Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, o sejmowej debacie na temat projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek

Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliła w sejmie szefowa związku pielęgniarek – OZZPiP.

Redaktor: Pani przewodnicząca, czy jest pani usatysfakcjonowana z tego, co usłyszała Pani na sali plenarnej podczas debaty nad projektem wniesionym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych?

Krystyna Ptok, Przewodnicząca OZZPiP: Jestem zadowolona z tego, że projekt zgodnie ze słowami marszałka Czarzastego trafia do Komisji Zdrowia i prawdopodobnie trafi też do Komisji Finansów Publicznych, bo niesie wydatkowanie środków finansowych. Mam nadzieję i powiedziałam, że jestem pełna nadziei i obaw z mównicy Sejmowej, dlatego, że pełna nadziei, bo ruszyło to procedowanie ponownie w tej kadencji Sejmu, a pełna obaw, żeby to procedowanie nie trwało zbyt długo, dlatego, że mamy bardzo dużą grupę osób w sądach pracy, które mają wnioski jako pracownicy o degradacje, dyskryminacje, o uznanie kwalifikacji, które nie są uznawane przez pracodawców, a wykorzystywane w procesie pracy.

Redaktor: Jak duża jest to grupa?

Krystyna Ptok, Przewodnicząca OZZPiP: My, ze strony związku doliczyłyśmy się grupy 60 000 osób, ale wiemy, że ta grupa jest większa, dlatego, że pielęgniarki prywatnie też, poza związkiem zawodowym stają z prawnikami w sądach pracy.

Redaktor: Czy nie obawia się Pani, że prace mogą być zastopowane przez oczekiwania innych zawodów? Tutaj często wskazywali na to posłowie. Pytali, co z innymi zawodami. Dlaczego ten projekt dotyczy tylko pielęgniarek?

Krystyna Ptok, Przewodnicząca OZZPiP: Ten projekt nie dotyczy tylko pielęgniarek i mówiła o tym moja koleżanka, zastępczyni Komitetu Iwona Worchulska. Ten projekt dotyczy wszystkich grup zawodowych, które zawarte są w naszym projekcie i to jest w uzasadnieniu tego projektu i jeśli mówimy o zmianach dla grupy trzeciej i czwartej, piątej i szóstej to ci wszyscy, którzy zawarci są w tych grupach w opisie, będą mieli regulacje przy przyjęciu naszego projektu.

Redaktor: Pani koleżanki, przysłuchujące się debacie na galerii odwiedził pan premier Morawiecki. Czy myśli Pani, że można to traktować jako poparcie, deklaracja – jak Pani to ocenia?

Krystyna Ptok, Przewodnicząca OZZPiP: Dziś posłowie PIS-u popierali nasz projekt. Może dlatego, że właśnie wiedzieli jakie problemy są od środka…, bo do nich też żeśmy kierowały wcześniej kroki, mówiłyśmy o problemach z realizacją ustawy na poziomie zakładów pracy. A premier Morawiecki szkoda, że nie przyjął naszego zaproszenia. Ja Jestem ślązaczką, co podkreślam zawsze i premier Morawiecki był numerem jeden w Katowicach na liście Prawa i Sprawiedliwości i zapraszałyśmy go z przewodniczącą regionu śląskiego na spotkanie, z mównicy Sejmowej poprzednim razem i nie skorzystał. Koleżanki, które dziś premier odwiedził, powiedziały, że przez 8 lat wnioskowałyśmy o spotkanie i niestety nie dostąpiłyśmy zaszczytu spotkania z Panem Premierem, a dziś Pan Premier skierował tam kroki. Mam swoje określenia na to, ale zostawię dla siebie. Dziękuję bardzo.

źródło: youtube/cowzdrowiu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 39

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8110 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o noszeniu biżuterii na stanowisku pracy.

2 min czytania
Czy pielęgniarka obejmująca dyżur powinna ściągać biżuterię? W dzisiejszym artykule poruszymy temat noszenia biżuterii przez pielęgniarki i położne. Od zawsze jest to…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia o dysproporcjach płacowych pomiędzy grupami.

2 min czytania
Minister zdrowia wyraziła pogląd na temat obecnego zróżnicowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek… W dniu wczorajszym w sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - pisałam pracę magisterską na nockach. Dzięki temu koleżanki mogły spać...

2 min czytania
Przemęczyłam się i dziś dostając wypłatę wiem, że było warto, bo zaczynałam z pensją równą salowej… W miniony weekend na Ogólnopolskim Portalu…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?