Prezes NFZ – pielęgniarki dostaną małe podwyżki. W NFZ.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Prezes NFZ – pielęgniarki dostaną małe podwyżki. W NFZ.

Komisja zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek w NFZ

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 23 marca 2022 roku, poświęconej między innymi nowej siatce płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Bernard Waśko:

Proszę państwa, wreszcie sytuacja kadrowa w NFZ. Szczególnie aktualny wydaje mi się ten wątek, ponieważ, drodzy państwo, jesteśmy w tej chwili w fazie, w której jeden ze związków zawodowych – duży związek zgłosił wejście w spór zbiorowy, a chciałbym przedstawić państwu kilka faktów, które, wydaje mi się, pokażą, jak wygląda w tej chwili problem, z którym mierzy się główny narodowy płatnik obracający stu kilkunastoma miliardami złotych rocznie, a w okresie pandemii przekazujący prawie 38 mld zł dodatkowo dla płatników.

Proszę państwa, mamy w sumie 5500 etatów w centrali i oddziałach, z czego 352 nieobsadzone wakaty. Współczynnik rotacji w ciągu czterech kwartałów wzrósł nam o kilka procent, w ostatnim kwartale osiągając średnią prawie 10%, przy czym są oddziały, gdzie rotacja personelu wynosi 14 i 16% rocznie.

Kluczowe grupy zawodowe, które w tej chwili stwarzają jakby zagrożenie dla obsługi podstawowych procesów w Narodowym Funduszu Zdrowia, to są głównie pracownicy branży IT, którzy masowo odchodzą, dlatego że rynek, jeśli chodzi o płace, zupełnie odjechał, oraz pion analityczny i pracownicy medyczni. Analitycy odchodzą głównie do podmiotów leczniczych, do szpitali.

W NFZ zatrudnionych jest 420 pielęgniarek

Podobnie jest z zasobami z wykształceniem medycznym. Przypomnę, że w NFZ pracuje 420 pielęgniarek, 290 lekarzy, 154 farmaceutów. To jest zarówno pion kontroli, jak i pion analiz, pion kontraktowania. Bez tych ludzi, szanowni państwo, terminowe przekazanie środków na te wynagrodzenia do podmiotów leczniczych, o których państwo mówicie, byłoby niemożliwe, a już na pewno nie będzie skuteczny nadzór później nad ich wydatkowaniem.

W NFZ pracuje 11% osób z już nabytym prawem do emerytury i te odejścia na emerytury bardzo się przyspieszyły. Pracownicy medyczni – tylko jeszcze dodam – to jest 17% wszystkich pracowników NFZ, ale oni obsługują razem z IT i analityką kluczowe procesy realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W 2022 roku podwyżka dla pielęgniarek w NFZ to około 150-200 PLN

No i wreszcie mamy taką sytuację, że zgodnie z planem finansowym, który państwu przedstawiliśmy do zaopiniowania, po zmianie będzie nas stać, proszę państwa, na podwyżkę między 3 a 5%, przy czym w niektórych oddziałach będzie to tylko 3% podwyżki dla pracowników w tym roku, a w niektórych oddziałach będzie to około 5–6%. Jak te procenty przekładają się na konkretne kwoty? Przy pensjach 5000 zł to jest mniej więcej 150 zł do 200 zł podwyżki.

O takich podwyżkach rozmawiamy w tej chwili, jeśli chodzi o ten rok. I państwo zapewne słusznie się domyślacie, jakie to może spowodować problemy i jakie powoduje oczekiwania pracownicze przy tak rosnących kosztach życia i przy takiej inflacji. Mówię o tym, że jest to naprawdę istotne zagrożenie dla ciągłości pracy tej organizacji jako bardzo ważnego płatnika publicznego, jak również że jest to przedmiot sporu zbiorowego.

W 2022 roku podwyżka dla pielęgniarek w podmiotach leczniczych to około 150-200 PLN

Dla porównania, szanowni państwo, rozmawiamy tutaj o regulacjach, które jeśli wejdą w życie od 1 lipca, to na przykład dla magistra pielęgniarstwa, fizjoterapii i farmaceuty będą oznaczały wzrost wynagrodzenia o 1827 zł, jeśli chodzi o płacę minimalną, dla pielęgniarki bez specjalizacji będzie to tylko 1590 zł, a dla ratownika medycznego 1550 zł.

O takich rzędach wielkości mówimy, jeśli chodzi o skutki ustawy, która być może wejdzie w życie od lipca. Natomiast pracownicy NFZ mogą w tym roku liczyć na podwyżkę rzędu 150–200 zł, bo to jest to, co możemy zrobić, jeśli chodzi o plan finansowy, i to, co było przedmiotem dyskusji dzisiaj przed południem.

Prosiłbym państwa o wsparcie, żeby narodowy płatnik w ochronie zdrowia mógł wywiązywać się z zadań statutowych i ustawowych, w takiej korekcie planu finansowego, która pozwoli nam na zabezpieczenie ciągłości funkcjonowania tej organizacji. Nie mówię już wyłącznie o zażegnaniu sporu zbiorowego, bo to jest w tej chwili problem bieżący, ale chciałbym, żebyśmy być może podobnie jak dla ochrony zdrowia jako całości rozważyli, czy pracownicy NFZ są również ważnym elementem tego sektora ochrony zdrowia.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 63

Bądź pierwszym, który oceni wpis

208 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki straciły na Nowym Ładzie. Minister: naprawiamy to.