Poseł do MZ: przyznać położnej uprawnienia pielęgniarki.

1 min czytania
Aktualności

 

 

Interpelacja w sprawie zmiany przepisów dotyczących prawa wykonywania zawodu pielęgniarki
i położnej

 

 

Szanowna Pani Minister! W wyniku zmian w systemie ochrony zdrowia i niżu demograficznego wiele położnych utraciło pracę. Chciałyby wrócić do pracy w ochronie zdrowia jednak obecne przepisy na to nie pozwalają. W ocenie położnych ich kwalifikacje pozwalają na pracę w zawodzie pielęgniarki. Wydaje się to potwierdzać fakt, iż położna ma uprawnienia do opieki nad kobietami w ciąży, w okresie porodu, po porodzie jak również noworodkami a wiec nad dziećmi i dorosłymi w pełnym zakresie. Okres kształcenia położnych jest dłuższy niż pielęgniarek i obejmuje cały zakres wiedzy niezbędny do wykonywania tego zawodu. Ponieważ w szpitalach zaczyna brakować pielęgniarek uważam, że ministerstwo powinno rozważyć zmianę obowiązujących w tym zakresie przepisów.

 

Wobec powyższego pytam Panią Minister:

 

  1. Czy istnieje możliwość zmiany przepisów umożliwiając tym samy wykonywanie zawodu pielęgniarki osobom kwalifikacjami położnej.

 

 

Z poważaniem

Poseł na Sejm RP

Jacek Bogucki


Zobacz także:

Na forum Portalu: Agniesia – Witam koleżanki. Jestem, a raczej obecnie byłam położną. Poradźcie lub powiedzcie co o tym myślicie. Czy jest szansa aby…..ale od początku.

Pielęgniarka, aby zostać położną nie będzie musiała kończyć trzy-letniej szkoły wyższej, lecz tylko 18-miesięczne studia.

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7703 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek zadbał o inne zawody medyczne. Szkoda, że nie o pielęgniarki z grupy 6 i 5.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o projekcie ustawy swojego autorstwa Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP przedstawiono założenia projektu…
Aktualności

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową: Skuteczny sposób na ostrogi piętowe

4 min czytania
Ostrogi piętowe to powszechny stan, który dotyka wielu ludzi, powodując intensywny ból w dolnej części stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania. Stan…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP…
Komentarze