Powołano nowego Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego.

6 min czytania
Aktualności

 

 

Minister Zdrowia powołał panią dr n. med. Annę Małecką-Dubielę do pełnienia funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, z dniem 10 lutego 2016 r.

Dr n. med. Anna Małecka-Dubiela posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego. Od września 2014 r. pełniła funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego w województwie pomorskim. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Pielęgniarstwa Ogólnego Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie prowadzi między innymi wykłady i ćwiczenia z przedmiotu Ratownictwo Medyczne dla studentów kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Występuje również w roli opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa Ratunkowego.

Od Dyrekcji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku otrzymała w 2012 r. zadanie zorganizowania Klinicznego Oddziału Ratunkowego, w którym nadal pełni funkcję pielęgniarki oddziałowej. Ponadto jest przewodniczącą komisji ds. pielęgniarek ratunkowych przy Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku od 2012 r. Aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach dotyczących poszerzania wiedzy fachowej w środowisku pielęgniarek ratunkowych, zmierzającej do poprawy jakości świadczeń medycznych. Autorka wielu publikacji o tematyce związanej z pielęgniarstwem ratunkowym i opiece nad pacjentami w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

Powyższy komunikat opublikowano na stronie internetowej mz w dniu 15 lutego 2016 roku

 

 


 

 

Na pielęgniarkę oddziałową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

nałożono karę nagany 

 

Pielęgniarka Oddziałowa została ukarana przez Szpital karą porządkową za nieuzasadnione zmniejszenie obsady Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pielęgniarka skierowała do Sądu Rejonowego pozew o uchylenie kary. Sąd tłumaczenia pielęgniarki, iż jej działanie nie może być uznane za naganne, albowiem w tym dniu nie doszło do nagłego zwiększenia liczby pacjentów, nie uwzględnił.

 W uzasadnieniu do wyroku Sądu Rejonowego czytamy:

„Pielęgniarka wystąpiła przeciwko pozwanemu (…) szpitalowi – spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o uchylenie nałożonej na nią kary porządkowej.

W uzasadnieniu pozwu pielęgniarka podała, iż pracuje u pozwanego na stanowisku pielęgniarki oddziałowej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W dniu 23 maja 2014 roku szpital nakazał jej wyjaśnić przyczynę zwolnienia przez nią dwóch pielęgniarek w dniu 16 maja 2014 roku. W dniu 28 maja 2014 roku zostało jej doręczone pismo o nałożeniu na nią kary porządkowej nagany z powodu zwolnienia w dniu 16 maja 2014 roku dwóch pielęgniarek w godzinach od 9.50 do 10.50 z obowiązku udzielania świadczeń zdrowotnych na podległym jej Oddziale. W dniu 4 czerwca 2014 roku pielęgniarka złożyła sprzeciw od kary porządkowej, zaś w dniu 17 czerwca 2014 roku szpital pismem z dnia 12 czerwca 2014 roku zawiadomił ją o odrzuceniu sprzeciwu. W ocenie pielęgniarki nałożona na nią kara porządkowa jest niewspółmierna do wagi naruszenia, biorąc zwłaszcza pod uwagę jej dotychczasowy stosunek do pracy przez okres jej 19-letniego zatrudnienia. Pielęgniarka w okresie zatrudnienia otrzymywała również za swoją pracę nagrody i wyróżnienia.

Natomiast szpital w uzasadnieniu podał, iż zachowanie pielęgniarki w dniu 16 maja 2014 roku polegające na zwolnieniu w godzinach od 9.50 do 10.50 dwóch pielęgniarek spowodowało obniżenie obsady personelu medycznego na Oddziale (…) poniżej ustalonych norm gwarantujących ciągłość udzielania świadczeń i prawidłowe funkcjonowanie Oddziału oraz naraziło na niebezpieczeństwo zdrowie i życie pacjentów. Stanowiło również realne zagrożenie dla interesów majątkowych pracodawcy. Dodatkowo ustalono, iż celem zwolnienia było uczestniczenie pielęgniarek w rozprawie sądowej – w charakterze publiczności. Pozwany podkreślił, iż pielęgniarka oddziałowa z racji zajmowanego przez nią stanowiska jest odpowiedzialna za zapewnienie całodobowej i kompleksowej opieki pielęgniarskiej pacjentom. W tym jest zobowiązana do organizacji pracy podległego jej personelu, sporządza harmonogramy i dokonuje rozdziału zadań. Specyfika zaś zarządzanego przez nią Oddziału wymaga utrzymania ciągłej gotowości do udzielenia pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Szpital ustalając zaś organizację pracy na powyższym Oddziale określił zasoby kadrowe zabezpieczające pracę w celu właściwego zapewnienia udzielania świadczeń ratujących życie. Szpital w sytuacji braku kadry pielęgniarskiej traktuje Oddział Ratunkowy szczególnie i dąży w pierwszej kolejności do zachowania w tejże komórce niezbędnej obsady medycznej. Każde odstępstwo od powyższej zasady stanowi naruszenie obowiązującego porządku, organizacji i dyscypliny pracy, wynikających z wewnątrzzakładowych przepisów oraz naraża na niebezpieczeństwo zdrowie i życie pacjentów, a dla pozwanego stanowi realne zagrożenie jego interesów, w tym majątkowych. Dlatego szpital uważa, że w opisanej sytuacji zachowanie pielęgniarki należy ocenić jako nieodpowiedzialne i naganne, a w konsekwencji wymierzoną jej karę za zasadną i w pełni adekwatną do naruszeń, jakich się dopuściła.”

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

„(…) Na powyższym Oddziale nie ma przyjęć planowych. Stan pacjentów nie jest przewidywalny z racji również możliwych zdarzeń losowych i masowych. Szpital mając na uwadze zakres zadań związanych z działalnością Szpitalnego Oddziału Ratunkowego określił jego minimalny stan kadrowy na poziomie 13 osób plus pielęgniarka oddziałowa – w tym pielęgniarki i ratownicy.

W przypadku obniżenia powyższego poziomu kadrowego, np. wobec nieoczekiwanych nieobecności, istnieje konieczność uzupełnienia składu osobowego Oddziału. W tym celu pielęgniarka oddziałowa zobowiązana jest do podjęcia działań zapewniających wymagany stan osobowy np. poprzez ściągnięcie innej osoby do pracy lub też wydanie polecenia pracy w nadgodzinach.

W dniu 16 maja 2015 roku pielęgniarka w godzinach od 9.50 do 10.50 wyraziła zgodę na opuszczenie przez pielęgniarki Oddziału stanowisk pracy celem ich uczestnictwa w charakterze publiczności w rozprawie sądowej dotyczącej byłego dyrektora placówki. Również pielęgniarka oddziałowa opuściła miejsce pracy w tym samym celu, uzyskując uprzednio na powyższe zgodę przełożonej. Oddziałowa wskazała również, iż zanim udzieliła zgody na wyjście w/w pielęgniarek poza szpital, sprawdziła ilość i stan pacjentów. Biorąc zaś pod uwagę jej długoletnie doświadczenie, w jej ocenie pacjenci byli zabezpieczeni, a wyjście w/w pracownic poza szpital w żaden sposób nie zakłóciło pracy Oddziału.” Sąd zważył, co następuje: „(…) Podkreślić należy, iż materiał dowodowy potwierdził, że pracownik nie przestrzegał ustalonej organizacji w procesie pracy, w szczególności w zakresie konieczności zapewnienia przez nią należytej organizacji pracy na Oddziale związanej z zapewnieniem minimalnej i oczekiwanej przez pracodawcę obsady kadrowej (tj. 13 osób). Tłumaczenia zatem pielęgniarki oddziałowej, iż jej działanie nie może być uznane za naganne, albowiem w tymże dniu nie doszło do nagłego zwiększenia liczby pacjentów, nie zasługują na uwzględnienie, albowiem bezsprzecznie do takowego mogło w sposób nieprzewidziany dojść. Nadto w zakresie oceny zachowania pielęgniarki nie bez znaczenia pozostaje również okoliczność, iż także ona w tymże dniu, w tych samych godzinach opuściła stanowisko pracy. Na uwagę zasługuje dodatkowo również cel opuszczenia stanowisk pracy przez w/w pracowników. Powyższy bowiem nie był związany z nagłą sytuacją osobistą, a związany był z chęcią uczestnictwa pracowników w rozprawie sądowej w charakterze publiczności, czego powódka miała świadomość. Zdaniem Sądu zmniejszenie z tegoż powodu obsady kadrowej w dniu 16 maja 2014 roku aż o 3 osoby nie było usprawiedliwione ani celowe.”

Pozew pielęgniarki oddziałowej został przez Sąd odrzucony.

wybrano z uzasadnienia wyroku

(mm)

 

Zobacz także:

 

(1) Artykuł redakcyjny – Tzw. podwyżki, których nie ma!

 

(2) Strajk w Rybniku – zobacz jak zachował się związek zawodowy pielęgniarek i położnych.

 

(3) Tzw. podwyżki w komentarzach użytkowników Portalu i naszego facebookowego fanpage'a.

 

(4) Ministerstwo zdrowia informuje, ile polskich pielęgniarek wyjechało za granicę

 

(5) Refundacja kosztów kształcenia zawodowego, a podatek od osób fizycznych

 

(6) Polskie pielęgniarki okiem brytyjskiego pracodawcy

 

(7) Straciliśmy miliony złotych na dofinansowane specjalizacje dla pielęgniarek

 

(8) Wykaz leków, na które mają prawo wystawić receptę pielęgniarki.

 

(9) Test językowy IELTS dla pielęgniarek także w Irlandii, ale dopiero od czerwca!

 

(10) Dofinansowane specjalizacje pielęgniarek i położnych w pytaniach i odpowiedziach 

 

(11)  Pielęgniarka pyta pielęgniarkę. Wywiad z polską pielęgniarką pracującą w Irlandii.

 

(12) Program kursu specjalistycznego dla pielęgniarek i położnych: Ordynowanie leków i wypisywanie recept

 

(13) BEZPŁATNE szkolenia dla 10 tysięcy pielęgniarek

 

(15) Znaczące zmiany w zakresie uprawnień zawodowych  pielęgniarek w Anglii

 

(16) Refleksje z doświadczeń zawodowych pielęgniarek

 

(17) Ułatwienia dla pielęgniarek spoza Europy

 

 

Powyższy artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najmodniejsze kolory – wkrocz modnie w nowy sezon!

3 min czytania
Moda zmienia się jak w kalejdoskopie, a każdy sezon przynosi nowe trendy. W naszej firmie trzymamy rękę na pulsie i obserwujemy z…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Komentarze