Ranking firm przygotowujących pielęgniarki do pracy w Norwegii.

7 min czytania
AktualnościPraca za granicą
Ranking firm przygotowujących pielęgniarki do pracy w Norwegii.

Dlaczego tylko rynek Norweski? Dlaczego warto? Inne rynki

W rankingu firm pośredniczących w wyjazdach wzięliśmy pod uwagę tylko kierunek: Norwegia, ze względu na najwyższe (w tej branży) zarobki w Europie oraz najwyższy standard pracy. Zarówno warunki pracy, jak i zarobki czy stosunek do polskich Pielęgniarek oraz sprzęt dostępny na miejscu są na o wiele wyższym poziomie, niż w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, Włochy czy Polska. W związku z tym skupiamy się na najbardziej opłacalnym kierunku zarobkowym dla Pielęgniarek.

Najczęstszymi powodami emigracji zarobkowej wśród pielęgniarek są:

 • chęć zbodycia wyższych zarobków,
 • mniejsza ilość pracy,
 • pragnienie zdobycia doświadczenia,
 • chęć mieszkania w innym kraju,
 • zwiedzanie,
 • obecna sytuacja w kraju,
 • stres w miejscu pracy.

Około 90% Pielęgniarek jadących za granicę z Polski do pracy podaje emigrację zarobkową jako główny powód wyjazdu.

Mity dotyczące wyjazdów

 • „Wyjazd jest dla młodych.”
  • Nie ma takiej zasady. Wyjazd jest dla osób, które chcą zmienić swoje życie i nikt nie powinien Was powstrzymywać. Oczywiście, różni pracodawcy mają różne limity wiekowe i wymagania, dlatego w niektórych przypadkach jest trudniej o realizację takiej zmiany. Jednak wszystko się da, jeśli tylko są chęci. Niektórzy maja łatwiej inni trudniej. Też w zależności jaką drogę wyjazdu obiorą.

 • „Będę zarabiać mniej współpracując przez firmę.”
  • Każda pielęgniarka na rynku norweskim musi zarabiać tyle samo w danych okolicznościach. Zarobek zależy od komuny (norweskiego odpowiednika urzędu), doświadczenia pracownika oraz specjalizacji zrobionych w Norwegii. Oznacza to, że czy pracujesz bezpośrednio w komunie, czy w firmie pośredniczącej w zatrudnieniu Cię w komunie, zarabiasz tyle samo. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, gdy masz już doświadczenie i chcesz pracować z pośrednikiem, wtedy możesz Ty lub pośrednik wynegocjować wyższe stawki w ramach bonusów. Jednak wymaga to zazwyczaj doświadczenia i pokazania się jako godna zaufania, bezproblemowa osoba. Na rynku norweskim zaufanie, spokój to bardzo cenione cechy, które przekładają się na lata współpracy, zazwyczaj jeżeli z kimś się współpracuje to już na lata. Ta zasada jednak często nie dotyczy komun.

 • „Samemu lepiej.”
  • Ryzyka i koszt wyjazdu są ogromne, dlatego w naszym odczuciu warto oddać się pod opiekę zaufanym doradcom i organizatorom wyjazdów. Nie trzeba wtedy martwić się, że czegoś nie zrobimy, stracimy pracę, czy będziemy mieli problem z mieszkaniem (gdzie w Norwegii o wynajem zwłaszcza obcokrajowcom jest dużo trudniej, a kaucje to 3-miesięczne czynsze w stawkach norweskich). Na początkowej drodze, aby ograniczyć stres i zwiększyć szanse sukcesu na rynku oraz ograniczyć ilość problemów, polecamy jednak nie robić tego samemu. Uważamy tak ze względu na fakt, że specjalista w danej dziedzinie to osoba, która wie praktycznie wszystko na dany temat, opierając doświadczenie o wiele przypadków i lat pracy. A w Internecie można znaleźć wiele szkodliwych rad, które potem mogą powodować dużo nieszczęść. W Polsce niestety specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo mało i można policzyć ich na palcach jednej ręki.

 • „To jest łatwe.”
  • Nie, nie jest. Każdy wyjazd, czy nauka do pracy wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Można o tym posłuchać w wywiadach z Pielęgniarkami, które organizuje i udostępnia aktualnie tylko jedna firma Open Europe. Wyjazd – nawet gdy ktoś prowadzi Was za rękę – jest ogromnym wysiłkiem zarówno fizycznym, jak i intelektualnym. Wymaga to dużo dyscypliny i spokoju oraz nauki. Każda droga jest też inna, dlatego ważne jest, by pamiętać o celu i dlaczego chcecie zmienić życie. Przede wszystkim nie nastawiać się, że wszystko pójdzie według planu i bezstresowo.

Wywiady możesz przesłuchać tutaj: KLIKNIJ

 • „Firmy pobierają duże opłaty.”
  • W Polsce działa system, gdzie firmy nie pobierają opłat od Pielęgniarek. Mogą natomiast żądać zwrotu kosztów, gdy ktoś nie dotrzyma umowy. Każda Pielęgniarka musi zarabiać tyle, ile inne na tym samym etapie. Nie więcej, nie mniej. W praktyce z pośrednikami zarabia się więcej, jednak pracuje się w różnych miejscach, co można traktować jako plus, gdyż zdobywa się więcej doświadczenia, zwłaszcza na początku nowej drogi.

Na co należy uważać przy wyborze firmy, wyjeżdżając za granicę do pracy jako pielęgniarka?

Temat bezpieczeństwa jest tematem rzeką. Najważniejsze elementy, na które należy zwracać uwagę to:

 • Gdy poszukujecie firmy do współpracy KONIECZNIE zwróćcie uwagę, czy posiada licencję! Każdy legalny pośrednik pracy musi taką licencje uzyskać i ma obowiązek mieć ją pokazaną na stronie i w ogłoszeniu. Prawdziwość licencji możecie sprawdzić na stronie http://stor.praca.gov.pl Jest to podstawowy punkt, bez którego nawet nie warto zaczynać współpracy. Każda firma kierująca do pracy za granicą musi taką licencja posiadać!
 • Po drugie, poczytajcie jak najwięcej na stronie internetowej firmy, z którą planujecie współpracować o wyjeździe. Pooglądajcie filmy, zobaczcie jacy ludzie stoją za firmą, zwróćcie uwagę na transparentność. Unikajcie firm, które wystawiają tylko ogłoszenie bez żadnych dodatkowych informacji o ofercie.
 • Po trzecie – pamiętajcie, że każda firma ma obowiązek narzucony przez państwo do podpisania z Wami umowy, jeśli tego nie proponuje, to coś jest nie tak.
 • Po czwarte, uważnie przejrzyjcie stronę internetową. Omijajcie firmy krzaki. Firmy, które mają proste szablonowe strony z 2 artykułami. Szukajcie firm aktywnych, z doświadczeniem w dziedzinie pomagających w przygotowaniach.
 • Po piąte, zawsze szukajcie specjalistów w swojej dziedzinie. Dlatego naszym zdaniem lepszym wyborem jest firma ukierunkowana na pracę z pielęgniarkami, niż firma zajmująca się rekrutująca w różnorodnych dziedzinach.
 • Po szóste – pamiętajcie, że mimo wszystko to rekrutacja do pracy, dlatego warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi materiałami udostępnionymi przez firmę, która Was interesuje oraz sprawdzić konkurencję. Firmy rywalizują dodatkowymi wartościami, a nie samą możliwością pracy, która w większości będzie taka sama i na tych samych stawkach. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której zaproponowana jest praca na innym stanowisku niż pielęgniarka. To często proponują niektóre firmy po 6 miesięcznym kursie języka. Co w praktyce nie daje możliwości osiągnięcia poziomu B1 wymaganego do pracy jako pielęgniarka. Wtedy proponują Wam pracę jako pomoc pielęgniarska. Minimalny sensowny kurs to 8 miesięcy intensywnej nauki.
 • Po siódme, trzeba odróżnić szkoły językowe od firm specjalizujących się w wyjazdach. Wszyscy chcemy, żeby nasz wyjazd poszedł jak najprościej i najbezpieczniej, dlatego wybierajmy mądrze, a nie szybko i pod wpływem impulsu.

Ranking pośredników pracy dla pielęgniarek, z ofertami pracy w Norwegii 2021:


OPEN EUROPEADECCOSLS

www.openeu.plwww.adecco.plwww.slsunited.com
NASZA OCENA5,5/63,5/62/6
Zapewniony Kurs języka NorweskiegoTak, w każdej ofercieTakTak
Wybór pracodawcówTakNieNie
Kurs medycznyTakNieNie
Możliwość praktykTak, w niektórych ofertachNieNie
Praca jako pielęgniarkaTakTakTak
Praca jako opiekunka na początku kontraktuNie,sporadycznie jednak na wynagrodzeniu PielęgniarkiTak, jako asystent pielęgniarki lub opiekunkaBrak informacji
Szkolenia przygotowujące do wyjazdu poza językoweTakNieNie
Dostęp do bazy wiedzy na temat wyjazdu i NorwegiiTakNieNie
Filmy edukacyjne dla pielęgniarek związane z wyjazdemTakNieNie
Przygotowanie do rozmów rekrutacyjnychTakNieNie
Obsługa klienta w trakcie przygotowańTak, dedykowany opiekunTak, nauczycielTak, rekruter
Obsługa klienta z Polski po wyjeździeTakNieNie
Czy pracodawca płaci za autoryzacjęTak – zależy od ofertyNieNie
Pokrycie kosztów transportuTakTakTak
ZarobkiKażda pielęgniarka MUSI zarabiać tyle samo w pracy niezależnie od formy pracy, różnice wynikają tylko ze względu na komuny lub doświadczenie.
Video CVTak, oferta PremiumNieNie
Firma specjalizuje się wTylko Pielęgniarki do NorwegiiWiele zawodówPielęgniarki i osoby techniczne
Jakie koszty ponosi PielęgniarkaTłumaczenie dokumentów, w niektórych ofertach autoryzacjaTłumaczenie dokumentów, autoryzacja, utrzymanie się podczas kursuTłumaczenie dokumentów, autoryzacja
Długość nauki7-9 miesięcy zależy od indywidualnych preferencji osoby.
6 miesięcy (dlatego praca nie jako pielęgniarka)12 miesięcy
Transparentność i dostępność opisu ofertyBardzo wysoka, ze szczegółowymi informacjami
Niska, głównie ogłoszenieNiska, głównie ogłoszenie
Czy firma jest z PolskiTak, firma rodzinnaTak, w wielu krajachNie
Czy posiada licencję na rekrutację pielęgniarekTakTakNie, brak polskiej spółki
Nauka onlineTak, możliwość nauki stacjonarnej w niektórych ofertach
Tak z nauką stacjonarną
Tak
Obowiązkowe umowy do podpisania przez pielęgniarki dostępne onlineTakNieNie
Strona internetowa zawiera szczegółowy opis ofertyTakNieNie
NASZA OCENA5,5/63,5/62/6

Naszą ocenę opieramy głównie na wartościach dodanych, które oferują firmy. Po przejrzeniu dostępnych informacji oraz opinii, tylko jedna firma w Polsce (Open Europe) ma ogromne zaplecze materiałów szkoleniowych (do czytania oraz video). Open Europe również jako jedyna firma w pełni specjalizuje się w pomaganiu w zatrudnieniu w Norwegii polskim Pielęgniarkom. Ta duża różnica punktowa wynika też z faktu, że tylko jedna firma jest w pełni transparentna z tym, co robi i już na wstępie daje dostęp do wielu materiałów, pytań, wywiadów i filmów. Wyróżnia się też kurs języka, który jest jedynym w Polsce spersonalizowanym pod pielęgniarki kursem medycznym języka Norweskiego. Dlatego w naszym rankingu na niekwestionowanym prowadzeniu wybraliśmy firmę OPEN EUROPE.

Możliwości wyjazdu samemu i z pomocą

W naszej ocenie wyjazd z pomocą firm jest jedynym sensownym wyborem. Analizując sytuację, patrząc jak wiele ryzyk i kosztów niesie ze sobą taki wyjazd, nierozsądne byłoby branie ich wszytskich na siebie. W każdej chwili trzeba liczyć się z ryzykiem straty pracy, konieczności poniesienia kosztów kursu języka norweskiego (a prawie nikt w Polsce nie specjalizuje się w medycznym norweskim), trzeba mieć na względzie, że prawie nikt nie ma wiedzy na temat wymagań pracodawców w Norwegii co do kwestii językowych. Dalej, wynajęcie mieszkania przez osobę prywatną jest praktycznie niemożliwe, a przynajmniej trudne i kosztowne, ponieważ standardem jest zapłata kaucji w wysokości 3 miesięcznego czynszu, a w większości przypadku spotykamy się z niechęcią wynajmu mieszkania obcokrajowcom. Do tego dochodzą koszty transportu, nowy nieznany do tej pory świat, po którym nie poruszamy się jeszcze swobodnie. Z właśnie tych względów odradzamy wyjazd samemu.

Oczywiście, jest on możliwy, ale znacznie trudniejszy i nieopłacalny finansowo. Patrząc na rezultat i korzyści płynące z wyboru odpowiedniej firmy, która będzie Was wspierać, pomagać lub doradzać w różnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć. Jeśli ktoś z Was myśli o wyjeździe, pamiętajcie przede wszystkim o bezpieczeństwie i wyborze odpowiedniego dla Was partnera. Będzie to kluczowe w ograniczeniu stresu i problemów, a także w korzyściach, które możecie otrzymać we współpracy z taką firmą jak Open Europe. Wybierajcie mądrze i powodzenia w dalszych sukcesach!

PS. Dla ciekawych zostawiamy kontakt do zwycięzcy rankingu.

Tel. +48669111406
E-mail: [email protected]

Nasza podpowiedź

Jak najszybciej i najlepiej rozpocząć lepszą prace zagranicą dla pielęgniarek?

Jeśli znasz Angielski – najbardziej opłaca się wyjazd do anglojęzycznej pracy i jednoczesne uczenie się języka norweskiego online. Po roku wyjazd do Norwegii.

Jeśli znasz niemiecki – najbardziej opłaca się wyjechać na rok do Niemiec, Austrii czy Szwajcarii i jednocześnie uczyć się norweskiego online. Po roku wyjazd do Norwegii.

Nie znasz języków na poziomie B1 – najbardziej opłaca się nauka w Polsce jednocześnie pracując. Pozwoli Ci to spokojnie przygotować się do wyjazdu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 91

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki zszokowane - 43,2 tys. złotych miesięcznie. Rocznie pół miliona. To zarobek w izbach pielęgniarek.

1 min czytania
Gigantyczne wynagrodzenia w izbach pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych od lat zwraca uwagę na gigantyczne wynagrodzenia w izbach pielęgniarek. Niestety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Związek pielęgniarek – zaproponowane przez MZ wzrost wskaźników traktujemy jako punkt wyjścia…

2 min czytania
Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment listu Krystyny Ptok do Premiera RP. W liście…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzeci rok nierównego traktowania w zatrudnieniu.

2 min czytania
Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzy lata nierównego traktowania w zatrudnieniu względem pielęgniarek z grupy 2… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Różnice płacowe pielęgniarek autorstwa związków zawodowych.