Propozycja hierarchii stanowisk pielęgniarek i położnych, która uwzględnia m.in. minimalne wymogi kwalifikacyjne (wykształcenie, staż pracy, dodatkowe warunki) przedstawiona przez Naczelna Radę PiP jest nie do przyjęcia!!! 22 KOMENTARZE.

3 min czytania
AktualnościDyskusje na Portalu według działówWartościowanie stanowisk pracy w pielęgniarstwie. 338 KOMENTARZY.
Propozycja hierarchii stanowisk pielęgniarek i położnych, która uwzględnia m.in. minimalne wymogi kwalifikacyjne (wykształcenie, staż pracy, dodatkowe warunki) przedstawiona przez Naczelna Radę PiP jest nie do przyjęcia!!! 22 KOMENTARZE.

 

Propozycja Naczelnej Rady PiP

 

Stanowisko
Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach

z dnia 20 września 2006 roku

w sprawie hierarchii stanowisk pielęgniarek i położnych

Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Katowicach stanowczo odrzuca opracowany przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych materiał w sprawie hierarchii stanowisk pielęgniarek i położnych. Uważamy, że zawarte w opracowaniu propozycje nie zostały dostosowane do obowiązującego w Polsce kształcenia w zawodach pielęgniarki i położnej i nie mają logicznego uzasadnienia.
Oburza fakt, że samorząd pielęgniarek i położnych, który powinien chronić interesy wszystkich osób w nim zrzeszonych, tworzy regulacje które służyć będą interesom wąskiej grupy pielęgniarek i położnych, wyłącznie magistrom pielęgniarstwa, zamykając innym pielęgniarkom dostęp do stanowisk kierowniczych w zakładach opieki zdrowotnej, pomimo tego, że częstokroć posiadają one lepsze przygotowanie zawodowe do zarządzania zasobami ludzkimi, np. z racji ukończenia studiów o kierunku organizacja i zarządzanie lub innych mających zastosowanie w działalności podstawowej w zakładach opieki zdrowotnej.
Jednocześnie pamiętać należy, że konsekwencją przyjętych rozwiązań będzie utrata pracy przez pielęgniarki i położne, które dotychczas zajmowały stanowiska kierownicze w zakładach opieki zdrowotnej i zostały wybrane w drodze postępowania konkursowego, pomimo tego, że legitymują się one wieloletnim doświadczeniem zawodowym na zajmowanym stanowisku.
Okręgowa Rada zwraca również uwagę, że kształcenie w formie studiów magisterskich jest obecnie podstawowym kształceniem w zawodach pielęgniarki i położnej, uczącym zawodu od podstaw, stąd kwalifikacje zawodowe osób kończących obecnie studia magisterskie są nieporównywalnie mniejsze niż osób, które ukończyły kształcenie w zawodzie pielęgniarki lub położnej kilka lub kilkanaście lat temu i które ukończyły inne studia, wiele form kształcenia podyplomowego oraz legitymują się wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Proponowany taryfikator doprowadzi do absurdalnej sytuacji, że osoba która posiada już prawo wykonywania zawodu, aby zachować dotychczasowe stanowisko pracy, zmuszona będzie ponownie ukończyć szkołę pielęgniarską (kształcącą od podstaw), tym razem w formie studiów magisterskich. Jednocześnie jakikolwiek sens straci prowadzenie kursów kwalifikacyjnych, skoro ich ukończenie nie będzie pozwalać pielęgniarkom i położnym o ubieganie się na stanowisko np. pielęgniarki/położnej  oddziałowej.
 
Stanowczo odrzucamy wprowadzenie takich stanowisk jak: młodszy asystent, asystent i starszy asystent. Niecelowe jest bowiem stosowanie nomenklatury przyjętej dla placówek naukowo – dydaktycznych, tym bardziej, że nie ma ona przełożenia do publicznego systemu ubezpieczeń w Narodowym Funduszu Zdrowia i pielęgniarek już funkcjonujących w systemie.
W praktyce, pracodawcy nie będą też zainteresowani wprowadzeniem stanowisk asystenckich, jak również takich stanowisk, jak: zastępca naczelnej pielęgniarki, zastępca przełożonej pielęgniarek/położnych czy zastępca pielęgniarki/położnej oddziałowej. Zawsze będą to bowiem stanowiska o niejasnym zakresie kompetencji, dublujące jednocześnie kompetencje osób zajmujących inne stanowiska pielęgniarskie.
Hierarchia stanowisk pielęgniarek i położnych, ze swej istoty powinna określać wyłącznie minimalne kwalifikacje zawodowe, za niedopuszczalne zatem uznać należy w takich przypadkach stosowanie wymogu posiadania stopnia naukowego (np. doktora).
Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Katowicach zwraca uwagę, że zawarte w przedmiotowym materiale wymagania kwalifikacyjne mają w rzeczywistości charakter maksymalnych, nie zaś wymagań minimalnych, nie istnieje już bowiem możliwość uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych niż określone w przedmiotowym materiale. 
Są one niedostosowane do polskiego systemu ochrony zdrowia i nie mogą być w krótkim czasie wdrożone, jako że pielęgniarki i położne, które legitymują się tytułem magistra pielęgniarstwa/położnictwa i jednocześnie posiadają specjalizację w określonych dziedzinach pielęgniarstwa, wciąż stanowią znikomy procent personelu pielęgniarskiego i położniczego.
Uważamy, że należy dążyć do stworzenia prostego i czytelnego taryfikatora kwalifikacyjnego, uwzględniającego polskie realia i dostosowanego do obowiązującego w Polsce systemu kształcenia w zawodach pielęgniarki i położnej.

SEKRETARZ                   RZEWODNICZĄCA

Teresa Dyląg                  Maria Brzezińska

 


 

Zobacz:

Obecnie obowiazujacy taryfikator kwalifikacyjny – wyciąg dotyczący tylko stanowisk pielęgniarek i położnych.

Kwalifikacje zawodowe

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze