Poseł (lekarz) pyta ministra zdrowia: czy zlecenia na wypisanie recepty przez pielęgniarkę "będziemy musieli wydawać na piśmie, tak jak zlecenie na badania"?

2 min czytania
AktualnościRecepty pielęgniarek
Poseł (lekarz) pyta ministra zdrowia: czy zlecenia na wypisanie recepty przez pielęgniarkę "będziemy musieli wydawać na piśmie, tak jak zlecenie na badania"?

………………………………………….

W nocnych godzinach, pomiędzy godziną 22.53 a 23.10 posłowie sejmowej komisji zdrowia zatwierdzili nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, która wprowadza „recepty pielęgniarek”. Tak, polskiemu pielęgniarstwu posłowie poświecili 17 minut.

.

Podczas dyskusji nad zapisami ustawy o „receptach pielęgniarek” jeden z posłów zgłosił poprawkę, aby w ustawie przyznać kompetencje w zakresie wypisywania recept i ordynowania leków także pielęgniarkom posiadającym specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa. Poprawka została odrzucona. Szczegóły znajdziesz w artykule – Poseł: „Panie ministrze, nie przyjęcie tej poprawki wprowadzi pewne zamieszanie wśród pielęgniarek, i może ich poróżnić!”

Natomiast kolejna zgłoszona poprawka dotyczyła zabrania kompetencji pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, które zostały przyznane w projekcie ustawy o „receptach pielęgniarek”. Szczegóły znajdziesz w artykule – Władze izby pip: jest to dawanie uprawnień pielęgniarkom, które nie są przygotowane!

Następna zgłoszona poprawka dotyczyła zabrania kompetencji pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, które zostały przyznane w projekcie ustawy o „receptach pielęgniarek”. Szczegóły znajdziesz w artykule – Władze izby pip: jest to dawanie uprawnień pielęgniarkom, które nie są przygotowane!

Kolejna poprawka dotyczyła przyznania wszystkim pielęgniarkom poz kompetencji w zakresie wystawianie skierowań na badania diagnostyczne. Szczegóły znajdziesz w artykule – Posłowie: NIE dla skierowań na badania diagnostyczne w poz, wystawianych przez absolwentki Liceum Medycznego i Studium Medycznego.

Podczas dyskusji jeden z posłów zadał pytanie ministrowi zdrowia:

Poseł:

Mam pytanie … (…) dla mnie to jest taki dylemat …. (…) jaka jest odpowiedzialność i kogo w tym wypadku? Lekarza, który zleca? Jak mam wystawić zlecenie na receptę, żeby pielęgniarka wystawiła. Kto weźmie odpowiedzialność za ewentualne objawy uboczne po leku, kwestia uczulenia. Proszę mi to wytłumaczyć. Bo to jest dosyć istotne pod względem prawnym.

Minister zdrowia:

Każdy ponosi odpowiedzialność za swoją część działania. Lekarz za wydanie zlecenia, pielęgniarka za wypisanie recepty na zlecenie.

Poseł:

Mam pytanie czy to zlecenie będziemy musieli wydawać na piśmie tak jak zlecenia na badania?

Minister zdrowia:

Wszystko musi być w dokumentacji medycznej.

Zobacz komentarze na facebooku

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Intelektualny koszmarek! Ministerstwo zdrowia sprowadza pielęgniarkę z tytułem licencjata do roli „sekretarki lekarza”, która będzie musiała odbyć „specjalistyczny kurs” za 450 zł z własnej kieszeni, aby mieć uprawnienia do „wypisania” recepty na leki „zaordynowane przez lekarza”!

List redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych do posłów, członków Sejmowej Komisji Zdrowia.

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8006 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki o obowiązku pracy w szpitalu po szkole pielęgniarskiej.

2 min czytania
Praca po LM i studiach Pielęgniarki, które kończyły Liceum Medyczne pracę w zawodzie musiały rozpocząć od dwuletniego okresu pracy szpitalach. „Kiedyś był…
AktualnościOferty pracy

Praca dla "doświadczonej" pielęgniarki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej poszukuje doświadczonej pielęgniarki, gotowej do podjęcia wyzwań i angażującej się w kompleksową opiekę pacjentów….
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

2 min czytania
Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, o sejmowej debacie na temat projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliła…
Komentarze