra zdrowia Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie stawek wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych obowiązujących od…
Komentarze