Poseł do ministra zdrowia o czym wie każda polska pielęgniarka i położna: "narzucane przez dyrektorów warunki pracy pielęgniarek są coraz trudniejsze, a rzetelne podołanie obowiązkom staje się niemożliwe".

1 min czytania
Aktualności

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia

w sprawie braku pielęgniarek

 

Szanowny Panie Ministrze,

średnia wieku pielęgniarek w Polsce zbliża się do 50 lat; młodzież nie garnie sie do tego zawodu, a absolwenci szkół pielęgniarskich najczęściej wybierają szpitale zagraniczne.

Niskie płace i złe warunki pracy sprawiają, że odpływ z zawodu ewidentnie przekracza rekrutację. Ilościowe niedobory obsad pielęgniarskich sprawiają, że – zwłaszcza w szpitalach – narzucane przez dyrektorów warunki pracy pielęgniarek są coraz trudniejsze, a rzetelne podołanie obowiązkom staje się niemożliwe.

Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców.

W związku z powyższym mam do pana Ministra następujące pytania:

1. Czy ministerstwo zamierza podjąć działania zwiększające zatrudnienie pielęgniarek w szpitalach?

2. Czy ministerstwo przewiduje, poprzez rozwiązania legislacyjne, finansowe i organizacyjne, uregulowanie braku chętnych do pracy w szpitalach na stanowisku pielęgniarki?

Poseł

Krystyna Sibińska

 

Zobacz także:

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – nowy minister zdrowia zapowiada zmiany – coś wielkiego!

 

Minister zdrowia w sejmie: w kwestii braku pielęgniarek mamy dramat!

 

Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8990 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepiona pielęgniarka straci pracę?

4 min czytania
Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych Premier Mateusz Morawiecki w dniu 27 lipca 2021 roku powiedział: Jest część Rady Medycznej,…
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze