Prezydent… monitoruje. Zadbał też o pielęgniarki z zagranicy

1 min czytania
AktualnościGazeta nr 5/2015
Prezydent… monitoruje. Zadbał też o pielęgniarki z zagranicy

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Ustawa ta ułatwia dostęp do zawodu … cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Duda mówił pielęgniarkom w kampanii, że pomoże.
No, i pomaga… jak umie. I monitoruje!

WYMOWNE! 10 września 12 tysięcy pielęgniarek i położnych było 300 metrów od Belwederu. Czy Andrzej Duda już nie potrzebował zdjęcia z osobami w czepkach? Może „eleganckie kobiety” powinna chociaż odwiedzić Pierwsza Dama? Cóż robił Prezydent w tym dniu? Przebywał z wizytą na Podlasiu. Ale zapewne „monitorował sytuację”. Kancelaria Prezydenta przyjęła bowiem delegację władz związku i izby pip w dniu 31 sierpnia 2015 roku. Efekt spotkania w kontekście obietnic Andrzeja Dudy jako kandydata na prezydenta   bardzo mizerny. Po spotkaniu w komunikacie wydanym przez Kancelarię napisano: „w poczuciu troski o bezpieczeństwo pacjentów zagwarantowane w artykule 68 Konstytucji RP, Kancelaria Prezydenta RP będzie monitorować sytuację i zwróci się do organów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia w naszym kraju o informację o stanie zabezpieczenia opieki pielęgniarskopołożniczej i planach na następne lata.” No, to pan Prezydent działa. Wystąpi o informację oraz będzie monitorować sytuację. Super. Co jeszcze uczynił? Podpisał w dniu 5 października nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Ustawa ta „ułatwia napływ pielęgniarek z zagranicy”. W uzasadnieniu do ustawy zapisano: „obciążanie cudzoziemca tak istotnymi i długotrwałymi obowiązkami jest niecelowe, a wręcz zniechęca do wykonywania zawodu na stałe albo na czas określony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Działania ministerstwa zdrowia w przedmiotowej sprawie warto ocenić poprzez pryzmat wypowiedzi marszałka Senatu na posiedzeniu w dniu 4 sierpnia 2015 roku: „Uważam, że akurat jeżeli chodzi o napływ pielęgniarek z zagranicy, to ta ustawa niewiele zmieni… niewiele zmienia i niewiele zmieni. Jeżeli staż adaptacyjny, ta droga poprzez staż adaptacyjny – wydawałoby się najłatwiejszy – to najpierw był rok darmowej pracy, a teraz ma być pół roku darmowej pracy, to, Panie Ministrze, która pielęgniarka z Ukrainy, przyjeżdżająca tutaj po to, żeby zarobić, się na to zdecyduje?”

(mm)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7273 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Głos pielęgniarek o normach zatrudnienia.

2 min czytania
Trwa walka o przywrócenie czegoś, co nigdy nie weszło w życie… Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 5 października 2021 r….
AktualnościNowa siatka płac

Współczynniki pracy pielęgniarek– jest ważny kompromis.

4 min czytania
Obowiązująca tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych jest niesprawiedliwa i dyskryminująca w zakresie podziału na grupy W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek…
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 82 godziny miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dodatkowej dla pielęgniarek Miejsce pracy: Chełm. Zakres obowiązków: Obsługa PEG, zmiana opatrunków przy PEG-u, odsysanie, zakładanie cewnika zewnętrznego. Rodzaj umowy:…
Komentarze