Praca dla pielęgniarek. Ta stawka godzinowa nie odpowiada wartości pracy pielęgniarki. 

3 min czytania
AktualnościOferty pracyWynagrodzenia pielęgniarek
Praca dla pielęgniarek. Ta stawka godzinowa nie odpowiada wartości pracy pielęgniarki. 

Praca dla pielęgniarki. Zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenia

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych szczególną uwagę kieruje na warunki wynagradzania osób wykonujących praktykę zawodową pielęgniarek i położnych. Zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej, można wykonywać te zawody nie tylko w oparciu na umowę o pracę, ale także na podstawie umów cywilnoprawnych. Do nich należą najbardziej powszechne: tzw. umowy kontraktowe oraz umowy zlecenia.

Warto w tym miejscu przypomnieć niechlubną rolę związku i izby pip. Swojego czasu izba pielęgniarska oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych prowadziły okupację sejmowej galerii w celu wywalczenia zapisów w ustawie, które zakazywałyby wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w inny sposób niż umowa o pracę.

Powyższe działania związku i izby były szokujące. Przecież wykonywanie wolnego zawodu poprzez własną działalność gospodarczą to rzeczywiste wypełnienie definicji „wolnego zawodu”.

Brak konsekwencji izby i związku pip był przerażający. Przecież pielęgniarka lub położna POZ mając kontrakt z NFZ na wykonywanie świadczeń zdrowotnych prowadzi własną działalność gospodarczą. Od wielu lat trwa walka o utrzymanie możliwość wykonywania praktyk pielęgniarskich i położnych w POZ. Ich likwidację próbuje się uzyskać poprzez zmiany regulacji prawnych. Od zmian w obrębie deklaracji wyboru pielęgniarki i położnej POZ. Po takie ustawienie finansowania świadczeń pielęgniarskich, że wykonywanie ich staje się nieopłacane finansowo.

Obecnie 70% lekarzy wykonuje zawód w oparciu nie o umowy o pracę. Czy to nie daje do myślenia władzom izby i związku pip. Teraz lekarz może tylko się śmiać z totalnego bubla jakim jest ustawa o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Może tylko z politowaniem spojrzeć na siatkę płac, którą minister zdrowia obdarzył pracowników ochrony zdrowia. Jego nie interesują najniższe wynagrodzenia zasadnicze tylko maksymalna stawka godzinowa. Nie musi się przejmować w jaki sposób związki zawodowe układają się z dyrekcją. To jest poza nim. Jest stroną dla dyrektora podmiotu leczniczego. Taki układ wymusza na panu dyrektorze chociaż minimum szacunku dla lekarza. Nie układa się współpraca? Zmienia miejsce pracy. Zapewne z wyższą stawką i lepszymi warunkami wykonywania praktyki zawodowej.

Jakoś dziwnym trafem ministerstwo zdrowia wmawia środowisku pielęgniarskiemu, że dba o prestiż zawodu pielęgniarki i położnej. W jakim mechanizmie? Poprzez dołożenie obowiązków. Ba, nawet uprawnień zawodowych, które należą teraz do lekarzy. Niestety to pozorowane działania. Prestiż zawodu buduje się przede wszystkim poprzez wysokość wynagrodzeń.

Jakie są realia wynagradzania pielęgniarek? Poniżej publikujemy dwie oferty pracy w oparciu o umowę zlecenia. Stawki? W jednej ofercie od 25 – do 35 PLN. W drugim przypadku 30 – 38,46 PLN. Pierwsza oferta dotyczy pielęgniarki posiadającej tytuł specjalisty. To nie żart!

Zdecydowanie powyższe stawki nie odzwierciedlają wartości pracy pielęgniarki. Jeżeli analizujemy je względem ustawowego wynagrodzenia najniższego na umowie zlecenia w 2022 roku, które wynosi 19,7 PLN, to nie możemy mówić w obu przypadkach o atrakcyjnych wynagrodzeniach dla zawodu pielęgniarki. Co więcej, proponowane stawki w zderzeniu z najniższymi wynagrodzeniami zasadniczymi w podmiotach leczniczych obowiązującymi od 1 lipca 2022 roku, są na bardzo mizernym poziomie.

Praca dla pielęgniarki. Z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa

Miejsce pracy: Bilcza

Zakres obowiązków: opieka nad pacjentem

Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o świadczenie usług

Liczba godzin pracy w tygodniu: 40

Liczba godzin pracy w miesiącu: 160

Data rozpoczęcia: 13.09.2022

Wynagrodzenie brutto: od 25 do 35 PLN praca od 07.00-19.00, 19.00-07.00, po 3 miesiącach umowy zlecenia umowa o pracę.

Zawód: pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej

Wykształcenie: wyższe (w tym licencjat), kierunek: pielęgniarka

Umiejętności i uprawnienia: Prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki, Mile widziane doświadczenie

Praca dla pielęgniarki. Mile widziany kurs szczepień

Miejsce pracy: Kalwaria Zebrzydowska

Zakres obowiązków: Opieka medyczna nad pacjentami.

Umowa zlecenie na 1 rok z możliwością przedłużenia. Praca od poniedziałku do piątku w godzinach: 07:00-18:00 (wg grafiku).

Wynagrodzenie netto: od 30,00 zł/h (wynagrodzenie do uzgodnienia) ok. 50 h w miesiącu.

Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o świadczenie usług

Liczba godzin pracy w miesiącu: 50

Data rozpoczęcia: 19.09.2022

Data zakończenia pracy: 18.09.2023

Wynagrodzenie brutto: od 38,46 PLN od 30,00 zł/h netto (wynagrodzenie do uzgodnienia).

Zawód: pielęgniarka

Zatrudnienie od zaraz: TAK

Wykształcenie: średnie zawodowe

Inne wymagania: Wykształcenie średnie zawodowe: pielęgniarstwo (kwalifikacje pielęgniarskie), mile widziane doświadczenie w zawodzie, mile widziany kurs szczepień.

źródło: oferty.praca.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7599 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w POZ i szpitalu – pomocne informacje w sprawie złożenia pozwu o odszkodowanie.

3 min czytania
Jak złożyć pozew o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje środowisko…
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o zmianie treści hymnu pielęgniarskiego.

2 min czytania
“W świat niesiemy Swe serca gorące…” – czyli hymn pielęgniarek W niedzielny wieczór, minionego weekendu, na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych udostępniliśmy…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – komu asystuje asystent pielęgniarstwa?

2 min czytania
Stanowisko asystenta pielęgniarstwa lub położnictwa W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach…
Komentarze
×
Aktualności

Kongres Menedżera Zdrowia - poruszą problem podwyżek?